Znaleziono 2 wyniki

autor: bogus105
20 maja 2020, 22:38
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: Wosk odlewniczy i 'plaster'
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 4817

Re: Wosk odlewniczy i 'plaster'

czyli ta mączka kwarcowa będzie się nadawała jako składnik obsypki?
https://www.modelarnia24.pl/wypelniacze ... 3-1kg.html

widzę, że mają od razu silikon formierski:
https://www.modelarnia24.pl/silikon-do- ... r-50g.html

który wosk na pozytywy polecacie?

W sprawie BHP: jestem świadomy niebezpieczeństw i jak się bawię w eksperymenty to musi być bezpiecznie. Dlatego na przykład zamiast napalony uruchomić lokomotywę, którą kupiłem (model) to ją rozwaliłem i wyciągnąłem boiler, wyczyściłem go, urwałem kilka gwintów - nie żeby specjalnie, ale zakamienione były i czas je nadgryzł - może i dobrze, bo chcę wykonać nowe elementy z brązu oraz komplet korków do zrobienia próby szczelności i próby ciśnieniowej. Niestety gwinty są egzotyczne i muszę wszystko sprowadzać z anglii. Chyba, że wiecie gdzie mogę kupić narzynki i gwintowniki ME1/4x40 i inne rozmiary w tym typie? To zarys Whitwortha, a ME jest od Model Engineering. Używane tylko w świecie modelarzy i głównie w UK. W PL nie znalazłem sklepu, który oferuje takie.

Mam "sporo" złomu z brązu B101 i RG7 oraz kilka tygli grafitowych, boraks, ciuchy hutnicze, palnik. Teraz czas na eksperymenty i naukę:)

Dodane 25 minuty 48 sekundy:
znalazłem takie coś: masa gipsowa odlewnicza:
https://nowa.e-pat.pl/masa-prima-cast

Czy to nie jest właśnie to co jest potrzebne do zrobienia skorupy wokół modelu woskowego?

Mają też wosk:
https://nowa.e-pat.pl/wosk-odlewniczy

tylko który będzie ok?

i nawet brąz odlewniczy w granulkach:
https://nowa.e-pat.pl/braz-odlewniczy
ale tani nie jest i nie wiadomo co to za brąz
autor: bogus105
13 lis 2018, 14:31
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: Wosk odlewniczy i 'plaster'
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 4817

Wosk odlewniczy i 'plaster'

Czesc Koledzy.

Planuje sie pobawic w odlewanie malych detali z brazu lub mosiadzu, a wiec w gre wchodza temperatury nieco ponad 1000 deg C.

Macie namiary na zrodlo wosku odlewniczego, ktory dobrze sie obrabia frezem (mam maly ruterek biurkowy)? Pewnie najlepiej jakis twardy. Gotowy model chce jeszcze zachowac na pozniej robiac negatyw - odlac w jakims silikonie odlewniczym (jaki polecacie?), aby nastepny egzemplarz odlac ze zwyklego wosku zalewaja silikonowa forme.

Nastepnie potrzebuje mikstury, ktora w anglojezycznej czesci internetu zwykla sie nazywac 'plaster'. To jakas mieszanka gispu z piaskiem kwarcowym. Czy macie przepis na ta mieszanke i skad wziac komponenty? Czy gips do sztukaterii sie nadaje? Albo gips do szpachlowania scian? Czy wystarczy dodac do niego drobny piasek kwarcowy? A moze trzeba dodac zaprawy szamotowej??? Jakie proporcje, ile wody?
Mam plan zrobic prosta komowe podcisnieniowa zasilana z lodowkowcam aby poprawic jakosc odlewu gipsowego. Potem pojemnik z zastygnietym gipsem z modelem woskowym w piecyka, aby sie pozbyc wosku i wiloci. No wlasnie - wilgosci... Gips bedzie musial sie zmierzyc z temperatura w okolicach 1100 stopni C. W jakiej temperaturze wygrzac forme gipsowa zanim zaleje ja cieklym mosiadzem??

Pomijam tematy z wlewami, kanalami i ogolna budowa systemu wlewowego. Na razie chce zgromadzic materialy - nie potrzeba mi duzo. po kilogramie do 5kg.
Jezeli sie okaze, ze latwo obrabialny wosk odlewniczy jest drogi to sprobuje wykonac model z tworzywa i odlac forme negatywowa z silikonu i wypelniac ja zwyklym woskiem.

Jezeli posiadacie namierym albo przydatne informacje prosze o dyskusje!:) Najwazniejszy dla mnie temat to przepis i materialy na 'gips' odlewniczy, ktory wytrzyma (czyli bedzie bezpieczny) temperature lanie mosiadzu/brazu.

pozdrawiam!
Wojtek

Wróć do „Wosk odlewniczy i 'plaster'”