Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
16 maja 2010, 00:50
Forum: Obróbka drewna
Temat: Klejenie MDF
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 15985

Zgroza była kiedy chłopcy na obozie (harcerskim :shock: ) z nudów urządzili sobie zawody. Nadmuchiwali przez słomkę złapane żaby i stoperem sprawdzali czyja dłużej utrzyma się na powierzchni wody. Nieszczęsne stworzenia puszczały powoli bąki do wody aż w końcu wyporność malała i żaba nurkowała. Ostatnie bąbelki popuszczała już spod wody więc można było śledzić dokąd płynie. Szczęśliwie ciśnienie , niewielkie bo wytworzone ustami ale zbyt duże dla żaby żadnej nie rozerwało.
autor: diodas1
16 maja 2010, 00:11
Forum: Obróbka drewna
Temat: Klejenie MDF
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 15985

Żeby było mniej strasznie do takiej poduszki ciśnieniowej należałoby wtłaczać dowolny płyn, choćby wodę. W przypadku ostatecznej destrukcji konstrukcji nie byłoby przynajmniej eksplozji. Widziałem jak wyciągała się pod wpływem niekontrolowanego wzrostu ciśnienia w układzie hydraulicznym wtryskarki jedna ze śrub o średnicy ponad 60 mm spinająca grubaśne płyty jej konstrukcji. "Śrubka" naciągała się jakby była z plasteliny , zwężała aż w końcu z głuchym stęknięciem rozerwała się. Spokojnie i dostojnie, nie czyniąc żadnych szkód w otoczeniu. Operator stał jak wryty i nie zdążył zareagować, tylko jęknął razem ze śrubą. Zachciało mu się próby budowanej maszyny przed ostatecznym uzbrojeniem hydrauliki w stosowne zabezpieczenia.
autor: diodas1
15 maja 2010, 21:52
Forum: Obróbka drewna
Temat: Klejenie MDF
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 15985

Metody "vaku" nie są takie złe. Trzeba jednak raczej użyć pompy próżniowej a nie byle jakiej pompki czy odkurzacza. Stosując pompę próżniową przy powierzchni sklejanych płyt 1 m kw. uzyskuje się nacisk około 10 ton, bez potrzeby użycia wytrzymałych i sztywnych konstrukcji stalowych. Sam szczelny worek w którym zamyka się sklejane płyty i z którego wysysa się powietrze nie musi z kolei być wykonany z jakiejś ekstra mocnej folii ani w szczególny sposób spawany. Wystarczy wyciąć dwa kwadraty o wymiarach na tyle większych od sklejanych elementów żeby swobodnie dało się w środku uzyskanej koperty zmieścić łączone płyty i wokół połączyć szczelną taśmą samoprzylepną (papierowa taśma malarska raczej się nie nada) Oczywiście trzeba pamiętać o zainstalowaniu w tym worku jakiejś rurki do połączenia z pompą próżniową. Warto dodatkowo przed włożeniem do takiej koperty sklejonej kanapki, owinąć ją jakąś tkaniną dla zabezpieczenia folii przed podarciem o ostre krawędzie płyt MDF. I to by było na tyle. Im większa powierzchnia tym słuszniejsze będzie użycie tej metody.

Wróć do „Klejenie MDF”