Znaleziono 7 wyników

autor: diodas1
19 wrz 2010, 15:19
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

W takim razie na nic mi to całe zadęcie i fascynacja drutem patentowym bo akurat model sprężynki których wykonanie mam w planie wymaga kilku dość ostrych gięć. Na dodatek wykonywane będą ręcznie a nie na żadnym wymyślnym automacie. Pozostaje mi więc dmuchanie w kij aż do dobrego skutku. Jestem cierpliwy i mam taczkę na niewypały :mrgreen: Że sprawa jest nieco złożona, już zdążyłem się przekonać. Że mimo wszystko wykonalna też. Nie wiem czy wyjdzie jakość, czy jakoś ale jestem dobrej myśli. Teraz, kiedy dzięki kolegom różne druty z dość stabilnych źródeł już idą pocztą, pozostanie mi wykonanie paru testów i po wybraniu najkorzystniejszej wersji można startować.
autor: diodas1
19 wrz 2010, 01:49
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

Ja tam przeciwko żargonowym nazwom się nie jeżę, szczególnie jeżeli trafiają do literatury technicznej. Po prostu szukając w googlach odnośników, trafiałem głównie na fora tematyczne. Dzisiaj miałem więcej szczęścia i wpadł mi w oczy namiar na rodzaj bomisu gdzie także mają "drut patentowy". Problem w tym że sprzedają go w krążkach 300-600 kg. Trochę mnie taki krążek przerasta :shock: Jednak nie ma takiego złego... Okazało się że ten skład jest ulokowany nawet niedaleko mojego miejsca zamieszkania więc przy okazji wdepnę żeby się rozejrzeć co tam mają atrakcyjnego. Żona na pewno się nie ucieszy :mrgreen: Chyba że na miejscu okaże się że nie ma żadnego magazynu tylko pośrednik z komputerem i niszczarką dokumentów co też jest wytworem nowoczesności.
A przy okazji, jak właściwie organoleptycznie zachowuje się taki drut (patentowy, fortepianowy)? Jeżeli proces wytworzenia z niego sprężyny polega tylko na jej nawinięciu a potem odpuszczeniu w określonej temperaturze i czasie to jaki on jest przed tym odpuszczeniem? Twardy i sprężysty czy miękki i łatwo poddający się formowaniu? To by była rewelacja gdyby dało się go formować jak miedź na przykład.
autor: diodas1
18 wrz 2010, 01:10
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

Czyta, czyta i to ze zrozumieniem :mrgreen: . Pewnie i z drutu patentowego robiąc sprężynę należy zachować choćby powtarzalność procesu odpuszczania. Dlatego na wstępie zmontowałem sobie piecyk z niezłym termostatem na czujniku Pt100 do tego właśnie celu. Jak czas i zasoby pozwolą, a potrzeby nakażą, zbuduję coś poważniejszego z termoparą do temp powyżej 1000 st.C żeby i hartowanie było pod kontrolą. Nawet dzisiaj już oglądałem materiały ceramiczne i izolacyjne pod tym kątem. Na szczęście sprężynki które chcę popełnić są dość mikre więc nie napełnię tak szybko taczki złomem. Jeżeli trafię na drut patentowy (to chyba raczej żargonowa niż katalogowa nazwa drutu?) to też go wypróbuję żeby mieć porównanie. Wysłałem prośbę o katalog z Ottelo. Za parę dni zobaczę co oferują. Jest jeszcze, nieśmiało wspomnę kwestia kalkulacji. Jeżeli same sprężynki będą drogie to mniejszy zysk na całości złożonego wyrobu docelowego, jeżeli chcę go potem w ogóle sprzedać. Chińczycy o tym wiedzą, dlatego ich produkcja zalewa skutecznie świat. Pożyjemy-zobaczymy. Zakładając ten wątek nawet nie marzyłem że żłopnę od kolegów z forum tak dużo cennych i pomocnych informacji i za to jestem wdzięczny.
autor: diodas1
15 wrz 2010, 23:41
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

