Znaleziono 2 wyniki

autor: lajosz
26 kwie 2012, 20:58
Forum: Obróbka drewna
Temat: Kopiarka CNC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4829

blaser pisze: a 40-60 tys ??
To wszystko zależy od tego co chcesz na tej maszynie robić.

Na cenę mają wpływ:
1. Wielkość maszyny --> (pola robocze w 3 osiach)
2. Przeznaczenie --> amatorska zabawa czy poważna produkcja idąca w setki i tysiące elementów.
3. Sposób mocowania materiału (stoły próżniowe, konsole, inne)
4. Podzespoły maszyny (wrzeciono chłodzone cieczą lub powietrzem, serwa czy silniki krokowe, centralne smarowanie czy bez niego i inne takie)
5. Oprogramowanie dostarczane wraz z maszyną (albo bez niego)
6. Oprogramowanie zewnętrzne np. do płaskorzeźb (które do najtańszych nie należy)
7. Sposób mocowania narzędzi na wrzecionie (uchwyty HSK lub inne)
8. Automatyczna wymiana narzędzi (lub bez niej)
9. Oś C (lub jej brak)
10. a jak już oś C, to agregaty do niej.
11. i jeszcze kupa innych rzeczy.

Dlatego zanim się podejmie decyzję o zakupie CNC, to warto sobie zadać pytanie, co chcemy na niej robić, ile tego będzie, jaka jakość nam potrzebna i czy w ogóle maszyna CNC jest nam potrzebna.

Co do szkoleń, to jak już kolega wyżej pisał, są ogólnie dostępne.
Przeróżne firmy je organizują, ale również wiele firm sprzedających maszyny CNC oferuje szkolenie w pakiecie (np. Homag), jak również szkolenia są organizowane przez firmy piszące oprogramowanie (np. ArtCAM).

Niestety za wszystko co związane z CNC, a co ma służyć do produkcji przemysłowej, płaci się raczej dużo niż mało.

Za wymienione przez Ciebie 60.000 zł, nie kupisz (moim zdaniem) nic sensownego, żeby nie powiedzieć w ogóle nic co nadawałoby się do produkcji, a nawet jeśli uda Ci się jakimś cudem kupić maszynę, to przecież sama maszyna niczego nie zrobi. Potrzebne sa narzędzia, programy, osprzęt.

Jeśli jednak ma to być amatorska maszyna CNC, to w kwocie 60.000zł można złożyć więcej niż rozsądną maszynkę.
autor: lajosz
26 kwie 2012, 18:17
Forum: Obróbka drewna
Temat: Kopiarka CNC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4829

Re: Kopiarka CNC

blaser pisze:Witam Koledzy !

Mój pierwszy post na forum i odraz zarzucam pytanie :)
Potrzebuje porady odnośnie jak maszyna CNC spełni moje wymagania przy wykonaniu poszczególnych pracach np. kopiowanie danego elementu i wykonywanie drugiego tzn kopi , (np.kolby do broni) grawerowanie ,frezowanie , kopiowanie np. powierzchni płaskich np. deski z rzeźba i zrobienie kopi ??
Interesuje mnie również możliwość zaprojektowaniu wirtualnie danego przedmiotu np. z drewna lub też metalu i wykonanie go z danego kawałka materiału ....

Zaznaczę że jestem zielony w temacie CNC ....prosiłbym o pomoc i nakreślenie ''co z czym sie je '' Miło by było jeśli Koledzy wskazali by konkretne urządzenie które spełni moje wymagania ...

Pozdrawiam
No nie za bardzo wiemy jak maszyna CNC spełni twoje wymagania bo ich nie przedstawiłeś, stąd nie wiadomo jakie są te wymagania, ale:

Jeśli chodzi o np. wykonanie kolby do broni tzn. zakładasz na maszynę jeden blok materiału (jakieś drewno) i chcesz żeby maszyna wykonała to w całości za jednym zamocowaniem, to potrzebujesz maszyny pięcio-osiowej, czyli pełne 3D, inaczej nic z tego.
Takie maszyny (5-cio osiówki) są bardzo, ale to bardzo drogie, ale mają tę zaletę, że nie ma dla nich praktycznie rzeczy nie do wykonania.

Jeśli natomiast nie przeszkadza Ci to, że podczas obróbki, materiał trzeba obrócić o 90 stopni, to może to być zwykła maszyna CNC z 3 osiami, czyli X, Y, Z + ewentualnie oś C ( czyli obrotowa) , aczkolwiek oś C nie jest konieczna do takich obróbek.

Jeśli chodzi o wykonywanie kopi już istniejącego elementu, to robi się to poprzez skanowanie obiektu skanerem 3D albo specjalnym mechanicznym czujnikiem do skanowania.
Efekt tegoż skanowania w postaci pliku (obiektu 3D ) wklejamy do programu tworzącego płaskorzeźby (reliefy jak kto woli) i po dobraniu odpowiedniej strategii obróbki i narzędzi które mają to wykonać, tworzymy kolejny plik, który z kolei trafia do postprocesora maszyny CNC, skąd trafia do sterownika maszyny i jet wykonywany, czyli maszyna obrabia.

Oczywiście powyższe w dużym skrócie.

Jeśli chodzi o (jak się wyraziłeś) wirtualne przedmioty (czyli obiekty 3D), to tworzymy je przy pomocy oprogramowania do tworzenia obiektów 3D (np. 3d Studio MAX, Maya, Sculptris, i wiele, wiele innych), a następnie przenosimy plik do programu tworzącego płaskorzeźby i dalej już jest tak jak opisałem wyżej, albo tworzymy obiekt 3D bezpośrednio w programie do tworzenia płaskorzeźb (np. ArtCAM) co jest dla niektórych (jak dla mnie np.) łatwiejsze, a inni wolą model 3D stworzyć za pomocą w/w programów do grafiki 3D, czyli jak kto lubi lub umie :)

Powtórzę, że to co napisałem, to tylko ogólniki i żeby zgłębić temat, to trzeba by tu książkę napisać, a jak wiadomo nikomu się po prostu nie chce. Tym bardziej, że napisano już o tym setki książek i wystarczy sięgnąć po literaturę fachową lub poszukać w necie i bez problemu znajdziesz rozwinięcie tego co tu napisałem.

Jednak jeśli nie miałeś nigdy dotąd do czynienia z maszynami CNC, to dobrze radzę zacząć przygodę z CNC od wycinania prostych rzeczy w 2D, a dopiero wraz z doświadczeniem pójść w reliefy i inne 3D.
Oczywiście możesz (kto ci zabroni ?) rzucić się od razu na głęboką wodę i z rozmachem, za pomocą 5-cio osiówki, trzaskać płaskorzeźby i rzeźby, ale wówczas polecam profesjonalne szkolenie od podstaw bo inaczej drogo może Cię kosztować taka zabawa.

Zrobisz jak zechcesz.

Wróć do „Kopiarka CNC”