Znaleziono 2 wyniki

autor: januszs0
08 sie 2015, 00:37
Forum: PikoCNC
Temat: Skanowanie w PikoCNC
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6569

Witam Kolegów
Poniżej przedstawiam moje wyniki skanowania. Do skanowania użyłem wypraski z ABS o wymiarach ok 6 x 6 cm a wysokiej na 15mm. Na pierwszym obrazku oryginalny model. Drugi obrazek ten sam model tylko w innej orientacji.

ObrazekObrazek

W pierwszej kolejności skanowałem wypraskę bez matowienia takie otrzymałem wyniki.

Obrazek

Po nałożeniu modelu na skan całość wygląda jak na obrazkach poniżej.

ObrazekObrazek

Jak łatwo zauważyć skany są niższe od oryginału a jego jakość jest fatalna. Do następnego skanowania wypraskę pokryłem specjalnym proszkiem do matowienia coś podobnego do pyłu kredowego tylko w sprayu. Wyniki po matowieniu poniżej.

ObrazekObrazek

Jakość skanu jest dużo lepsza ale dalej skan jest za mały w porównaniu do oryginału. Szczegóły na obrazkach poniżej.

ObrazekObrazek

Najgorzej jest w obrębie otworów. Co do różnicy wymiarów to moim zdaniem przyczyna leży w skalowaniu dalmierza bo min prąd wynosi 4mA a przy takim prądzie wartość napięcia na przetworniku I/U nie wyniesie 0V dlatego poziom zerowy nie jest zerem. Jak macie Koledzy sposoby na ominięcie tego zjawiska to proszę o info. Odnośnie kiepskiej jakości skanów bez matowienia to tak sobie myślę że za to odpowiada błyszcząca powierzchnia wypraski i te refleksy powodują takie zakłamania. Z tym problemem też muszę powalczyć. Na koniec zrobiłem skan małej gipsowej figurki żółwia która jest raczej matowa i ma tylko kilka miejsc gdzie jest farba. Oglądając ten skan i porównując go z oryginałem wydaje się potwierdzać moja teoria o błyszczącej powierzchni. Na głowie tego żółwia na skanie widać taki ostry dołek a w rzeczywistości tam ma namalowane oko czarną farbą. Obrazki poniżej.

ObrazekObrazek

Co do ustawień to szybkość skanowania wynosiła 1600 mm/min a w dalmierzu ustawiłem uśrednianie co 10 pomiarów ustawienie 4ms. Dalmierz zasilam napięciem ok 16.5 - 17 V trochę za małe ale na razie nie mam innego trafka więc takie pozostaje do prób. Do zasilania dalmierza używam oddzielnego zasilacza. Jako przetwornik I/U używam schematu który kiedys na forum udostępnił kolega Cosimo. Mam nadzieję że moje obrazki pozwolą na rozpoczęcie wymiany zdań na temat skanowania bo temat jest ciekawy. Jeśli macie Koledzy doświadczenia w tym temacie proszę o wypowiedzi.

Pozdrawiam Janusz
autor: januszs0
05 sie 2015, 12:18
Forum: PikoCNC
Temat: Skanowanie w PikoCNC
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6569

Skanowanie w PikoCNC

Witam Kolegów

Wczoraj po długiej przerwie wróciłem do tematu skanowania 3D w Piko. Udało mi się podłączyć i zrobić pierwszy skan z użyciem dalmierza BOD 26k czyli takiego samego jak używał kolega Cosimo. Jak na pierwsze skany oczywiście nie jestem zadowolony z uzyskanego wyniku trzeba będzie trochę poćwiczyć. Jeśli robicie Koledzy takie skany i macie ochotę się pochwalić na form publicznym będę wdzięczny za każdą informację. Interesuje mnie jakie ustawienia w dalmierzu używacie oraz jak konfigurujecie swoje maszyny do pracy jako skaner. Do kolegi Cosimo mam natomiast pytanie czy obrabiał jakimś programem skany te które są na forum czy taką jakość otrzymał bez obróbki plików.

Pozdrawiam i zapraszam do wymiany doświadczeń.

Janusz

Wróć do „Skanowanie w PikoCNC”