Znaleziono 5 wyników

autor: rokare
10 mar 2013, 10:42
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7322

powiem tak

jak się za to zabierałem nie miałem za dużo kasy, i robiłem bardzo oszczędnie. Całość sterowania gazami (manometry, elektrozawory złączki trójniki) chyba nie przekroczyła 400zł i dobre popołudnie z wieczorem montażu i testów.
Jak robiłem miałem wiele obaw czy będzie bezpiecznie (do tej pory mam), ale używam od roku i jak narazie jest oki. Warunki w pomieszczenie prawie takie same jak na zewnątrz, zimą dość często mocno obmarzał reduktor od tlenu tnącego. Po roku użytkowania i kilku dziesięciu godzinach pracy (a więc nie za dużo) nie mam z tym układem żadnych problemów. ( do tlenu tnącego dałem dwa elektrozawory równolegle)
Jedyne co bym zmienił to dałbym zaworek przy palniku do regulacji przepływu propanu bo reduktor w dolnym zakresie ciśnień, dość niestabilnie trzyma ciśnienie( nie dużo używam to mi nie przeszkadza) .


To że do propanu muszą być jakieś specjalne elektrozawory wynika z tego że jeśli zawór ma jakieś elementy uszczelniające z tworzywa to musi być jakiegoś lepszego, bo te normalne(gumowe) parcieją bardzo szybko w kontakcie z propanem i się wykruszają (tak wynika z moich obserwacji i jest to moja prywatna opinia jeśli się mylę proszę o sprostowanie)

Podsumowując jeśli będziesz używał tego sam i nie masz za wiele kasy na inwestycje, to moje rozwiązanie działa(u mnie działa bez zarzutów). Jeśli będzie używał tego pracownik albo w pobliżu będą jakieś postronne osoby, nie oszczędzaj tylko bież firmowe z atestami i papierami że są przeznaczone do odpowiednich gazów (stosuj odpowiednie węże, przekroje, złączki rób wszystko czystymi i odtłuszczonymi narzędziami czyli stosuj wszystkie zasady BHP przy pracy z gazami itp. itd.), bo jakby nie daj boże co to...................................to zdrowia i życia nikt nie zwróci.
Ja zainwestowałem jeszcze w zabezpieczenia przy palnikowe i przy reduktorowe dla spokoju ducha :-)

P.S. rozwiązanie jest mocno amatorskie, jak robiłem to mniej więcej zdawałem sobie sprawę z zagrożeń jakie się tym wiążą i robiłem to na własną odpowiedzialność bo tylko ja pracuje przy tej maszynie. tak więc powyższy sposób sterowania gazami jeśli ktokolwiek się na nim wzoruje to używa na swoją odpowiedzialność.
autor: rokare
10 maja 2012, 09:50
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7322

witam
Odgrzeje swój temat bo pojawiły się dodatkowe pytania. Wczoraj miałem okazję ciąć większą ilość detali i okazało się że palnik zużywa tyle tlenu podgrzewającego co tnącego :???: Link do palnika który posiadam podałem w poprzednich postach. Generalnie jestem z niego zadowolony, bo jak na początki i naukę cięcia tlenowego nie sprawił mi żadnych kłopotów(a rozgrzana stal nieraz mi zalewała palnik i nic się nie stało, nawet dysz nie musiałem czyścić. Jest wygodny bo dla siebie często tnę pojedyncze detale z rożnych grubości i w kilka sekund bez narzędzi zmieniam dysze. Ale zużycie tlenu podgrzewającego mnie przeraża.

Teraz moje pytania:
O ile można zmniejszyć ciśnienie tlenu podgrzewającego w czasie samego procesu cięcia?
Czy na zasadzie doświadczeń czy są przyjęte jakieś konkretne założenia co do tej regulacji?

Plan jest na razie taki żeby zastosować na przewodzie z tlenem podgrzewającym bocznik z elektrozaworem lub reduktorem od powietrza( oczywiście nowym i suchym) który będzie obniżał ciśnienie tlenu podgrzewającego do wartośxi np. 0,8 atm. po rozpoczęciu cięcia a główny zawór doprowadzający tlen podgrzewający o ciśnieniu 2atm. będzie zamykany.