Leoo Sklepów dla modelarzy jeszcze nie testowałem bo mam przeczucie że może nie w tej chwili ale jednak będę potrzebował więcej tego drutu a wówczas szpula zawsze będzie tańsza niż konfekcjonowany w małych odcinkach, jak choćby ten dla protetyków. Co do użycia transformatora to tak właśnie zrobiłem żeby pierwotnie zmiękczyć posiadany drut i móc w ogóle z niego coś ukręcić. Użyłem autotransformatora a za nim przewinięty transformator około 400W (taki mi wpadł w ręce) dla bezpieczeństwa przy pracy. Wtórne nawinąłem dosłownie kablem w gumie o obciążalności ponad 100A żeby było z zapasem jakby co. Drut stalowy 1 mm rozgrzewa się nieźle na odcinkach po 20 cm. Na dłuższy brakuje już mocy. Za gruby dałem ten kabel na wtórnym (za gruba izolacja) i niewiele zwoi mi wlazło, mimo usunięcia wszystkich starych uzwojeń wtórnych. To działa jednak i na razie wystarczy ale przy skręconej ciasno sprężynie obawiam się że byłyby zwarcia między zwojami więc części sprężyny byłyby wyłączone z grzania, dlatego do tego celu używam na razie palnika gazowego. Dzięki ALZ, za ten namiar na Allegro. Zaraz wyślę zapytanie do sprzedawcy o typ/gatunek tego drutu Wówczas popytam ewentualnie jeszcze o parametry jego obróbki.
podrzeźbi Też dziękuję za link. Też do nich zapukam, kiedy opanuję chwilowy chaos i bieganinę. Dużo się dzieje. Męczyłem się z drutem z którego sypał się nagar po wszystkich grzaniach a tu nagle nierdzewka. Nowa jakość, ale pewnie pojawią się inne problemy. Nic to. Na Brać z CNC można liczyć i to jest najważniejsze.
autor: diodas1
15 wrz 2010, 23:03
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

Próbuję sobie wyobrazić ile metrów może sobie liczyć taka rolka. Być może to by było to, tylko ile może taki rarytas kosztować z grubsza? Pytam bo chyba coś w tym stylu ale w odcinkach chyba metrowych sprzedają w sklepach dla protetyków i niestety taniocha to nie jest. Podniosłoby cenę całego wyrobu którym jeszcze nie testowałem rynku . Chociaż, jest to do przekalkulowania. Nie chciałbym tylko od razu za dużo "przeinwestować" w prototyp którego świat jeszcze nie zna i nie wiadomo jak zareaguje
autor: diodas1
15 wrz 2010, 22:48
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

Dlatego nawet nie szukam wśród hut czy różnych walcowni, liczę raczej na jakąś hurtownię czy sklep internetowy dla hobbystów przy tej ilości. Przykładowo linki stalowe też produkuje się w kilometrach a można ją kupić w niewielkich ilościach. Ja też nie próżnuję i szukam różności na temat. Przy okazji nieco zgłębiłem kwestię hartowania z użyciem stopionych soli , sposoby na zapobieganie utlenianiu (zendra), ciekawy pomysł na niedrogi piec hartowniczy z części kupionych "w Biedronce". Ja póki co rozgrzewam drut palnikiem na propan butan i do oleju, czyli trochę rosyjska ruletka. Mój piecyk z racji użytego termostatu między innymi i czujnika może grzać tylko do 500 st.C. więc jest dobry do odpuszczania.
Kiedy edytowałem ten tekst , do wątku wpadł interesujący wpis kolegi Alz. Mógłbyś coś więcej o tym powiedzieć?
autor: diodas1
15 wrz 2010, 21:15
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: drut na sprężyny
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 17651

drut na sprężyny

Witam. Nie jestem metaurgiem a tu masz... przyszło mi pobawić się wykonywaniem nietypowych sprężyn z drutu stalowego fi 1mm jako detal do niewielkiej serii dość szczególnego narzędzia. Miałem akurat w składziku kilka metrów niezdefiniowanego bliżej drutu na którym eksperymentowałem z hartowaniem w warunkach domowych aż w końcu jak na moje potrzeby efekt zadowalający. Nawet na szybko zmajstrowałem mikropiecyk z regulacją temperatury do 500 st.C do odpuszczania po hartowaniu, z czego jestem dumny jak paw. Teraz potrzebna mi porada ludzi zajmujących się na codzień podobną tematyką. Po pierwsze jakiego symbolu stalowego drutu szukać żeby dał się w ogóle hartować i dobrze się sprawował jako sprężyna. Po drugie- może ktoś z kolegów zna źródło zakupu tego rarytasu w niewielkiej ilości, najlepiej przez internet. Na początek interesuje mnie powiedzmy 50-100m takiego drutu o średnicy 1 mm. Przyznam się że jeszcze sam nie szukałem bo zresztą póki co nie wiem czego szukać ale czas mi się szybko kurczy, dlatego proszę o wyrozumiałość :roll:

Wróć do „drut na sprężyny”