Znaleziono 4 wyniki

autor: gaspar
04 lis 2012, 18:02
Forum: PikoCNC
Temat: PikoCNC - czujnik długości narzędzia
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 19693

Dziwne, ja mam taki czujnik standardowo w XMD32 zrobiony z kostki aluminiowej 15mm wysokiej. Kładę go na materiale i daje pomiar wysokości materiału. Frez V o stopce 0,25mm zjeżdża podczas pomiaru z prędkością 100mm/min. Dotyka i od razu podnosi się do góry. Nie ma żadnego śladu na kostce by się wbił. Również frez jest bez uszczerbień.
autor: gaspar
04 lis 2012, 12:04
Forum: PikoCNC
Temat: PikoCNC - czujnik długości narzędzia
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 19693

Ja kupowałem czujniki na www.piekarz.pl, ale ostatnio na allegro (zasięg 4mm) są tanie i odpowiednie.


Tutaj masz taki jak ja kupiłem. Styki ma i NO i NC a co dość istotne to zadziała gdy przedmiot będzie w odległości 2mm od czujnika (czyli sam czujnik wysokości narzędzia może być o 2mm niższy - a czasami potrzeba obniżenia w osi Z jest istotna).
Ważne jest, by nie bazować samym frezem nad czujnikiem, tylko frez ma wcisnąć część czujnika wysokości narzędzia, która dojedzie do czujnika indukcyjnego (uff nie wiem jak to wytłumaczyć zaraz coś narysuję w paincie)

Proszę poniżej przepis na czujnik :) Mam nadzieję, że innym też się przyda.

Zapomniałem dopisać, że wałek liniowy jest połączony z częścią pierwszą, a pomiędzy częścią pierwszą a drugą czujnika jest sprężyna jak na rysunku.
autor: gaspar
04 lis 2012, 10:01
Forum: PikoCNC
Temat: PikoCNC - czujnik długości narzędzia
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 19693

Jaszuk88 pisze:1. Jaki czujnik - typ
Tutaj warto dodać, że poza tym iż używałem NPN (zwarcie do masy) to jeszcze styki NO, gdyż pikocnc tylko taki sygnał aktualnie obsłuży. W machu możemy sobie to zmienić.

Fotek niestety nie znalazłem, pewnie gdzieś zbunkrowane mam w czeluści hdd, ale windowsowy szukacz nic nie znalazł.
Jaszuk88 pisze:Kol. gaspar miło mi się ogląda maszynę - pomarańczkę - gratuluje świetna robota.
Dziękuję bardzo, mam nadzieję że jej aktualny właściciel (instytut) również jest zadowolony z jej pracy. (ponoć dostała nawet swoje pomieszczenie) :)
piotr_olbrysz pisze:Mam pytanie jaka jest powtarzalność pomiaru tego samego narzędzia w tej samym układzie geometrycznym, lub bardziej po ludzku jeździmy w osi z góra dół i dokonujemy pomiaru dla jakiej wysokości jest ON/OFF.
Nie rozumiem. :) Po co mi pomiar tego samego narzędzia?
Generalnie chodzi tutaj o takie zastosowanie:
1) Bazujemy maszynę po włączeniu zasilania.
2) Montujemy narzędzie 1 i dokonujemy pomiaru
3) Dojeżdżamy do przedmiotu i na nim ustawiamy pozycję bazową projektu
Można tutaj użyć czujnika pomiaru wysokości materiału
4) Frezujemy narzędziem pierwszym do momentu gdy nastąpi wywołanie zmiany narzędzia.
5) Maszyna jedzie do punktu zmiany narzędzia i czeka wywalając komunikat by je zmienić.
6) zmieniamy narzędzie i wciskamy ok. Maszyna sobie najeżdża na czujnik, dokonuje korekty wymiaru względem poprzedniego narzędzia i wraca sama do roboty.

Nie wiem czy o to koledze chodziło... Dokładność pomiaru niby mieści się w zakresie 0,02-0,01. Ja nie wiem jak jest gdyż na XMD32 nigdy nie udało mi się zrobić detalu w lepszej dokładności jak 0,05 :)
autor: gaspar
03 lis 2012, 14:07
Forum: PikoCNC
Temat: PikoCNC - czujnik długości narzędzia
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 19693

1. NPN
2. Tak jak krańcówkę indukcyjną, czyli zasilasz od 10 do 30V czyjnijk (dwa kable + i -) a trzeci jest sygnałowy
3. Eh nie mam już tego czujnika, został sprzedany razem z pomarańczką. A jego autorem był gmaro i raczje wątpię by udostępnił tutaj jego budowę. Gdzieś kiedyś znalazłem zdjęcia rozmontowanego czujnika, budowa jest prosta (sam rozbierałem ten od gmara również) i jego zrobienie dla kogoś z tokarką to nie problem. Poszukam jak znajdę to zamieszczę, ale to jutro.
Generalnie są to dwie główne części pomiędzy którymi jest sprężyna, wciskając górną część sprężyna się ugina i powoduje, że metal znajdujący się w tej części zaczyna zbliżać się do czujki indukcyjnej.
4. Działa wyśmienicie, tutaj nie ma znaczenia średnica freza, gdyż zamknięcie obwodu następuje pomiędzy częściami czujnika.
5. jutro :)

[ Dodano: 2012-11-03, 14:20 ]
Tutaj masz jak to wygląda mniej więcej (w środku jest łożysko liniowe i kawałek wałka, na wałku jest sprężyna...) Link do tematu na forum

Wróć do „PikoCNC - czujnik długości narzędzia”