Znaleziono 4 wyniki

autor: diodas1
26 lut 2009, 20:41
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: siła działająca na materiał
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2980

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Zacząłeś od pytania wskazującego na poziom "zerówki" a tu siurpryza bo właściwie sam sobie spokojnie robiąc kilka eksperymentów możesz na nie odpowiedzieć. Szczególnie na temat siły nadmuchu i ewentualnie zapobiegania przesuwaniu czy przetaczaniu niektórych półfabrykatów poddanych grawerowaniu laserem. Jednym z opcjonalnych dodatków do urządzeń CNC jest oś obrotowa http://kimla.pl/magazyn/171,produkt,OS_ ... LIWNA.html a tutaj http://kimla.pl/dtr_os_obrotowa.html masz z grubsza wyjaśnienie jak się ją stosuje. Dzięki zastosowaniu osi obrotowej masz możliwość naniesienia grawerunku na całym obwodzie przedmiotów walcowych, stożkowych itp. Jeżeli zadowala Cię możliwość wypalania jedynie na części walca to myślę że nie ma co kombinować jak koń pod górę i wystarczy zrobić tak jak sam wymyśliłeś. Zamias robić jakieś wynalazki Mc`Gyvera i tworzyć coś samodzielnie możesz też posłużyć się choćby imadłem http://kimla.pl/magazyn/8,imadla_CNC.html postawionym na ruszcie (przy długich przedmiotach dwoma imadłami chwytającymi go na obu końcach) Nie ma sensu wynajdywać od nowa koła.
autor: diodas1
26 lut 2009, 01:39
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: siła działająca na materiał
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2980

Język polski jest kwiecisty i niesie bogactwo treści. Czasem jedno zdanie daje więcej informacji niż obraz...
Krótko mówiąc, jeżeli wymagasz ścisłych danych na temat siły nadmuchu to najprościej podstaw pod dyszę w głowicy wagę laboratoryjną i zmierz tę siłę :)
Żeby świadczyć usługi trzeba bezwzględnie szanować klientów, podziwiać każdą ich koncepcję, zachwycać się pomysłowością... i kochać narzędzia które służą spełnieniu ich marzeń. Do specjalnych zadań czasem trzeba dozbroić posiadany sprzęt. Dla grawerowania czy cięcia przedmiotów cylindrycznych trzeba też się trochę mocniej przygotować. Ognisko światła laserowego znajduje się w ustalonej parametrami optyki odległości od głowicy więc albo głowica ma autofokus albo przedmiot nie leży bezczynnie na ruszcie tylko obraca się w specjalnym uchwycie który jest zwykle opcjonalnym dodatkowym elementem wyposażenia plotera. Ten uchwyt ma własny napęd sterowany numerycznie i umożliwia obróbkę rury na całym jej obwodzie przy jednorazowym zamocowaniu. W tym momencie mam mieszane uczucia. Skoro przymierzasz się do obróbki metalu to maszyna musi być mocniejsza niż do grawerowania gumowych pieczątek czyli duużo droższa. Z taką maszyną otrzymasz serwis, pełne doradztwo i szkolenie. W tej sytuacji pytania o parcie i podpórki dla rurki są jakby :???: trochę przedwczesne
autor: diodas1
25 lut 2009, 18:49
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: siła działająca na materiał
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2980

Skoro tak brutalnie ściągasz mnie na ziemię to na poważnie... Co prawda nie widziałem nigdzie szczególnych rozwiązań na krępowanie materiału na ruszcie ale pewnie takie też w niektórych przypadkach można przewidzieć. Jednak nie ma to żadnego związku z "parciem" wiązki światła tylko z innymi siłami. Jedną z nich jest siła nadmuchu kierowanego na miejsce wypalania. Przy lekkim i cienkim materiale mógłby on po prostu zostać zdmuchnięty lub przemieszczony w inne miejsce. Drugą siłą jest grawitacja. Przedmiot spoczywa na podłożu stabilnie jeżeli ma przynajmniej trzy punkty podparcia a jego środek ciężkości mieści się wewnątrz trójkąta opartego wierzchołkami na tych punktach. W trakcie wycinania fragmentów z tej przykładowej blaszki zmienia się położenie środka ciężkości pozostałej części dlatego trzeba z grubsza przewidzieć jaki to będzie miało wpływ na stabilność jej ułożenia. W razie wątpliwości zawsze lepiej tę stabilność poprawić stosując jakiś przycisk, uchwyt,dodatkową podkładkę między żebrami rusztu itp. Ot i cała filozofia.
autor: diodas1
25 lut 2009, 14:55
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: siła działająca na materiał
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 2980

W fizyce istnieje pojęcie dwoistości natury światła. Jedne doświadczenia wskazują na naturę falową, inne na korpuskularną. O ile falowy charakter światła słonecznego może powodować drżenie skorupy ziemi, jej wieczny niepokój i niestabilność to korpuskułki walące z impetem w nasze miejsce zamieszkania chroni nas przed zassaniem w końcu przez słońce. Co się wzniesie to spaść musi. Można sobie dyskutować o równoważeniu siły grawitacyjnego przyciągania między słońcem a planetami a siłą odśrodkową wynikającą z rocznego obrotu wokół słońca. Kiedy jednak uwzględni się straty na tarcie (kosmos nie jest pusty) to rok powinien się wydłużać i odległość od Słońca maleć. Tu z pomocą przychodzą korpuskułki. Dmuchają w nas zawzięcie , dlatego żyjemy mimo wydłużającego się roku. Jako zupełnie przyziemny dowód występowania parcia światła przytoczę doświadczenie- zaświeciłem laserem w kierunku kota i biednym zwierzakiem miotnęło do tyłu. Konstruktorzy ploterów tnących laserem wiedzą o tym i żeby nie było potrzeby krępowania materiału na stole, wymyślili że skierują strumień światła laserowego prostopadle do stołu. To dodatkowo dociska cięty lub grawerowany materiał do blatu i dzięki tarciu nic się nie przesuwa. Zauważcie jak mocno oglądani w filmach sensacyjnych amerykańscy policjanci ściskają w dłoniach latarki kiedy wchodzą do ciemnego pomieszczenia, na jak szeroko rozstawionych nogach chodzą, jak asekurują się na wiele sposobów. Chodzi właśnie o zapobieganie skutkom odrzutu występującym po włączeniu światła latarki. Dowodów na parcie światła jest wiele, wystarczy klarownie zinterpretować otaczające zjawiska

Wróć do „siła działająca na materiał”