Znaleziono 3 wyniki

autor: Andrzej 40
20 kwie 2014, 21:54
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Podłaczenie falownika 3f do silnika
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 12088

Areo84 pisze:
wiktorelblag pisze:Jak już ktoś pisał poniżej 20 Hz daje sie zatrzymać (moment silnika słabnie)
Falownik skalarny czy wektorowy?

Bo wektorowe niby potrafią utrzymać stały moment nawet przy bardzo niskiej częstotliwości ( rzedu kilku Hz) a skalarne tego nie potrafią. Dlatego te ostatnie powinny być stosowane raczej do napędów "lekkich" takich jak pompy, wentylatory, napowietrzacze, przenośniki itp.
Jak tak dalej pójdzie, to okaże się, że falownikiem wektorowym można silnik trójfazowy zasilać prądem stałym. Jak mówił Majster - praw fizyki pan nie przeskoczysz :mrgreen: .
I te 'kilka" Hz to utopia. W wiekszości falowników JOG, czyli obroty bez obciążenia, ustawiane są firmowo na 10Hz. W wektorowych też!
autor: Andrzej 40
19 kwie 2014, 20:41
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Podłaczenie falownika 3f do silnika
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 12088

wiktorelblag pisze: Indukta produkowała silnik 400 V dla trójkąta ale fabrycznie blaszki łączyła w Gwiazdę!!!
Przełączyłem silnik w trojkąt i zapodałem falownik LG i zestaw bangla aż miło.
To świadzy o tym, że ta firma powinna handlować pietruszką skoro silnik nie miał oznaczania trójkąt/gwiazda, 400V/690V i podanych prądów nominalnych dla obu konfiguracji.
autor: Andrzej 40
16 kwie 2014, 02:21
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Podłaczenie falownika 3f do silnika
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 12088

ak47 pisze: sprawdź na tabliczce pierw czy ten silnik może chodzić w trójkącie na napięciu 3-fazowym. Zdarzają się silniki które w gwieździe chodzą na 380 a w trójkącie na 230.
Silnik w trójkącie pobiera bardzo duży prąd rozruchowy, natomiast w gwieździe nie (ale trochę dłużej schodzi mu z dojściem do obrotów znamionowych). Innych różnic chyba nie ma.
Nieprecyzyjnie i nieprawda.
1. Co oznacza napięcie 3-fazowe w którym może chodzić ten silnik w trójkącie? Silniki opisane w drugim zdaniu gwiazda/trójkąt 230V/400V nie zdarzają się, są raczej typowe.
2. Silnik tak połączony w trójkąt jak i w gwiazdę zasilany napięciem nominalnym dla danej konfiguracji pobiera prąd rozruchowy dużo wiekszy niż nominalny. Pracujący w układzie gwiazdy nie dochodzi dłużej do obrotów nominalnych. Moc i moment są takie same. Silnik przewidziany do konfiguracji trójkąt/gwiazda połączony w trójkąt i zasilany 230V ma większy prąd nominalny niż przy połączeniu w gwiazdę i zasilaniu 400V. To są różnice.

Wróć do „Podłaczenie falownika 3f do silnika”