Znaleziono 1 wynik

autor: diodas1
01 lut 2010, 01:42
Forum: Modelarstwo
Temat: ploter 2D na silnikach krokowych
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3619

Masz dwie możliwości. Jedna to budowa wszystkiego od podstaw, co daje oczywiście sporo satysfakcji i poszerzenie własnej wiedzy. Jeżeli masz gdzieś w składziku napędy dyskowe to najtaniej będzie wykorzystać elektronikę sterującą silnikiem krokowym która jest przecież na płytce drukowanej w samym napędzie. Sygnały step i dir są wyprowadzone na listwę stykową napędu. Do sterowania programowego możesz użyć programów komercyjnych ale także bezpłatny TurboCNC. Nie używa się tutaj plików typu hpgl właściwych ploterom rysującym. Powinieneś zainteresować się zagadnieniem g-kodów i w ogóle oprogramowaniem stosowanym w obrabiarkach CNC o czym jest mnóstwo wątków na forum. Silniki stosowane w napędach dyskowych mają malutki moment obrotowy więc musisz całą uwagę skupić na zminimalizowaniu oporów mechanicznych i bezwładności ruchomych części. W ploterach tablicowych do zamiany ruchu obrotowego silnika na posuwisty osi X i Y często stosuje się linki stalowe co jest dość tanim rozwiązaniem i wnosi małe opory.
Drugie wyjście to zaniechanie całej długotrwałej dłubaniny której wynik trudno przewidzieć i zapolowanie na coś w tym rodzaju http://www.allegro.pl/item905667521_plo ... 0_wwa.html Tu akurat jest dość drogi egzemplarz ale zdarzają się w Allegro także atrakcyjniejsze okazje. Sam kupiłem na aukcji w tym źródle ploter tablicowy Roland 880 formatu A3 za cenę <100 zł. Jedyne co musiałem dorobić to zasilacz dwunapięciowy bo akurat nie było go w komplecie. Taki ploter można sterować z komputera wprost z Corela Draw. Rozdzielczość mój ma 0.1 mm a szybkości posuwów od 1 cala/sek w górę. Nawet nie wiem jak szybko potrafi kreślić bo dla mnie te najmniejsze posuwy były najważniejsze.
Jeżeli jak można się domyślić z Twojego tekstu, ploter ma przesuwać coś związanego z obróbką laserową to znowu wybór ścieżki postępowania zależy od mocy lasera. Niestety szybkość przemieszczania uchwytu piórka w ploterze kreślącym ( np typu Roland) jest za duża żeby zdążyło się coś wypalić diodą o mocy 200 mW czy słabszą. Wtedy faktycznie jesteś skazany na własną konstrukcję bo w maszynkach CNC jest możliwe w łatwy sposób programowe zwolnienie posuwów a także zagęszczenie rastru.

[ Dodano: 2010-02-02, 00:59 ]
Dzięki za "plusika" A skoro jesteś taki uprzejmy to podrzucę Ci dwa linki z których sam już z powodzeniem skorzystałem:
http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=grupa&kat2=3 Właścicielka tej strony wystawia także silniki krokowe i inne różności w Allegro. Sam u nich kupiłem kilka silniczków 0.6 Nm które już są wystarczające żeby pomyśleć o frezowaniu miękkich materiałów. Obejrzyj zresztą sam oferty, może na coś się skusisz :)
http://www.bakista.pl/index.php?c=1081&pr=437&p=2 Zobacz jaka smakowita linka a przy tym niedroga. Elastyczna, mocna i odporna na korozję- w sam raz do lekkiej konstrukcji Twojego ploterka.

[ Dodano: 2010-02-02, 02:31 ]
Jeszcze coś na rozgrzewkę :mrgreen:
Jeżeli posiadasz jakiś napęd dyskietek- może być wyeksploatowany ale w miarę sprawny- to możesz poeksperymentować z jego ożywieniem i wysterowaniem. Jak powiedziałem wyżej, korzystając ze złącza napędu masz możliwość podania poleceń silnikowi krokowemu żeby wykonał kroki do przodu lub do tyłu. Trzeba go oczywiście zasilić, najprościej z jakiegoś zasilacza komputerowego (wtyczką czterostykową) Następnie korzystając z tego opisu http://www.interfacebus.com/PC_Floppy_Drive_PinOut.html uaktywnić go przez podawanie masy lub logicznej jedynki na odpowiednie styki złącza. Niepodpięty do niczego styk jest traktowany od razu jako jedynka logiczna. "0" wymusza się podpinając ten styk do "zera" zasilania.
Z tego co pamiętam po pierwsze styki 12 i 14 służą do wybrania stacji czyli są odpowiednikiem sygnału Enable w sterownikach CNC, styk 18 Dir- ustala kierunek obracania silnika krokowego a przez styk 20 Step podaje się impulsy kroków w tym wybranym kierunku. Możesz też stykami 10 lub 16 (zależnie od wykorzystania styków 12 lub 14 ożywić drugi silnik który służy do obracania dyskietki. To też jest ciekawy element bo można go na przykład użyć do napędu laboratoryjnego mieszadełka magnetycznego czy czegoś w tym stylu http://images.google.com/imgres?imgurl= ... N%26um%3D1
Co prawda trudno będzie regulować jego obroty ale nie kręci się za szybko, powiedziałbym w sam raz.

Wróć do „ploter 2D na silnikach krokowych”