Znaleziono 8 wyników

autor: diodas1
23 sty 2009, 01:46
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Ojejku jejku :roll: Nigdy więcej z tak banalnego powodu nie rozbieraj silnika krokowego. W silniku są tak wąskie szczeliny że po złożeniu na kolanie może nie być już "dziewicą" , może coś ocierać lub nierównomiernie ciągnąć. Do magnesika może przyfrunąć znikąd jakiś opiłek, na koniec możesz w środku uwięzić zaspanego owada. Trudno, stało się. Przy okazji zobaczyłeś na własne zdumione oczy co ta bestia ma pod skorupą.Wygląda że ten silnik ma 200 kroków. Nie chce być inaczej. Konstruktorzy silników krokowych myślą o tym żeby ich wyroby dało się wygodnie wykorzystywać a podział obrotu na 200 odcinków kątowych należy do wygodnych.
autor: diodas1
22 sty 2009, 16:58
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Musiało Ci się coś przesunąć. Jeżeli kreski wypadły Ci tak gęsto to raczej ten silnik ma 200 kroków czyli jest miodzio.
autor: diodas1
21 sty 2009, 22:14
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

dokładnie tak. Silnik krokowy nie kręci się podobnie do silnika pralki Frani po podłączeniu zasilania . Żeby zaczął się obracać trzeba na jego uzwojenia podać pewną sekwencję kolejno występujących po sobie impulsów prądu. Tym między innymi zajmuje się sterownik. Tak na marginesie silnik krokowy nie musi się koniecznie obracać. Istnieją rozwiązania silników krokowych liniowych W pracy krokowej istotne jest to że prądowi płynącemu przez jedno z uzwojeń faz odpowiadają ściśle przypisane stabilne pozycje części ruchomej (wirnika... ale może też obracać się na upartego stojan) puszczenie prądu przez inną fazę ujawnia inne znowu ustalone raz na zawsze stabilne pozycje. Wyobraź sobie silnik krokowy który wykonuje trzy kroki na obrót który wewnątrz ma 3 rozmieszczone co 120 stopni kątowych elektromagnesy i wirnik którym jest zwykły magnes trwały. Podajesz prąd na jeden elektromagnes to wirnik ustawi się wobec niego właściwym biegunem magnetycznym i stoi. Kiedy przeniesiesz zasilanie na drugi elektromagnes to wirnik obróci się o 120 stopni i znowu stoi. Tak to w najprostszym przypadku działa.
autor: diodas1
21 sty 2009, 21:42
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Jest to silnik dwufazowy. Zrób z silnika coś w rodzaju zegara czyli zamocuj na nim kartkę papieru na którym będziesz nanosił ołówkiem podziałki a do jego osi przymocuj na sztywno jakąś "wskazówkę". Przyłącz do dowolnej pary przewodów między którymi omomierz wykazuje przejście niezbyt wysokie napięcie (kilka V) z zasilacza. Silnik może lekko drgnąć i zastopuje w jakiejś pozycji. Zaznacz ją na papierze "tarczy zegara" Teraz palcami obróć oś silnika do następnej pozycji postoju a gdy to okaże się zbyt trudne to dla umożliwienia obrotu na moment odłącz zasilanie. Pamiętaj aby wskazówka nie obróciła się wobec osi do której ma być trwale zamocowana.Jeżeli masz zasilacz regulowany to dla ułatwienia sobie badania możesz obniżyć napięcie do takiego przy którym będzie możliwe obracanie osi mimo podłączonego zasilania. Tę nową pozycję znowu zaznacz na papierze tarczy. Tak postępując wykonaj zaznaczenia wszystkich pozycji postoju silnika przy płynącym wciąż w tę samą stronę przez to samo uzwojenie prądzie. Policz ile uzyskałeś podziałek tarczy. Pomnóż wynik przez 4 i masz już ilość kroków na 1 obrót. Mnożysz przez 4 bo między jedną o drugą podziałką na tarczy którą wykonałeś przy normalnej pracy pełnokrokowej silnik wykonałby 4 kroki. Proste?
autor: diodas1
21 sty 2009, 18:53
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Kiedy przyjrzysz się danym technicznym różnych silników krokowych (choćby w Allegro czy w sklepach internetowych) to zauważysz że mają one bardzo różne napięcia i prądy. To zależy od konstrukcji silników a w szczególności od różnych ilości zwoi w uzwojeniach faz. Im więcej zwoi tym wyższe napięcie ale też wyższa indukcyjność uzwojenia. Indukcyjność z kolei wpływa na czas osiągania prądu znamionowego od włączenia na uzwojenie napięcia czyli dalej na możliwe osiągi dynamiki i prędkości pracy silnika. Stosując sterownik SSk-B01 trzeba stosować silnik którego prąd znamionowy nie przekracza 2A, natomiast napięcie jest w tym wypadku parametrem drugorzędnym. Chodzi o to że ten sterownik zawiera tak zwany czoper który impulsowo stabilizuje prąd w fazach. W pierwszej chwili po włączeniu na silniku pojawia się pełne napięcie ze sterownika (około 40V) ale w wyniku pracy czopera po ułamku sekundy to napięcie spada do takiego przy którym płynie prąd ustawiony w sterowniku równy na ogół znamionowemu silnika. Tak więc silnikowi nic się nie stanie jeżeli potrzebuje np. 2V a sterownik napędzany jest z 40V. Ważny jest dobrze ustawiony prąd.
