Znaleziono 3 wyniki

autor: Zienek
19 lut 2025, 19:38
Forum: Modelarstwo
Temat: Źródło światła równoległego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 635

Re: Źródło światła równoległego

Avalyah trafił w dziesiątkę :)
Tylko chodzi mi po głowie zrobienie bardziej kompaktowej wersji. Właśnie max wielkości "nowoczesnego kineskopa" czyli przy formacie jakieś 60x60cm - 80x80cm, żeby grubość całości wraz ze źródłem światła nie przekraczała 25cm. Takie oczekiwania.
autor: Zienek
04 lut 2025, 16:43
Forum: Modelarstwo
Temat: Źródło światła równoległego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 635

Re: Źródło światła równoległego

Potrzebuję sprzęt w jakiejś sensownej kubaturze, który pozwoli mi uzyskać w miarę uczesany strumień światła o charakterystyce w miarę podobnej do światła słonecznego. Czy to pojazd konny, czy z silnikiem spalinowym? Zapewne elektryczny ;)

No i nie wymagam laboratoryjnej dokładności. To nie będzie układ pomiarowy. Rodzaj substytutu słońca.
autor: Zienek
04 lut 2025, 09:33
Forum: Modelarstwo
Temat: Źródło światła równoległego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 635

Źródło światła równoległego

Serwus Panowie oraz Panie,

W związku z tym, że jestem już na wykończeniu psychicznym z byciem usługodawcą wszelakich metod obróbki metali - chodzi mi po głowie dość specyficzny produkt, który wymaga do działania światła równoległego. Oznacza to, że światło np. ze źródła typu LED, rozchodzące się jak wachlarz, czy ogon pawia trzeba uczesać tak, żeby było możliwie równoległe.

Cały moduł świecący w zamyśle powinien mieć kształt panelu około 500x200mm. Idealnie zasilany np. z 12W. Barwa światła - okolice 5500K. Ponad 100W.

Ktoś kiedyś próbował grzebać z takim tematem?

Przychodzi mi do głowy motyw przygotowania użycia panelu typu "Grow lamp plant" i do tego tablicy soczewek o powierzchni "bombolady" żeby światło nad konkretnymi LEDami odpowiednio uczesać. W załączniku fotka jednego z produktów z azjatyckich marketów. Obrazek

Dla większej produkcji będzie trzeba przygotować formę wtryskową i tłoczyć takie dedykowane soczewki z przezroczystego plastiku. Dość duża inwestycja, żeby zacząć.

Może prostszym sposobem będzie użycie mniejszej ilości źródeł LED o większej mocy i wysokim CRI (odwzorowanie koloru, czystość emitowanego spektrum) i zmniejszenie ilości soczewek do np. 5-8 punktów.

Obrazek

Każda konstruktywna wypowiedź spotka się z wdzięcznością :)

Pozdrawiam,
Paweł z Proto

Wróć do „Źródło światła równoległego”