Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
26 sie 2008, 21:10
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dlaczego nie chodzi silnik?
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3014

Ryzykant z Ciebie że od razu uruchamiasz wszystko a być może coś namieszałeś w połączeniach sterowników. Normalnie każdy sterownik żyje swoim życiem i nie powinny nawzajem wpływać na siebie, chyba że przez zbyt mało wydajny zasilacz. Przyjrzyj się schematowi układu L298 (BLOCK DIAGRAM) na stronie http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1773.pdf Może to Ci pomoże w zrozumieniu działania całego układu, ewentualnie w znalezieniu przyczyny takiego rozkładu napięć jaki podałeś. Układ L298 mógł Ci zemrzeć jeżeli źle łącząc silnik spowodowałeś zwarcie na którejś parze sygnałów wyjściowych ze sterownika albo od razu był ustawiony zbyt duży prąd na fazę. Chociaż ta druga przyczyna jest mało prawdopodobna przy tym silniku. Układ czoperowania odpowiedzialny za ustalanie prądu na fazę działa dlatego że obciążeniem dla mostków tranzystorów w L298 jest indukcyjność uzwojeń silnika krokowego. Jeżeli zamiast tej indukcyjności spowodowałeś zwarcie to układ nie miał szansy na ustabilizowanie prądu.
autor: diodas1
26 sie 2008, 20:32
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dlaczego nie chodzi silnik?
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3014

Odpowiedź na Twoje pytanie: na dwoje babka wróżyła. Silnik który chcesz uruchomić ma 6 wyprowadzeń i może być użyty zarówno jako bipolarny, jak i unipolarny. To czym się stanie, zależy od odpowiedniego użycia jego wyprowadzeń. Sterownik ssk-b01 służy do sterowania silnikami bipolarnymi do których podaje zasilanie na cewki czterema przewodami. Żeby więc nie testować wszystkich możliwych kombinacji połączeń i przy okazji pozbawić sterownik zdrowia, lepiej ruszyć mózgownicą, sięgnąć po omomierz i najpierw zidentyfikować styki na silniku. Następnie wykorzystać tylko cztery z nich (po dwa na jedną cewkę silnika) Takie dwie pary przewodów reprezentujące oddzielne cewki silnika należy dopiero podpiąć do sterownika. Między jedną parą a drugą nie może być galwanicznego połączenia. Mierz tak długo aż będziesz miał pewność że tak jest i że na obu parach przewodów masz tę samą oporność.
Potem trzeba ustawić w sterowniku wielkość prądu na fazę. Dopiero wówczas jest szansa że silnik drgnie. Napisałeś że zasilasz sterownik z transformatora 24V. Mam nadzieję że to przejęzyczenie i między transformatorem a sterownikiem dałeś jednak prostownik :?: Na marginesie- dlaczego walczysz akurat z takim silnikiem? Jest on katalogowo zasilany napięciem 24V , mocy ma malusio a na dodatek wykonuje zaledwie 48 kroków na obrót. Chyba że jest to Twoje pierwsze zapoznanie się z silnikami krokowymi a cała zabawa służy jedynie nauce.

Wróć do „Dlaczego nie chodzi silnik?”