Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
26 lis 2011, 08:56
Forum: WARSZTAT
Temat: demagnetyzer
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4462

Pewnie własności magnetyczne zależą od składu stopu ale także od jego struktury krystalicznej a ta jak wiadomo zmienia się dzięki obróbce mechanicznej i termicznej.
autor: diodas1
16 lis 2011, 23:03
Forum: WARSZTAT
Temat: demagnetyzer
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4462

Tak bywa że dla jednego kupa żelastwa, dla drugiego skarb godny sięgnięcia do skarbonki Moja świnka skarbonka cieniuuutka. :)
Na marginesie- pracując w tamtej rozgłośni przez przypadek dokonałem ciekawego odkrycia. Otóż zwalniałem kilkakrotnie prędkość odtwarzania taśmy magnetofonowej i w głośnikach jako podkład tego co obrabiałem (efekty akustyczne dla jakiegoś słuchowiska) pojawił się dokuczliwy pisk. Okazało się że głowica kasująca magnetofonu była zasilana prądem zmiennym o częstotliwości kilkadziesiąt kHz. Taśma zdjęta z demagnetyzatora oczywiście tego pisku nie generowała. Zatem do nagrywania takich specjalnych efektów trzeba było używać dziewiczo czystej taśmy i wyłączać głowicę kasującą.
autor: diodas1
16 lis 2011, 22:37
Forum: WARSZTAT
Temat: demagnetyzer
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4462

Pracowałem kiedyś w rozgłośni radiowej gdzie używano sporą ilość taśm magnetofonowych. Ze względu na wymagania jakościowe taśma do nagrania musiała być "czysta" Żeby nie kupować wciąż nowych, trzeba było czyścić już używane. Głowica kasująca magnetofonu studyjnego nie dawała 100% ciszy na taśmie a ponadto jej wielokrotne przewijanie nadwyrężało trwałość dlatego w użyciu był demagnetyzator. Konstrukcja cepa. Dość duży elektromagnes zasilany był z autotransformatora. Wystarczyło położyć na płycie demagnetyzatora szpulę z taśmą, po czym autotransformatorem zwiększyć napięcie zasilania i powoli je zmniejszać do zera- efekt drgań gasnących. Żadnej elektroniki typu kondensatory itp.

Wróć do „demagnetyzer”