Znaleziono 3 wyniki

autor: lajosz
30 kwie 2012, 10:34
Forum: Obróbka drewna
Temat: Program 3D na Sinumeric 840D
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2322

Skarabe pisze:Nie posiadam innych zdjęć tego elementu. A zrobiłbyś mi kolego jakiś inny program w celu sprawdzenia jak się to robi, bo takich zapytań jest sporo a zawsze odmawiałem.

Pozdrawiam
Przeczytaj ponownie mojego posta.
autor: lajosz
23 kwie 2012, 14:18
Forum: Obróbka drewna
Temat: Program 3D na Sinumeric 840D
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2322

Skarabe pisze:Ale robiłeś kiedyś programy w tym programie i przekształcałeś je na sinumeric-u ??

[ Dodano: 2012-04-23, 13:49 ]
Tak dziwnie pytam bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia na temat robienia programów w 3d.
No więc "robienie" programów w 3D, to nie ich pisanie w kodzie nc (G kody) bo to byłaby po prostu mordęga.

Sinumeric czy inna maszyna nie ma tu nic do rzeczy bo to tylko maszyna.
Ważny jest postprocesor który nią steruje.
Co prawda nie wiem jak to wygląda na Sinumeric-u, ale podejrzewam, że jak wszędzie, czyli piszesz (generujesz) jakiś program i on w postaci pliku trafia do sterownika maszyny.
Jeśli ten Sinumeric przyjmuje programy na innej zasadzie (choć nie sądzę), to napisz jak to wygląda.

Załóżmy jednak, że w/w maszyna działa na zasadzie --> Generuję ścieżkę maszynową w jakimś CAM-ie (lub piszę program) --> Zapisuję to do pliku, który to plik jest właśnie ścieżką maszynową zrobioną pod konkretny postprocesor (lub pod konkretną maszynę jak kto woli) --> Wczytuję plik do sterownika maszyny --> Maszyna wykonuje program, czyli obrabia.

Taki plik zazwyczaj ma rozszerzenie (np. cośtamcośatm.CNC albo cośtamcośatm.PLT ......itd, itp.)
W tymże pliku masz zawartą cała geometrię tak dla 2D jak i 3D, wszelkie narzędzia, ich wymiary oraz ich ewentualna wymiana podczas obróbki również jest uwzględniona
Niczego już nie musisz przekształcać.
Wczytujesz plik do sterownika maszyny i ... obrabiasz.... to wszystko.

Z resztą, jeśli to nie problem, to podeślij na priv (lub tu na forum) to zdjęcie które już umieściłeś w tym temacie, ale niech to zdjęcie ma jakiś rozsądny wymiar, a nie miniaturka.
Najlepiej w czterech rzutach, czyli centralnie z góry, z dwóch boków i tzw. rzucie izometrycznym.
Do tego wymiary (w miarę dokładne) wysokości poszczególnych sekcji tego reliefu + opis narzędzi jakimi dysponujesz i ich wymiarami + napisz jaki plik generuje ten Sinumeric lub jakiego postprocesora używa.

Jeśli takie zdjęcie podeślesz + w/w informacje, to postaram się (w miarę wolnego czasu i ochoty oczywiście :) zrobić taki relief + ścieżka maszynowa do niego pod konkretną (Twoją) maszynę.
autor: lajosz
20 kwie 2012, 18:26
Forum: Obróbka drewna
Temat: Program 3D na Sinumeric 840D
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2322

ArtCam i tyle w temacie.
Jest to program służący dokładnie do tego co widać na zdjęciu.

Co więcej, jeśli dobrze poszukasz, to bardzo możliwe, że znajdziesz niemalże identyczny relief jak na tym zdjęciu i cała "praca" będzie polegała tylko na wygenerowaniu ścieżki maszynowej dla konkretnej maszyny, a w/w program obsługuje naprawdę sporo postprocesorów.
Jeśli jednak nie znajdziesz takiego reliefu, to możesz go stworzyć sam, co w ArtCamie jest stosunkowo proste i nie będzie to modelowanie "z ręki" jak w przypadku programu Sculptris czy ZBrush, a modelowanie z zadanymi wymiarami, czyli otrzymujesz dokładnie to czego chcesz.

Akurat ten wzór (relief) który widac na zdjęciu jest naprawdę popularny, więc (jak pisałem) masz spore szanse znaleźć go gdzieś w necie (polecam forum ArtCama), ale i zrobić go samemu to jakaś godzina w ArtCamie.

Można też oczywiście zeskanować, a wynik skanowania (obiekt 3D) wyeksportować do np. 3da, 3dp, 3ds, dxf, stl, dmt, a następnie zaimportować do ArtCama po czym już tylko dobierasz narzędzia, generujesz ścieżkę maszynową dla konkretnej maszyny i .... obrabiasz.
No jeszcze jedno.
Do wykonania tego reliefu nie potrzebujesz maszyny z osią C, wystarczy X,Y,Z.

Wróć do „Program 3D na Sinumeric 840D”