Znaleziono 5 wyników

autor: AndrzejJS
04 lis 2010, 17:08
Forum: Plotery tnące
Temat: Głowica tnąca - noże rolanda
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 13167

Witam, oto zdjecia zawieszenia noza w ploterze Mutoh
Obrazek

Obrazek

Na pierwszym obrysowalem kolorem turkusowym czesc ruchoma.
Kolorem czerwonym malutka prowadniczke a zielonym wozek z dwoma
rzedami kulek.
Po lewej stronie widac dodatkowa prowadniczke z czerwonym
lozyskiem slizgowym a ponizej elektromagnesu maly enkoder
z przezroczysta plytka rastra.

Calosc jest bardzo upakowana ale widac pewne podobienstwo
do rozwiazania Rolanda.

Pozdrawiam

AndrzejJS
autor: AndrzejJS
03 lis 2010, 17:46
Forum: Plotery tnące
Temat: Głowica tnąca - noże rolanda
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 13167

Witam, jest tak jak kolega triera pisze. Latwy dostep do oprawki noza to podstawa. Wymiana oprawki na inna, regulacja wysuniecia noza i wymiana samego noza beda bardzo utrudnione tutaj.

Chcialbym jeszcze zwrocic uwage na ulozyskowanie ruchu pionowego, tu maly cytat z jednej z moich wczesniejszych odpowiedzi w tym temacie:

,,Bardzo wazne jest odpowiednie ulozyskowanie ruchu pionowego oprawki w ten sposob zeby sily poziome wystepujace podczas pracy nie powodowaly zakleszczania sie oprawki podczas jej pionowego ruchu. Najlepszym rozwiazaniem jest uzycie miniaturowej prowadnicy z tocznym lozyskiem liniowym. Mozna to rozwiazac na wiele sposobow."

W konstrukcji przedstawionej przez kolege na rysunkach takie zakleszczanie na pewno wystapi.

Sam wiem ze zwarte i eleganckie rozwiazania konstrukcyjne sa kuszace. Tutaj ladnym rozwiazaniem jest umieszczenie wszystkich czesci koncentrycznie w jednej obudowie, pasujacej do mocowania w oprawie Kresa.
Jednak takie upakowanie podzespolow utrudnia bardzo konstrukcje dobrze funkcjonujacego mechanizmu. Taka konstrukcja jest mozliwa ale bardzo trudna w budowie.

Na fotografii urzadzenia Rolanda, zamieszczonej wczesniej w tym temacie, widac dokladnie ze konstruktor oddzielil swiadomie od siebie poszczegolne funkcje mechanizmu.

Z lewej strony widac proste i latwe mocowanie oprawki noza. Zaleta tego mocowania jest mozliwosc mocowania specjalnych pisakow a nawet zwyklych olowkow i dlugopisow. Latwy dostep, i wygoda obslugi.

Na prawo widac pionowy waleczek a na nim toczne lozysko liniowe ktore zapewniaja mozliwosc ruchu w pionie praktycznie bez oporu i niezaleznie od obcazen bocznych.

Dalej na prawo widac elektromagnes ktorego zadaniem jest podnoszenie i opuszczanie noza oraz utrzymywanie stalego nacisku podczas pracy. Widac rowniez sprezynke ktorej jedynym zadaniem jest utrzymywanie noza w pozycji uniesionej kiedy ploter jest wylaczony.

Dalej na prawo jest cos w rodzaju pletwy stabilizujacej zapobiegajacej obracaniu sie calego ukladu wokol osi pionowej podczas pracy.

W moim Mutohu wyglada to podobnie. Moge zrobic pare zdjec jesli kolega by chcial porownac te dwa rozwiazania.

Pozdrawiam

Andrzej
autor: AndrzejJS
02 lis 2010, 18:51
Forum: Plotery tnące
Temat: Głowica tnąca - noże rolanda
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 13167

Witam, sklejka tez sie nadaje ale moze byc klopot z jej rozwarstwianiem sie podczas frezowania a zwlaszcza podczas koncowego planowania. No i jeszcze jedna sprawa to glebokosc kanalikow, powinny byc na tyle glebokie zeby zdazyly odebrac duza ilosc powietrza przechodzaca przez stol podczas ewentualnego frezowania. Rozsadne wymiary kanalika to szerokosc 10 mm na powierzchni plyty, 8 mm szer. dna i 8 do 10 mm glebokosc. Trzeba tez pomyslec o doprowadzeniu przewodow prozniowych w kilku miejscach do tego rastra. Moze wydawac sie ze suma powierzchni przekrojow wszystkich przewodow prozniowych nie musi byc duzo wieksza od przekroju wlotu pompy prozniowej ale tak nie jest. Czesto, podczas frezowania, pojawiaja sie nieszczelnosci na bardzo ograniczonej powierzchni stolu i dobrze jesli w takiej sytuacji pompa moze cala swoja wydajnoscia ratowac sytuacje wlasnie w tym miejscu.

Pozdrawiam!

Andrzej
autor: AndrzejJS
31 paź 2010, 11:03
Forum: Plotery tnące
Temat: Głowica tnąca - noże rolanda
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 13167

Witam, na poczatku planowalem powierzchnie stolu czesto i wtedy byla walka z pylem i mase sprzatania dlatego teraz unikam tego. Jedno planowanie na poczatku a potem gruntowne sprzatanie i tylko cienkie nakladki. Po pewnym czasie, kiedy powierzchnia nakladki pokryta jest sladami noza albo freza odwracam ja a po zuzyciu drugiej strony wymieniam ja na nowa, bez potrzeby frezowania.

