Znaleziono 2 wyniki

autor: gaspar
10 kwie 2015, 21:15
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: Serwa Yaskawa uruchomienie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 12112

tszatan pisze:Dobra, czyli podłączenie "grzyba" pod piny 31 i 32 powinno dać zamierzony efekt.
Nie zrozumiałeś, nie tak to działa. 31-32 to wyjście serwa! to jest tak jakby rozłączenie tych pinów to wciśnięcie grzyba przez serwopak - prościej opisać się nie da :D
Zauważ że masz tam transoptor, w momencie pojawienia się awarii serwa rozłącza on styk.
Działa to trochę jak przekaźnik...
autor: gaspar
10 kwie 2015, 21:06
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: Serwa Yaskawa uruchomienie
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 12112

bartuss1 pisze:ja nie podlączam wcale lub symbolicznie
To źle robisz.
W systemach sterowania maszynami CNC powinny być wykorzystywane minimum dwa tory zabezpieczeń, pierwszy zabezpiecza awarię sterownika, drugi zabezpiecza awarię serwonapędów. W przypadku gdy napęd zeświruje masz E-stop i analogicznie w przypadku sterownika głównego. W przeciwnym razie CE które deklarujesz ma się nijak do rzeczywistości.

Kolego tszatan. W serwopakach masz wyjścia alarmu (piny 31-32). W stanie normalnej pracy są NC. Tak jak tutaj kolega Ci sugeruje, najlepiej rozwiązać zabezpieczenie sterowników za pomocą przekaźnika bezpieczeństwa.
Masz dwie możliwości, albo wykorzystujesz np sterownik CSMIO i wszystkie sygnały alarmu podpinasz na piny wejściowe sterownika csmio jako sygnały fault każdej osi, albo przepuszczasz 24V przez każdy sterownik (jego piny ALARMU) szeregowo po czym to wszystko leci na przekaźnik bezpieczeństwa. Po drodze warto w tą pętlę podpiąć też falownik. W momencie awarii któregokolwiek urządzenia zostaje zmieniony stan z NC na NO i przekaźnik bezpieczeństwa wyłącza sterowanie.
Przekaźniki bezpieczeństwa mogą mieć kilka torów wejściowych, pod niektóre możesz podpiąć inne urządzenia lub grzyby e-stop.
Przyjrzyj się też pinowi nr 44. Jest to reset błędu serwa. W przypadku podania tam stanu wysokiego możesz skasować błąd serwa bez rozłączania napędów od zasilania sieciowego.

Jest to o tyle istotne, gdy przeciążysz któryś serwopak i wywali Ci overvoltage lub overload to zatrzyma całą maszynę. Gdy tego nie będziesz miał poprawnie ustawionego, to jeden sterownik wywalający błąd będzie stał a reszta normalnie pracowała. W najlepszym wypadku masz po detalu i narzędziu.
Gdy masz sterowaną oś zależną na dwóch serwonapędach to stosowanie takiego rozwiązania jest koniecznością, bo jeden silnik będzie stała drugi zwyczajnie swoją stronę bramy będzie do pozycji dociągał aż nie zostanie przekroczony u niego moment przeciążenia serwa.

Wróć do „Serwa Yaskawa uruchomienie”