Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
14 sie 2017, 01:49
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11233

E1-10 24V w uwagach podano, że dla 400V należy wartości z tabelki podwoić
E2-02 3,4Hz poślizg przy 1400 obr/min
E2-03 z opisu to prąd biegu luzem, można sprawdzić odłączając obciążenie i ustawiając wyświetlacz na pokazywanie prądu, podana w tabelce str. 88 instrukcji powinna zawierać dokładniejsze objaśnienie o co chodzi.
Reszta wg mnie O.K.
autor: Andrzej 40
10 sie 2017, 02:18
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11233

ssllaawweekk pisze:Wczoraj wreszcie moje szare komórki trochę oprzytomniały:)
1) Gdy silnik jest połączony w gwiazdę i zasilony z sieci 400V to napięcie na pojedynczym uzwojeniu silnika i tak wynosi tylko ok 230V. Dzieje się tak, ponieważ punkt wspólny cewek, ten środek w Y jest tzw. punktem neutralnym i jak wiadomo można połączyć go do przewodu neutralnego.Jak wiadomo napięcie pomiędzy fazą a punktem neutralnym wynosi 230V i nasza dyskusja tego nie zmieni ;)

2) Jak wiadomo przy połączeniu w trójkąt pojedyncza cewka zasilana jest napięciem międzyfazowym. Aby uzyskać napięcie na cewce wynoszące 230V należy obniżyć napięcie zasilające silnik.
Dla połączenia w trójkąt pojedyncza faza sieci zasila jednocześnie dwie cewki. Dlatego w tym połączeniu silnik pobiera większy prąd. Dla gwiazdy pojedynczy przewód sieci zasila tylko jedną cewkę.
Jeśli się mylę proszę o kontrargumenty:)

3) Ciekawi mnie obecnie jeszcze przebieg prądu w obu tych połączeniach. Łatwo jest mi wyobrazić sobie że dla połączenia w gwiazdę ma on kształt zbliżony do sinusoidy. Myślę, że w połączeniu w trójkąt będzie inaczej.

Muszę jeszcze przemyśleć kształtowanie charakterystyki wyjściowej falownika: max nap wy.; max f wy.; max prąd wy; oraz jej liniowość.
1 - To prawda.
2 - Taka sobie prawda, zależy od tego co jest źródłem napięcia. Poprawnie należy napisać, że dla połączenia w trójkąt silnik (silnik 230V/400V) zasilany jest napięciem 3x230V.
Trzecie zdanie p.2 nieprecyzyjne. W każdym z tych układów następuje rozpływ prądów z każdej fazy na 3 uzwojenia, tyle że w różny sposób.
3 - A niby czemu? Zakładając że nie używamy falownika, który zniekształca nieco sinusoidę, a zasilamy silniki ze standardowej sieci trójfazowej: gwiazda bezpośrednio a trójkąt np. przez transformator 3x 400V/230V, to w obu przebiegi prądowe będą sinusoidą przesuniętą w fazie w stosunku do napięcia.
Umax i Imax falownika wprowadzamy zgodnie z tabliczką znamionową silnika i nie ma co z tym kombinować, fmax wg potrzeb. Zwykle U i I określane są jako nominalne, nie max.
autor: Andrzej 40
07 sie 2017, 19:31
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11233

strikexp pisze: Przede wszystkim należy ustalić jaki masz silnik. Bo jak wspomniał ktoś wcześniej, dla silnika 230/400V niedopuszczalne jest podłączenie w trójkąt i nie powinno się go dać tak podłączyć.
Natomiast dla silnika 400V/690V to co napisałem o połączeniu gwiazda/trójkąt jest prawdziwe.
Stosuj takie połączenie jak jest teraz, przy zbyt małej mocy silnik się spali.

Widziałeś wykres momentu od prędkości silnika trójfazowego? Poślizg wynosi od 1 do 0, od lewej do prawej. Tzn im mniejszy poślizg tym większa prędkość obrotowa. Jest pewien zakres poślizgu w którym może pracować silnik bez ryzyka uszkodzenia. Falowniki wektorowe utrzymują poślizg na właściwym poziomie, zapobiegając uszkodzeniu silnika. Na nich można taką pompę ustabilizować.
Na zwykłym falowniku skalarnym to już nie będzie tak pięknie - poślizg będzie za mały bo moment obciążenia zmaleje. Ale spokojnie, oby nie był za duży, za mały może być.




Tu raczej powinien być rozruch częstotliwościowy, tzn startujesz od około 20Hz(maksymalny moment silnika przy starcie) a potem dopiero podciągasz częstotliwość do tej normalnej np 40Hz. Jak uruchamiasz pompę ręcznie to spróbuj stosować taki rozruch.
ssllaawweekk pisze: Jeszcze raz podkreślam: Gdy łącze silnik w trójkąt, ograniczam napięcie na wyjściu falownika do 240V. Silnika nie spalę.
Jak to silnik 230/400V to spalisz, go nie można łączyć w trójkąt.
ssllaawweekk pisze: Często czytam o tym, że przy połączeniu w trójkąt moment rozruchowy jest 3 razy większy. Czy jednak w tym układzie, to prawo ma zastosowanie?
Tak, ma w każdym układzie bo to moc silnika się zmienia. Tylko trzeba mieć oczywiście silnik 400/690V bo tylko taki może pracować zarówno jako gwiazda i trójkąt.
Kol. strikexp - skończ z zabieraniem głosu w tematach o których nie masz zielonego pojęcia. To co tutaj napisałeś to stek bzdur. To tak delikatnie określając.
Żebyś wiedział na przyszłość, to wbij sobie do głowy - silnik 3x 240/400V ma uzwojenia łączone w trójkąt przy zasilaniu 3x240V a w gwiazdę przy zasilaniu 3x400V i w obu przypadkach ma tę samą moc!

Wróć do „Sterowanie silnika przez falownik, trójfazowy - gwiazda”