Znaleziono 3 wyniki

autor: upadły_mnich
27 cze 2006, 10:29
Forum: Na luzie
Temat: CE
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 7288

dostrzegam pewne nieporozumienie :wink: dosyć istotne jeśli chcemy profesjonalnie korzystać z norm bo co właściwie znaczy: norma europejska?
W Polsce obowiązuja i będą obowiązywać normy europejskie ale po ich wprowadzeniu i spolszczeniu a to spora różnica formalna.
Polska norma (powiedzmy juz europejska :smile: ) i np niemiecka czy angielska (tez europejskie :smile: ) wcale nie muszą być jednoznaczne i jednobrzmiące.
Można przegladac normy innych państw ale korzystając z nich profesjonalnie i powołując sie na nie w dokumentacji musimy uważać.
W każdym razie tłumaczenie sobie normy np. niemieckiej i zakładanie że dokładnie to samo obowiązuje u nas (czy w całej UE) wydaje mi się trochę na wyrost i nieuzasadnione.
autor: upadły_mnich
12 cze 2006, 19:23
Forum: Na luzie
Temat: CE
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 7288

jakl ktoś nie projektuje zawodowo to książki czy biblioteka z Cada spokojnie wystarczy, zresztą mówimy o amatorskich obrabiarkach a nie samolotach
autor: upadły_mnich
10 cze 2006, 16:38
Forum: Na luzie
Temat: CE
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 7288

Kopiowanie norm niemieckich jest bez sensu bo nigdy nie będą w Polsce obowiązywać (przynajmniej mam taką nadzieję :wink: ).
W Polsce obowiązują w budowie maszyn albo PN albo PN-EN (PN-ISO) a czasami wręcz dwie jednocześnie i odpowiednie komitety dbają aby je uaktualniać (koledzy chyba nie chcą sami norm europejskich w Polsce wprowadzać)
Właściwie to nie wiem po co amator ma mieć aktualne normy???
Zwłaszcza, że wiele dużych zakładów nie posiada wszystkich i aktualnych norm

Wróć do „CE”