Efekt stroboskopowy z f=50 Hz występuje również przy jarzeniówkach, przy zwykłych żarówkach (częściowo kompesowany bezwładnością cieplną) i nie ma to wpływu na zmęczenie wzroku. Oko ma pewną bezwładność, co pozwala nam na oglądanie telewizji, mimo że półobrazy też są wyświetlane (zależnie od systemu) ca. 50x/sek. Podobnie monitory komputerów, chociaż ty już częstość odświeżania jest zwykle wyższa, ale 100 jest uznawane za dobry parametr.
Zależy do czego to oświetlenie ma służyć. Jeśli do toczenia to faktycznie może wystąpić efekt stroboskopowy. Zresztą to samo wystąpi jeśli zasilacz nie będzie stabilizowany lub napięcie nie będzie dokładnie odfiltrowane.
Znaleziono 2 wyniki
Wróć do „Rozsądna temperatura pracy diod LED Super Flux 80mA”
- 18 wrz 2009, 16:13
- Forum: Elektronika ogólna
- Temat: Rozsądna temperatura pracy diod LED Super Flux 80mA
- Odpowiedzi: 32
- Odsłony: 9850
- 18 wrz 2009, 02:43
- Forum: Elektronika ogólna
- Temat: Rozsądna temperatura pracy diod LED Super Flux 80mA
- Odpowiedzi: 32
- Odsłony: 9850
Sądząc po wyniku pierwszej próby z rozstawieniem diod do chłodzenia wystarczy laminat jednostronny o możliwie duzej powierzchni, ewentualnie dolutowane lub dokręcone radiatorki. Ponieważ były propozycje zasilania impulsowego proponuję najprostsze - zasilanie prądem zmiennym (50 Hz) przy połączeniu przeciwstawnym pary diod. Wtedy każda jest zasilana przez pół okresu, oczywiście trzeba dobrać parametry zasilania tak, żeby wartość skuteczna prądu nie przekroczyła 80 mA na diodę. Przy wypełnieniu 50% wyniesie to ok. 160 mA dla pary diod. Ponieważ Kolega lubi eksperymentować proponuję się z tym pobawić.
Życzę powodzenia
Andrzej
Życzę powodzenia
Andrzej