Berry pisze:Witam
Na wstępie dodam iż jestem początkujący w zakresie CNC, do tej pory pracuje jako grafik robię również modele 3D i teraz powoli wchodzę w CNC z tego względu że mam szanse dostać się do zakładu. Zapewne na razie jako podawacz...jednak z czasem kto wie.
Potrzebuje raczej podstawowych informacji:...
Nazwa zawodu:
Operator obrabiarek CNC
Opis zawodu:
Operator obrabiarek sterowanych numerycznie (obrabiarek CNC) to osoba o uniwersalnych kwalifikacjach zawodowych. Posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności uprawniających do obsługi obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie. W zależności od poziomu kwalifikacji zawodowych operator wykonuje czynności podstawowe, polegające na uruchamianiu, kontrolowaniu przebiegu obróbki i zatrzymaniu obrabiarki sterowanej numerycznie, jak również czynności złożone. Do czynności złożonych należy zaliczyć: kontrolę i analizę jakości wykonanej obróbki, wprowadzanie korekt dotyczących parametrów obróbki, ustawianie narzędzi w magazynie obrabiarki, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie, wprowadzenie korekt w zakresie poprawy cech wykonywanego wyrobu.
Kolejna grupa zadań wykonywanych przez operatora obrabiarek sterowanych numerycznie wykonywana jest na stanowisku ustawiacza obrabiarek CNC. Na tym stanowisku pracy operator dobiera narzędzia skrawające oraz oprzyrządowanie obrabiarek, w oparciu o otrzymaną dokumentację, mocuje narzędzia i oprzyrządowanie na obrabiarkach, wprowadza dane narzędzi oraz parametry skrawania do sterownika obrabiarki, dokonuje analizy zużycia ostrza narzędzia skrawającego oraz wymienia je na nowe.
Programista obrabiarek sterowanych numerycznie to kolejne typowe stanowisko pracy operatora obrabiarek CNC. Na tym stanowisku operator wykonuje szkice prostych detali oraz określa kolejność operacji i zabiegów procesów technologicznych dotyczących obrabianych przedmiotów, opracowuje technologię obróbki metali i tworzyw sztucznych na podstawie przedstawionych rysunków oraz szkiców detali, jednocześnie – wykorzystując informacje z poradników i norm – opracowuje programy obróbki na podstawie procesu technologicznego, modyfikuje istniejące programy, wczytuje je do sterownika obrabiarki oraz testuje programy na obrabiarce. W pracy na tym stanowisku operator korzysta z programów narzędziowych obsługiwanych przez komputer PC.
Dodatkowo operator obrabiarek sterowanych numerycznie powinien posiadać wiedzę z zakresu szacowania i obliczania kosztów związanych z realizacją procesu technologicznego obróbki, co pozwoli mu podjąć działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia.
Operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie pracują wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, ogrzewanych, dobrze oświetlonych i wentylowanych. Natomiast programiści obrabiarek sterowanych numerycznie pracują w pomieszczeniach biurowych, wyposażonych w stanowiska komputerowe.
Bezpieczeństwo pracy operatora zależy od prawidłowego przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. podczas obsługi maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania zasad bhp podczas czynności ustawczych oraz podczas procesu obróbki. Ewentualnym zagrożeniom podczas pracy można zapobiec stosując prawidłowe ubranie robocze i wyposażenie ochrony osobistej. Praca operatora obrabiarek sterowanych numerycznie nie stwarza zagrożeń chorobowych.
Operator obrabiarek sterowanych numerycznie pracuje indywidualnie. Operatorzy z podstawowymi kwalifikacjami pracują raczej w średnich i dużych zakładach przemysłowych i kontaktują się jedynie ze współpracownikami. Operatorzy o wyższym poziomie kwalifikacji pracują w małych zakładach pracy, których często są właścicielami lub współwłaścicielami – kontaktują się dodatkowo ze zleceniodawcami usług i odbiorcami wyrobów. W małych firmach operatorzy i programiści obrabiarek CNC mogą pracować jako brygadziści i mistrzowie zarządzając grupą pracowników.
źródło; Internet