Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
14 kwie 2012, 19:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterowanie 3 osiami - pytanie
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4851

Nie znając biegle języka zawsze można posiłkować się prostym dostępnym narzędziem http://translate.google.pl/
Metodą kopiuj-wklej wrzucasz do tłumacza cały tekst, bądź interesujący fragment i po krzyku. Tłumaczenie jest często koślawe albo śmieszne ale do zrozumienia treści wystarczy. W zasadzie do eksperymentów wystarczy ta tabela sygnałów na złączu napędu.

[ Dodano: 2012-04-14, 22:20 ]
Przypomniałem sobie Ciebie z innego wątku gdzie przyznałeś się do posiadania na strychu... dlatego naprowadzę Cię lekko.
Sygnały logiczne na złączu napędu są na poziomach TTL http://portalwiedzy.onet.pl/91471,,,,te ... haslo.html Sprawa upraszcza się jeszcze bo nie podpięte do niczego wejście sygnału widziane jest przez układ jako "1" logiczna. Żeby natomiast nadać temu wejściu wartość "0" logicznego, wystarczy zewrzeć je na krótko z którąkolwiek masą układu (GROUND)

Żeby dany napęd zechciał odebrać jakąkolwiek komendę, trzeba go zaadresować czyli na wejściach DRVSA i DRVSB podać sygnały zgodne ze zworkami na płytce. Możesz tę ustaloną kombinację traktować jak ENABLE. Chodzi o to że w komputerze mogą być zainstalowane 4 napędy i przy składaniu takiego komputera monter nie tylko wpina wiązki drutów ale także gmera przy różnych zworkach i przełącznikach. Drogą prób znajdziesz właściwą (jedną z czterech) kombinację tych sygnałów Analogiczną kombinacją sygnałów MOTEA i MOTEB uruchomisz silnik obracający dyskietkę. Możesz tę możliwość także wykorzystać, choćby do mieszania herbaty :) Mając wciąż włączone ENABLE sygnałem /STEP wymuszasz skok silnika krokowego o jeden krok a sygnałem /DIR określasz kierunek w którym ten silnik będzie się obracał.
Pozostałe sygnały są mniej istotne jeżeli nie masz zamiaru wykorzystywać tego napędu do zapisu czy odczytu dyskietki, chociaż...
Jest taki sygnał /index. Pochodzi on z fotoukładu który odczytuje otworek w dyskietce który z kolei pojawia sie w okienku obudowy dyskietki raz na obrót. Możesz zewrzeć sygnał /INDEKS z wyjsciem /STEP i włożyć dowolną starą dyskietkę. Jeżeli uruchomisz silnik napędzający dyskietkę to z każdym jej obrotem silnik krokowy będzie się przemieszczał o jeden krok. Ty zwierając do masy lub rozwierając wejście /DIR będziesz tylko dbał o to żeby silnik krokowy nie obijał się o bandę. Na szczęście napęd jest tak skonstruowany że silnik krokowy nie rozwali konstrukcji po dojściu do końca drogi co może się zdarzyć we frezarce więc takie eksperymenty niczego nie uszkodzą. Oczywiście żeby w ogóle zrobić cokolwiek napęd trzeba zasilić (+5 i +12V) Przyjemnej zabawy.
Na deser, kiedy opanujesz napęd dyskietek, tutaj http://pinouts.ru/pin_Storage.shtml są tabele sygnałów innych peryferiali. Mogą się przydać kiedy zechcesz urozmaicić swoją wiedzę i ożywić także inne elektroniczne złomy.
autor: diodas1
10 kwie 2012, 22:25
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterowanie 3 osiami - pytanie
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4851

E-tam. Nikt? Nikt oczywiście nie domyśli się jaki sprzęt akurat rozszarpujesz i nie powie dokładnie co trzeba zrobić żeby wykorzystać konkretnie jego sterowniki. Trudno też udzielić rady komuś kto nic nie wie na temat elektroniki. Jednak samo wykorzystanie oprócz silników czegoś jeszcze jest możliwe. O ile drukarki mogą być kłopotliwe bo są ogromnie zróżnicowane układowo to z napędami do dyskietek jest już dużo łatwiej. Nie ma potrzeby (oprócz ewentualnie względów estetycznych) żeby elektronikę napędu rozbierać na czynniki pierwsze. Płytka sterująca napędem nie jest zwykle duża ani zbyt prądożerna. Można ją więc wykorzystać w całości. Tym bardziej że na złączu tej płytki są sygnały potrzebne do ożywienia silnika. Trzeba napęd zasilić standardowym czterostykowym złączem (napięcia +5V i +12V), jednym z wielu które wychodzą z komputerowego zasilacza ATX Ważne jest też aby podać odpowiednie poziomy logiczne na niektóre styki (odpowiednik ENABLE) i wówczas mamy dostęp do wysterowania silnika krokowego również istniejącymi na złączu sygnałami STEP i DIR. Sytuację nieco komplikuje potrzeba zadeklarowania zgodnego ze zworkami na płycie numeru napędu ale kombinacji nie jest dużo więc nawet drogą prób da się to zidentyfikować. Kabelkologię złącza można znaleźć w internecie. Jest znormalizowana. Choćby tutaj http://www.interfacebus.com/PC_Floppy_Drive_PinOut.html

Wróć do „Sterowanie 3 osiami - pytanie”