Czy ktoś spotkał się już z takim rozwiązaniem, i czy będzie ono wystarczające?
autor: rokare
10 lut 2012, 09:02
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7322

no i wreszcie znalazł się czas żeby wszystko poskładać

zaworki do migomatu po 24 zł z aledrogo w zupełności wystarczają do propanu i tlenu podgrzewającego, do tlenu tnącego jeszcze nie sprawdzałem bo wczoraj już brakło czasu żeby zrobić próbę cięcia, ale dziś to nadrobię.

Kilka fotek zrobione telefonem (słaba jakość), ale jak wszystko się uda to dziś zrobię aparatem i może filmik nakręcę jak dobrze pójdzie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

za PLC na razie robi ręka i oko :mrgreen: jak wszystko zadziała ręcznie to kupię jakieś tanie PLC.

autor: rokare
31 gru 2011, 23:43
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7322

Węże ok. 16m wszystkie 6,3mm.
z palnikiem mogłem zaszaleć i mam taki palnik GCE FIT+

dysze w zakresie 15-25mm i 25-40mm
do tego zabezpieczenia przypalnikowe i przyreduktorowe i jak na razie jeden reduktor do tlenu i jeden do propanu.

Na razie planowałem tak że dokupię jeszcze jeden reduktor do tlenu i druga butle tlenową, poustawiam na jednym ciśnienie tlenu podgrzewającego na drugim tlenu tnącego.
Tak około 1m od palnika na karetce założę elektrozawory od migomatu do zapalania i gaszenia płomienia, i taki elektrozawór do tlenu tnącego.

Palnik by jeździł zamiast palnika plazmowego i sterowany by był z macha. kombinuje to zrobić w następujący sposób ze mach wystawia sygnał do rozpoczęcia ciecia ale nie rusza dopóki nie dostaje sygnału zwrotnego że jest wszystko OK.

mam stare plc do sterowania elektrozaworami tzn odpalam palnik ręcznie i płomień się pali, startuje program do ciecia palnik jedzie do miejsca gdzie ma zacząć ciąć -> palnik zjeżdża w dół mach wystawia sygnał "odpal plazme" wtedy PLC wie że palnik jest juz na miejscu i podgrzewa materiał. następnie czeka jakiś ustawiony czas i puszcza tlen tnący i następnie po czasie potrzebnym do przebicia wystawia sygnał do MACH-a że wszystko OK. i program rusza z cięciem.

czy gaszenie i zapalanie panika (tzn. zamykanie i otwieranie zaworów) powinno następować w jakiejś sekwencji? np. najpierw zamykam propan a na przykład za 0.5 sekundy tlen, żeby przedmuchać palnik. czy można zamknąć je jednocześnie.
o co chodzi z tym "buforem gazowym"?
i w jakiej odległości powinny znajdować się elektrozawory od palnika?

to takie moje założenia mam nadziej że w miarę poprawne, wszystkie wartości czasów będę dobierał na wyczucie jak zamontuje palnik na maszynie, i będę sie wszystkiego uczył :oops:

Tak wiec wszelkie porady i wskazówki mile widziane, bo dopiero zaczynam naukę z cieciem gazowym, i chciałbym te naukę przeżyć w całości :mrgreen:


P.S wszystkiego najlepszego w nowym roku 2012 aby był bardziej owocny od poprzedniego i przyniósł więcej radości. podro dla wystkich
autor: rokare
31 gru 2011, 00:23
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7322

Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami

Witam

W końcu dorobiłem się palnika gazowego do mojego stołu, i mam kilka pytań odnośnie jak go podłączyć i sterować .

1. czy tlen tnący i podgrzewający powinien mieć oddzielne reduktory (sam myślałem żeby mieć dwie butle z tlenem i dwa reduktory oddzielne do tnącego i podgrzewającego), czy możne być jeden, tzn. ustawiamy ciśnienie dla tlenu tnącego i zaworkiem regulujemy tlen podgrzewający? jak to powinno być prawidłowo?
2. Czy może mi ktoś polecić jakieś elektrozawory do otwierania zamykania poszczegulnych gazów? do tlenu to chyba jakieś lepsze musiały by być? do propanu planowałem dać taki
elektorzawór CO2 co jest w migomatach. Pytanie czy wystarczy czy jednak powinno być coś lepszego?


wszelkie wskazówki i porady mile widziane :wink:

Wróć do „Palnik maszynowy podłączenie i sterowanie gazami”