Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
02 lut 2018, 21:09
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Falownik pradowy czy napieciowy
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4635

Re:

strikexp pisze:
25 cze 2017, 00:12
A może to wynika z tego że 95% przypadków to napięcia z prostowników. Gdzie de facto mamy nadal napięcie przemienne a jedynie wyprostowane.
mamy napięcie przemienne jedynie wyprostowane
To już piszę z nudów - podobnych bzdur jeszcze nie czytałem. Uzasadniam : napięcie przemienne to napięcie przy którym zmienia się kierunek przepływu prądu. Gdzie po wyprostowaniu mamy zmianę kierunku przepływu (nie wartości) prądu ?
I co się stanie jeśli takim wyprostowanym, filtrowanym lub nie, napięciem zasilimy falownik ? Kondensatory po mostku prostowniczym falownika nadal będą ładowane do tego samego napięcia. Jedyna różnica to to, że będą obciążone jedynie 2 diody mostka a nie przemiennie 4. Będą więc musiały wytrzymać 2x większy prąd. I pewnie wytrzymają, bo zwykle te elementy projektuje się z dużym marginesem bezpieczeństwa.
autor: Andrzej 40
25 cze 2017, 00:00
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Falownik pradowy czy napieciowy
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4635

Do doktoratu :
4. napięcie stałe ze składową zmienną
autor: Andrzej 40
24 cze 2017, 22:49
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Falownik pradowy czy napieciowy
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4635

Re: Falownik pradowy czy napieciowy

baszawez pisze:Witam, czy moglby ktos w prosty i szybki sposob wyjasnic, ktory sposob sterowania falownikiem jest lepszy i dlaczego? Czy wejscie prądowe czy wejście napięciowe? Wiem ze:
Falownik napięciowy zasilany ze źródła napięcia stałego o regulowanej lub nieregulowanej wartości, przebiegi prądu fazowego silnika zależnie od częstotliwości przełączania (taktowania) elementów mocy falownika.
Falownik prądowy falownik zasilany jest prądem stałym o regulowanej wartości w funkcji częstotliwości jego prądu wyjściowego.
A praktycznie jak to wyglada?
Chyba kol. coś pokręcił. Sterowanie większości falowników może być prądowe lub napięciowe. Oznacza to, że częstotliwość wyjściowa falownika będzie zależna albo od napięcia podanego na wejście sterujące lub od prądu płynącego w sterującym obwodzie wejściowym.
Oba sposoby sterowania są dobre, przy spełnieniu pewnych określonych warunków prądowe będzie bardziej odporne na zakłócenia.
Obie podane przez kol. definicje falowników niestety są błędne. Teoretycznie rzecz biorąc falownik mógłby być zasilany ze źródła napięcia stałego, ale po co, skoro sieć zasilająca jest siecią prądu zmiennego a w falowniku i tak mamy prostownik.

Wróć do „Falownik pradowy czy napieciowy”