Znaleziono 2 wyniki

autor: Ventus
15 kwie 2006, 20:09
Forum: Informacji na temat...
Temat: Sejsmograf
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4708

Obawiam się że na to nie ma wzoru (tak mi się wydaje), po wstrząsie np. na podstawie wykresu określasz amplitudę na jej podstawie magnitudę a to daje konkretną liczbę na skali p. Richtera.

Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana bo musiałbyś uwzględnić ruchy w przestrzeni czyli w trzech płaszczyznach.

Zobacz tutaj, ciekawa strona http://www.pgi.gov.pl/index.php?option= ... 1&Itemid=2

Najciekawsze jest na dole, jak skala Mercalli'ego która opiera się na mierzeniu przyspieszeń m/s² a to już chyba łatwiej zrealizować.

Najlepiej zamiast łamać sobie głowę napisz maila do jakiegoś instytutu niech oni się głowią...
Jeszcze jeden link http://www.igf.edu.pl/~przemas/dmc-old/seis_homepl.html

[ Dodano: 2006-04-24, 19:02 ]
Odnośnie skali Mercalli'ego. Oglądałem ostatnio pewien program i pokazywali w nim akcelerometr czyli urządzenie które mierzy zmiany przyspieszenia. Ponoć urzywają ich także firmy kurierskie aby kontrolować pracowników jak obchodzą się z przesyłkami. Urządzenie było wielkości jakieś 150x100x60 mm. Akcelerometr ten posiadał pamięć i złącze do komputera więc po podłączeniu na ekranie pojawiał się wykres zmian przyspieszenia.
autor: Ventus
13 kwie 2006, 20:08
Forum: Informacji na temat...
Temat: Sejsmograf
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4708

Wyskalowanie sejsmografu to chyba dosyć karkołomne zajęcie...

Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskiego geofizyka Charlesa F. Richtera. Wielkość tę określa się za pomocą magnitudy. Skala Richtera jest skalą energetyczną tj. określa energię wyzwoloną w czasie wstrząsu.

Magnituda – parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Richtera, wielkość używana w tzw. skali Richtera. Wielkość ta określona jest jako logarytm największej amplitudy drgań gruntu mierzonej w mikronach zarejestrowanych przez sejsmograf (określonego typu) położony w odległości 100 km od epicentrum trzęsienia.

Skala logarytmiczna - linia z oznaczonymi punktami odniesienia (podziałka), na której odległość od jej początku do któregokolwiek takiego punktu jest proporcjonalna do logarytmu liczby przyporządkowanej temu punktowi; odwzorowanie osi liczbowej x o podziałce logarytmicznej na oś u o podziałce liniowej jest dane funkcją u = lg x.

Wróć do „Sejsmograf”