To badanie rozdzielczości można faktycznie wykonać tak jak domyśla się pawulonken, o ile silnik ma wewnątrz trwały magnes i te przeskoki są wyczuwalne pod palcami. Sprawdź czy tak jest. Jeżeli nie to można bez sterownika napędzać silnik krokowy stosując przy takim badaniu byle jaki zasilacz lub nawet płaską baterię do latarki. Powinieneś też na wszelki wypadek sprawdzić omomierzem przejścia między wyprowadzeniami silnika bo choć to mało prawdopodobne mając pecha można trafić na silnik pięciofazowy zawierający pięć uzwojeń faz których jedne końce są zwarte razem i wyprowadzone jako szósty przewód.
autor: diodas1
21 sty 2009, 17:50
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Witam w takim razie w klubie pawulonken, Skoro sam będziesz montował i uruchamiał sterowniki i płytę główną to i z zasilaczem sobie poradzisz,nawet nie kupując specjalnej płytki drukowanej w tym celu. Zasilacz ma prostą konstrukcję. Potrzebujesz w zasadzie dwóch napięć- 35-40V/6A DC niestabilizowane oraz 5V/1A stabilizowane. Możesz dodatkowo wytworzyć inne napięcia (12V,24V) dla ewentualnego zasilenia dodatkowych elementów typu przekaźniki czy różne sygnalizacje.
misiek1784, Ten Twój silnik powinien Ci posłużyć bo z racji prądu chyba ma wystarczającego "kopa" Ma dość wysokie napięcie (24V) co może wpłynąć niezbyt korzystnie na jego szybkość ale na początek może być. Zbadaj tylko jego rozdzielczość czyli ile kroków wykonuje na 1 obrót bo to dość istotny parametr dla dalszego projektowania konstrukcji.
autor: diodas1
21 sty 2009, 01:35
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Zacznę od Twojego silnika. Do eksperymentów i poznania zasad sterowania może być wykorzystany każdy silnik ale ten który znalazłeś na strychu ma niewielką rozdzielczość bo tylko 48 kroków na 1 obrót. Wygodniej jest kiedy rozdzielczość jest wyższa- 100 lub 200 kroków na obrót. Ułatwia to kwestię przełożeń mechanicznych i uzyskania liniowego skoku osi X.Y.Z o wygodnej długości. Przykładowo jeżeli zastosujesz silnik 200 kroków i połączysz go wprost ze śrubą o skoku gwintu 2 mm to jednemu krokowi silnika będzie odpowiadało przesunięcie o 0.01 mm. Bez dodatkowych przełożeń i innych utrudnień. Po drugie lepiej jest zastosować silnik o niskim napięciu a wysokim prądzie bo dzięki temu w związku z istnieniem w sterowniku czopera masz szansę na lepszą dynamikę napędów- szybsze rozpędzanie czyli wyższą możliwą prędkość obrotową.
Po trzecie, jeżeli nie pomyliłeś się w określeniu jego momentu obrotowego to z takim malutkim momentem niewiele zdziałasz. Raczej więc wybierz ten silnik który Ci wskazałem poprzednio , który wskazał Jaszuk88, lub inne o podobnych parametrach, na przykład http://www.allegro.pl/item535005249_sil ... f_vat.html
Oprócz ustalonych już jak widzę sterowników i płyty głównej oraz silników potrzebujesz jeszcze zasilacz do tego wszystkiego. Nie zareagowałeś aplauzem na możliwość samodzielnego dłubactwa, więc od razu mogę Ci podsunąć ewentualną propozycję . Możesz użyć moduł MZ01 http://www.akcesoria.cnc.info.pl/zasilacz_mz01.htm który z kolei trzeba podłączyć do uzwojenia wtórnego transformatora 230/24V. Musisz przed łączeniem do zasilacza sterownika(-ów) sprawdzić czy na wyjściu modułu MZ01 masz właściwe napięcia Pamiętaj że sterowniki nie powinny być zasilane napięciem wyższym niż 40V- lepiej trochę niższym. To napięcie możesz sam sobie doregulować zmieniając uzwojenie wtórne transformatora przez dowinięcie bądź odwinięcie kilku zwoi z wtórnego uzwojenia. Zamiast odwijania można nawinąć te kilka zwoi jako dodatkowe uzwojenie a od tego którym końcem połączysz je z już istniejącym uzwojeniem wtórnym, będzie zależało czy napięcia się dodadzą czy odejmą.
autor: diodas1
18 sty 2009, 00:17
Forum: CNC podstawy
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 6655

Jeżeli nie są Ci obce zabawy z elektroniką to podobny zestaw możesz sobie zmajstrować samodzielnie trochę taniej, kupując ewentualnie same płytki PCB oraz inne potrzebne detale. Jeżeli nie lubisz lutowania to ta cena ze Świstaka nie jest wysoka. Ten zestaw ma podobne parametry jak http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskb01.htm i http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... _sskmb.htm Do pierwszej konstrukcji w sam raz. Do tego oczywiście silniki o prądzie nie przekraczającym 2A na fazę czyli na przykład Silnik krokowy SANYO DENKI 103-718-291 4- przewodowy z tej strony którą podałeś oraz musisz jeszcze zdobyć (zbudować) odpowiedni zasilacz do tego wszystkiego.

Wróć do „Pytanie nowicjusza”