Znaleziono 4 wyniki

autor: berdysz
14 sty 2010, 22:53
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: przepalanie blachy
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6935

Mikołaj pisze:po ustawieniu paramtrów tabelarycznych źródła i czujnika wysokości pojemnościowo(tależyk)/napięciowy przy próbie przebicia powstawał otwór o średnicy ok 10mm i głębokości do 24mm, czyli po zajarzeniu wyżej i po w/opisanej próbie przebicia palnik przerywał i wracał do góry. Nie miałem żadnych info na "napięciówce" o błedach ani na ekranie sterownika plotera.
Nawet nie próbował wykonać ruchu po prostu wypalał dziurke i w górę.

Próbowałem wydłużyć czas wpalania(tabelarycznie 1s prób. do 2s), wysokość zajarzania(tab.9mm), wys. przebijania (eckert - 17mm :)), napiecie (wiadomo, że sprawa indywidulna tu mało kombimowałem tab. 164V ja dałem 160....może tutaj troche pomieszam),
ale czas przejęcia regulacji wysokości przez napieciówkę też zmieniałem i nic (tab. 2s zwiększałem nawet do 5s)
Po pierwsze patrz na agregat może Ci pokazuje kod błędu podczas zrywania łuku. Rozumiem z tego co piszesz, że zrywa Ci łuk nie przy zajarzaniu ale zaraz po rozpoczęciu przebijania? Miałem kiedyś podobne objawy. Pamiętaj, że plazma bywa kapryśna ;) Spróbuj nieco zwiększyć wysokość zajarzania i zmniejsz wysokość przebijania np. zajarzanie10mm/ przebijanie 13mm- tak by łuk plazmowy podczas rozpoczęcia przebijania nie "rozciągał" się zbyt mocno. Być może działo się tak dlatego, że zaraz przy zajarzaniu palnik zanieczyszał się strzelającą wypływką. Zwarcie między materiałem a palnikiem poprzez szlakę wykluczamy bo mówisz, że na napięciówce i sterowniku nie ma komunikatów. Poza tym nic nie mówisz o ustawieniach agregatu. Czy u Ciebie na agregacie można ustawić czas narastania prądu? Jeśli tak to sróbuj go skrócić.
Poza tym twój HiFocus 130A to blachę 28-30mm ma na granicy przebijalności. Wg danych Kjellberga technologię przebijania można stosować przy tym źródle do ok. 25 mm.
autor: berdysz
04 sie 2008, 08:29
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: przepalanie blachy
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6935

No sam o tym pomyślałem jakś czas temu (że zużycie jest przez zrywanie łuku plazmowego). Ale jakoś nie widzę palenia otworu ze ścieżką wyjścia np. 0,2mm. PO prostu miałem już taki przypadek że niedopalało mi otworu. Od samego początku robię rysunki ze ścieżką wyjścia ok. paru milimetrów i na agregacie przy dopalaniu otworu czasem wyskakuje komunikat o zerwaniu łuku. W Eckercie jak powiedziałem, że zaczęły mi sie nagle zużywać 2-3 razy szybciej katody to wymyślali cuda a gdy wspomniałem, że wyskakuje mi przy dopalaniu otworu komunikat o zrywaniu na agregacie łuku to stwierdzili, że to zużycie to na pewno z tego powodu. Skoro tak to może ktoś wie jak najlepiej palić otwory tak żeby nie zrywało łuku i katody nie dostawały w tyłek? A co do winy agragatu lub palnika przy zużyciu katod to nie wiem ale też o tym myślałem bo na początku takich problemów ze zużyciem nie miałem. Standartowo katoda starczała mi śr. na ok. 500-600 wpaleń a na niższych prądach do 90A nawet do 700 wpaleń. A zanieczyszczenie agregatu jak rozpoznałeś? I co z nim zrobiłeś?
autor: berdysz
02 sie 2008, 09:44
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: przepalanie blachy
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6935

Rozumiem. Palę praktycznie blachy 3;4;5;6;8;10;12;16;20;25;40 i widać różnicę to prawda. Może to tez kwestia tego, że my praktycznie palimy wszystkie detale z otworami. Jak na razie najdłużej katoda starczyła mi przy paleniu zdaje się 6,0mm- ok. 800 przebić. Ale teraz już takiego wyniku nie mogę osiągnąć. Może to tez kwestia tego, że jak palę otwory i plazma kończy ścieżkę to z reguły już nie idzie po "ścieżce wyjścia" bo przed chwilą odcięty materiał ze środka otworu wpada w stół i zrywa się łuk plazmowy. Może to to, nie wiem. Przy blasze #25mm (kołnierze z otworami Fi 32)(250A) katodę szlak mi trafia już średnio po 180 wpaleniach! I nawet nie chodzi tu o to, że wymieniam ją bo jakość się pogarsza, po prostu plazma już w danym momencie na tej katodzie nie zajarza.
autor: berdysz
01 sie 2008, 16:23
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: przepalanie blachy
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6935

Ja pracuję na źródle Kjellberga 360i. Na początku katody wystarczały mi na ok. 600 wpaleń- tak jak sugerował producent. Teraz wystarczają mi na ok. 160-200 wpaleń. Co może być przyczyną? Wyskości zajarzania i przebjania są ustawione prawidłowo. Dzieje się tak głownie na prądach powyżej 90A. Masakra z torbami można pójść. Eckert od którego mamy kupiona maszyne podejrzewa, że coś jest nie tak z agregatem. Na początku katody starczały mi nawet na 700 przebić a teraz taki skok, dziwne.

Wróć do „przepalanie blachy”