Znaleziono 4 wyniki

autor: diodas1
26 sty 2009, 22:33
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: tworzenie odlewu -jaki materiał
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 15282

Dzięki za informację. Ja używam silikonu na formy wykorzystywane dużą ilość razy. Odlewy głównie z gipsu, czasem z "betonu żywicznego" Z ciekawości wypróbuję przy najbliższej okazji żelatynę. Możliwe że technika żelatynowa będzie pomocna przy opracowywaniu pierwowzoru. Ałunu akurat nie mam, natomiast do garbowania żelatyny osobiście używam formaliny. Garbowałem dotychczas tylko wysuszone powłoki żelatynowe. Ciekawe jak ten zabieg wpłynie na galaretkę. Pewnie w końcu wyschnie i pomarszczy się jak mumia. Zagarbowana żelatyna nie boi się już wody, także ciepłej. Trzeba używać rękawic gumowych i okularów ochronnych bo naprawdę jest to silny garbnik. Na dodatek ma okrutnie drażniący drogi oddechowe zapach.
Skoro masz już tę żelatynę to powiem Ci coś o czym być może nie wiesz. W starej książce dla praktyków fotografii przeczytałem (a potem wypróbowałem) że wysuszone płatki żelatyny można użyć do zatężania alkoholu etylowego. Żelatyna wręcz wysysa wodę ze spirytusu podnosząc jego stężenie.Stanowi swego rodzaju filtr osmotyczny dla wody, nie reagując przy tym z alkoholem. Fotografowie wykorzystwali ten fakt w ciekawy sposób. Żeby szybciej suszyć wywoływane błony fotograficzne (też co prawda pokryte żelatyną ale już zgarbowaną), zanurzali je na chwilę w pojemniku z denaturatem. Alkohol pochłaniał wodę z błony, dzięki czemu szybko można było przystąpić do dalszej obróbki zdjęć w ciemni i robienia odbitek na papierze fotograficznym. Niestety w miarę nasycania denaturatu wodą, jego suszące własności drastycznie spadały. Tu z pomocą przychodziła żelatyna która przywracała właściwe stężenie denaturatowi. Potem wystarczyło ją znowu wysuszyć i wracała do obrotu.
autor: diodas1
25 sty 2009, 00:29
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: tworzenie odlewu -jaki materiał
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 15282

Kolego podrzeźbi, , a możesz zdradzić co robisz z tą żelatyną? Ja też używałem tego cudu kulinarnego do różnych zadań technicznych a chętnie uzupełniłbym swoją wiedzę :???:
autor: diodas1
24 sty 2009, 00:41
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: tworzenie odlewu -jaki materiał
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 15282

Capić pewnie zacznie dużo wcześniej bo żelatyna jest substancją organiczną. Na sucho wytrzymuje długo ale na mokro stanowi doskonałe siedlisko wszelkich bakterii. Ważne żeby w pomieszczeniu gdzie będzie odbywał się cały proces aż do zakończenia pomiarów było zimno bo po niewielkim nawet ogrzaniu wszystko się rozpłynie. Kiedy zakończysz zabawę możesz rzucić te galaretowate kawałki ptakom- ucieszą się. Możesz też podgrzać, doprowadzić do postaci płynnej i rozlać na płaskiej folii, na większej powierzchni do wysuszenia i ponownego wykorzystania w innym czasie. Albo wrzucić kilka rodzynek i poczęstować gości :mrgreen: Nie wiem tylko co można zastosować jako warstwę dzielącą bo bez takiej izolacji trudno będzie "wysiorbać" gotowy odlew z pokręconego kanału. W razie niepowodzenia pozbędziesz się żelatyny z powierzchni metalu strumieniem gorącej wody. Wiem coś o tym ponieważ zdarza mi się natryskiwać żelatynę aerografem a po robocie narzędzie należy oczyścić. Robię to bez rozbierania.
autor: diodas1
11 sty 2009, 17:57
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: tworzenie odlewu -jaki materiał
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 15282

Silikon formierski mógłby być ale w handlowej postaci jest płynny i trzeba by było użyć dużo żeby w całości wypełnił kanał. Istnieje możliwość jego zagęszczenia do takiego stopnia żeby uzyskać gęstość plasteliny. Wówczas dałoby się utworzyć na przykład tylko płaszcz o grubości powiedzmy 1 cm na powierzchni kanału czyli mniej silikonu. Do zagęszczania nadaje się aerosil http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8 czyli dodatek tiksotropujący. Trzeba oczywiście najpierw wymieszać składniki silikonu a dopiero na końcu dodawać aerosil bo w trakcie jego dodawania szybko masa się zagęszcza.

Wróć do „tworzenie odlewu -jaki materiał”