Znaleziono 2 wyniki

autor: einstein
05 kwie 2015, 22:01
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69902

Demontaż skrzyni suportowej to około 1h czasu.
Odkręcasz podporę wałka napędowego i śruby pociągowej i włącznika obrotów z prawej strony.
Odkręcasz osłonę tulei ww. elementów z lewej strony.
Rozpinasz elektrykę.
Wybijasz kołki stożkowe mocujące ww wałki
Wyciągasz wałki.
Następnie w górnej części suportu masz 4 śruby i 2 kołki. Jeśli nie masz młotka wstecznego, to nie zazdroszczę, bo kołki z tego co pamiętam 10mm i trzymają bardzo mocno. 5kg młotkiem było problem je wyrwać. Luzujesz wspomniane 4 śruby, wyrywasz kołki, podkładasz coś pod skrzynkę by nie spadła, wykręcasz do końca wspomniane 4 śruby i skrzynka jest Twoja.
autor: einstein
05 kwie 2015, 08:11
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69902

Jeśli chodzi o skrzynkę suportową to tak wyglądała moja w TUM35:
Obrazek
Mocno się zastanów czy chciałbyś by olej z takim bagnem miał smarować skrzynkę. Wyśmienita pasta ścierna. Najlepiej rozkręcić i przeczyścić, wtedy będziesz spał spokojnie.

Okienko pod wrzeciennikiem (jeśli mówimy o tym samym okienku) nie jest wskaźnikiem poziomu oleju, tylko wskazuje, że jest podawany olej przez pompę. Jeśli nie zobaczysz tam oleju, to znaczy, że nie ma w ogóle smarowania. Do wizjera jest po prostu doprowadzona jedna z rurek smarowniczych.

Jeśli chodzi o luz na sankach, to jedną śrubę wkręcasz a drugą wykręcasz, kręć tak po 1 obrocie i przeleć po całej długości, czy się nic nie klinuje na prowadnicach (najczęściej klinuje się na skrajnych rzadziej używanych częściach. Jak Ci się skończy zakres regulacji, to będzie trzeba podłożyć blaszkę 0.1 - 0.2mm pod klin (od strony korpusu) przynitować, zeszlifować nity i procedura regulacji od nowa. Często miejsce na klinie gdzie śruba dociska jest uszkodzone przez nadmierne dociskanie, bez zluzowania śruby kontrującej po drugiej stronie klina.

Wróć do „TUM-25 B”