Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
31 mar 2010, 02:44
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka twardej żywicy epoksydowej
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 29737

Dodawanie rozcieńczalnika typu aceton do żywicy jest trochę ryzykowne bo będzie on chciał z niej wyparować. Nie uda mu się to zanim żywica zacznie żelować ale i tak w końcu się ulotni. Niestety przy okazji zmniejszy się objętość twardniejącej żywicy co może doprowadzić do jej popękania. Ja do malowania natryskowego cieczą o większej gęstości, na przykład farbą akrylową używam pistoletu gdzie farba jest podawana do dyszy pod ciśnieniem. Żeby nie było - stosuję najtańsze jakie można było kupić pistolety " z kubkiem" ale w miejsce kubka montuję w dorobionym króćcu zwykłą butelkę po Coca coli, Przed malowaniem przytykając palcem dyszę i naciskając spust wdmuchuję do tejże butelki z farbą trochę powietrza co powoduje wzrost ciśnienia w butelce i potem można już normalnie malować. Kiedy ciśnienie w butelce spadnie (z powodu ubytku farby) znowu przytykam palcem, dopompowuję ciśnienia i jadę dalej. Sposób prosty jak sznurek w kieszeni a skuteczny. Farb i lakierów które chlupią :) w puszce w ogóle nie rozcieńczam. Do farb do ścian o konsystencji tiksotropowej jak Dulux dodaję odrobinę wody żeby zaczęła być płynna i to wystarcza.
Pamiętaj że pistolet po stosowaniu żywicy obowiązkowo trzeba dobrze umyć bo jak stwardnieje to potem trzeba będzie wyżarzać :)
autor: diodas1
05 gru 2009, 00:01
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka twardej żywicy epoksydowej
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 29737

Zacznę od końca. Do płynnej żywicy tak czy inaczej trzeba dodać utwardzacz żeby z płynów powstała substancja stała. Należy utwardzacza dodawać tyle ile przewidział producent. Dla każdego utwardzacza będzie to inny procent w stosunku do masy żywicy.Optymalnie jest stosować się do instrukcji. Większy dodatek powoduje szybsze wiązanie ale zwykle staje się ona bardziej krucha a w krańcowym przypadku część utwardzacza nie wchodzi w łańcuchy reakcji i wyrób stanie się lepki. Zbyt mało utwardzacza z kolei spowalnia reakcję a ostateczny efekt też do d..y bo robi się zbyt elastycznie. Nie znam sposobu na powierzchniowe utwardzenie żywicy epoksydowej. Można poeksperymentować z innymi żywicami do odlewów. Wybór w handlu jest spory i wciąż rośnie ale ceny tych materiałów niestety nie są niskie. Tak się zastanawiam czy musisz tą techniką akurat wykonywać swoje dzieła. Dużo wygodniej jest zamiast polewania kształtek żywicą, całość, łącznie z otworami rysami i innym zdobnictwem wykonać za jednym zamachem metodą odlewania w formie silikonowej. Formę łatwo jest uzyskać z jednostkowo starannie wytworzonego prototypu, który może być z dowolnego materiału, nawet z mydła. Kiedy masz już formę to "hulaj dusza, piekła nie ma" bo nie musisz bazować na czystej żywicy epoksydowej która ma swoją wartość. Możesz do odlewów użyć mieszanki żywicy z utwardzaczem i czystym suchym piaskiem kwarcowym. To da taką twardość i "głupcoodporność" o jakiej nie śniłeś. Dodatkowo sporo oszczędzisz bo w takiej mieszaninie żywicy wystarczy dosłownie kilka do kilkunastu % Reszta to piasek jak w zaprawie do tynkowania :) Jeżeli zależy Ci na połysku to trzeba prototyp wypolerować a silikon na formy jest tak dokładny że każdy pyłek przeniesie na kopię. Dzięki za punkcik
autor: diodas1
04 gru 2009, 22:26
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka twardej żywicy epoksydowej
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 29737

Utwardzona żywica epoksydowa wcale nie jest taka twarda. Obrobi się ją pilniczkiem do paznokci. Wiercenie też jest lżejsze niż pleksi na przykład bo jest krucha i sypie się pod wiertłem, podczas gdy pleksi nagrzewa i topi przywierając do wiertła. Ponieważ żywica nie jest zbyt mocna to zwykle nie odlewa się z niej monolitów a raczej w takich wypadkach stosuje ją jako lepiszcze dla wypełniacza stanowiącego potem o wytrzymałości. Gdybyś jednak chciał wiercić w takim materiale to byłoby już trudniej ponieważ wszystko zależałoby od samego wypełniacza- zwykle twardszego niż żywica. Przykładowo miałeś z pewnością do czynienia z laminatem szklano-epoksydowym na bazie którego robi się płytki PCB i możliwe że wierciłeś w czymś takim otwory. Gdyby taka tafla była z czystej żywicy, bez dodatku tkaniny szklanej, to trzeba by uważać żeby nie pękła przy niefortunnym zgięciu ale wierciłoby się prawie jak w tekturze.

Wróć do „Obróbka twardej żywicy epoksydowej”