Znaleziono 3 wyniki

autor: lajosz
21 mar 2013, 00:20
Forum: ArtCAM
Temat: frezowanie krzywych i prostych otwartych
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2499

@ZONDAPS

Popatrz na poniższy zrzut ekranowy:


Obrazek


Jest to zrzut z Artcama 2009, ale obróbka "profilowanie 2D" jest to najprostsza z obróbek, więc powinna być w każdym Artcamie, jak również sekcja "Kierunek cięcia" powinna być dostępna w każdej wersji Artcama.
Oczywiście nie wiem czy tak jest bo nie mam dostępu do wszystkich wersji, ale sadzę, że powinno być we wszystkich wersjach.

Jak widzisz na powyższym obrazku, wystarczy tylko zmienić kierunek cięcia, a punkt startu od razu ląduje po drugiej stronie obiektu.
Oczywiście obiekty przesunąłem względem siebie po to, żeby można było zobrazować o co chodzi, ale chcąc wykorzystać ten sposób, obiekty muszą niejako leżeć jeden na drugim.

Teraz wystarczy powielić te operacje, czyli dla 20 jednakowych obiektów, 20 takich samych obróbek, ale każda kolejna obróbka ze zmienionym kierunkiem cięcia i głębokością skrawania/cięcia.
Można jeszcze zmieniać głębokość początkową każdej kolejnej obróbki po to, żeby frez nie zaczynał obróbki zawsze od wysokości materiału, ale od miejsca (wysokości) gdzie skończył poprzednią obróbkę.
Dodatkowo można ustalić w "Edycji parametrów" każdej trajektorii tzw, pozycję domową, czyli żeby obróbka nie zaczynała się (domyślnie) od punktu zerowego modelu, a od punktu wejścia narzędzia i kończyła w punkcie jego wyjścia co jeszcze bardziej ograniczy zbędne przejazdy.

Jak to będzie działać nie wiem, bo jak pisałem na razie nie mam dostępu do maszyny, ale spróbować możesz.
Na Artcamowej symulacji wygląda to nie najgorzej, ale że na tej symulacji nie widać ruchów przestawczych narzędzia, to nie wiem jak to rzeczywiście wygląda.

Jak nie będziesz mógł sobie poradzić, to napisz, prześlij plik (DXF) opisz co chcesz z tym zrobić, opisz narzędzia jakimi ma to być zrobione (rodzaj freza, średnica, wysokość całkowita, wysokość części roboczej) , określ grubość materiału i podaj nazwę postprocesora, a zrobię Ci gotowy program.

Pozdrawiam.
autor: lajosz
20 mar 2013, 18:14
Forum: ArtCAM
Temat: frezowanie krzywych i prostych otwartych
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2499

Witam ponownie.

Niestety, ale w Artcamie nie ma bezpośredniej możliwości takiej obróbki o której piszesz i poniekąd słusznie.

Dlaczego ?

Otóż jeśli byłaby taka możliwość, czyli frez zaczyna w punkcie A, jedzie do punktu B po czym w punkcie B zagłębia się na głębokość kolejnej warstwy i frezując wraca do punktu A, to narzędzie raz frezowałoby pod włos (przeciwbieżnie) , a raz z włosem (współbieżnie).
Niby nic w tym złego, ale w przypadku obróbki niektórych materiałów kierunek obróbki ma znaczenie i podejrzewam, że o to chodziło twórcom programu, aczkolwiek taka metoda obróbki o której piszesz z pewnością by się przydała.

Istnieje co prawda sposób (niejako naokoło) który mnożna wypróbować, ale roboty z tym sporo bo trzeba by rysować (skopiować) tyle obiektów do wycięcia ile warstw, a następnie do każdego obiektu osobno przypisać obróbkę, z tym, że w każdej kolejnej obróbce trzeba wpisywać inną wartość zagłębienia frezu i zmieniać kierunek obróbki, czyli raz współbieżny, a raz przeciwbieżny.

Powstałoby wtedy 20 osobnych obróbek tego samego rodzaju, z tym, ze każda zaczynałaby się raz na początku, a raz na końcu obiektu co w efekcie powinno dać pożądany rezultat, ale czy tak będzie to nie wiem, bo nie mam maszyny żeby to sprawdzić.

Jednak zawsze można spróbować napisać G-Code ręcznie, a tam już nie ma takich ograniczeń i maszyna zrobi dokładnie to co w G-Codzie.

Są oczywiście CAM-y które taką obróbkę umożliwiają z automatu (wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcje) albo takie, w których można "rysować" obróbkę ręcznie (np. WoodWop) i po kłopocie, ale Artcam takiej możliwości nie posiada, albo je po prostu nie wiem że posiada.
Jednak Artcama znam dość dobrze i nie sądzę żebym nie wiedział o takiej możliwości.

Pozdrawiam.
autor: lajosz
20 mar 2013, 16:39
Forum: ArtCAM
Temat: frezowanie krzywych i prostych otwartych
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2499

Witam.

Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli, dlatego jeśli to nie problem, to:

Podeślij ten plik w formie nazwapliku.art albo DXF.

Ponadto dobrze by było zrobić zrzut ekranowy i wkleić w treść posta z objaśnieniem co chcesz uzyskać.

Dlatego tak a nie inaczej , bo słowa każdy może interpretować inaczej, a jeden obraz zastępuje tysiąc słów.

Wróć do „frezowanie krzywych i prostych otwartych”