Pozdrowienia!

AndrzejJs
autor: AndrzejJS
31 paź 2010, 07:20
Forum: Plotery tnące
Temat: Głowica tnąca - noże rolanda
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 13167

Witam kolegow.

Noz wleczony

Przed kilku laty zbudowalem od podstaw oprawe noza sterowana silnikiem krokowym do maszyny AXYZ. Mozna bylo w niej mocowac noz na sztywno albo z obciazeniem sprezyna. Byla tez oprawka oscylacyjna do noza. Nie bylo to skomplikowane elektronicznie bo AXYZ ma taka opcje w systemie sterowania, silnik sterowania nozem podlacza sie zamiast silnika
sterujacego zmieniaczem narzedzi i nastepnie wybiera odpowiednia funkcje w sterowaniu maszyny.

W zwiazku z tym przeprowadzilem wiele testow na roznych materialach.


Stol.
Oczywiscie stol prozniowy (albo elektrostatyczny ale tylko do rysowania na papierze albo wycinania w folii samoprzylepnej). Mocowanie przylepcami i tasma dwustronna to strata czasu i problemy z przesuwajacym sie materialem. Pompa nie musi miec duzej wydajnosci bo straty prozni podczas pracy sa znikome, w przeciwienstwie do frezowania podczas ktorego w miare postepujacej pracy otwiera sie coraz wieksza powierzchnie stolu prozniowego.

Podloze.
Najlepszym podlozem okazal sie zwykly MDF. Jest naprawde wystarczajaco twardy. Cialem na nim wszystko od cienkiej foli do twardej gumy o grubosci 15 mm i materialu na uszczelki zbrojonego siatka stalowa. MDF przepuszcza swietnie powietrze, nie ma widocznych otworkow, nie uszkadza noza i prawie nic nie kosztuje. Najlepiej uzywac nakladek z MDFu o grubosci 2 do 3 mm i zmieniac je w razie potrzeby na nowe. Jesli stol maszyny nie jest dokladnie plaski to najpierw kladziemy nieco grubsza plyte MDF, planujemy ja a nastepnie kladziemy nakladke z cienkiego MDF. Idzie o to zeby nie trzeba bylo planowac stolu za kazda zmiana MDFu i jeszcze o to zeby nie uzywac splanowanej powierzchni plyty MDF bo jest o wiele bardziej miekka niz ta nie obrabiana. I, co nie jest bez znaczenia, uniknac ogromnych ilosci pylu ktory zapycha filtr odkurzacza i zasmieca warsztat.

Regulacja nacisku.

Widzialem bardzo stare plotery do wycinania w folii w ktorych nacisk byl regulowany ciezarkami nakladanymi na glowice tnaca no ale to juz historia. Teraz wszystkie plotery tnace , tak jak koledzy pisza, maja elektromagnes. Glowna zaleta tego rozwiazania jes mozliwosc wyboru sily nacisku noza z programu sterujacego ploterem. Nastepna - szybkosc dzialania. Moj Mutoch, podczas wycinania malych napisow o wysokosci liter 10 - 20 mm, pracuje jak karabin maszynowy. Zadne ciezarki ani sprezynki nie sa w stanie podniesc i opuscic noz tak szybko, tyle razy w ciagu sekundy. Przystawka zakladana na frezarke nigdy nie bedzie pracowac z takimi predkosciami i tu sprezyna dziala tak samo dobrze jak elektromagnes. Oczywiscie wazna jes jeszcze elegancja rozwiazania no i mozliwosc sterowania nacisku z programu ale jakosc ciecia bedzie dokladnie taka sama.

Ograniczenie glebokosci ciecia

Niektore oprawki noza do ploterow Roland mialy nozyk ulozyskowany w aluminiowej tulejce, jak zwykle, ale ta strona tulejki z ktorej wystawalo ostrze byla zaopatrzona w plastykowy pierscien. Nozyk wysuwalo sie doswiadczalnie na tyle zeby przecinal folie ale nie uszkadzal papierowego podloza. Najlepiej jak na powierzchni papieru bylo widac delikatny odcisk linii ciecia. Uszkodzone podloze to prawdziwa katorga podczas usuwania resztek folii.
Moj Mutoch ma podobne rozwiazanie. Bez tego ogranicznika nozyk spadajac z duza predkoscia zaglebia sie bardzo mocno w material i poczatek kazdej linii ciecia bedzie poszarpany i podloze ulegnie uszkodzeniu. Maly pierscien/tulejka z teflonu to wszystko co potrzeba.

Mocowanie oprawki noza

Bardzo wazne jest odpowiednie ulozyskowanie ruchu pionowego oprawki w ten sposob zeby sily poziome wystepujace podczas pracy nie powodowaly zakleszczania sie oprawki podczas jej pionowego ruchu. Najlepszym rozwiazaniem jest uzycie miniaturowej prowadnicy z tocznym lozyskiem liniowym. Mozna to rozwiazac na wiele sposobow.

Pozdrawiam serdecznie

AndrzejJS


P.S.

Stol prozniowy.
Tak jak kolega pablo90 pisze, najprosciej zrobic wykonujac dolna plyte w formie "tabliczki czekolady" z tym ze rowki sa szersze od "plaskowyzy". Na przyklad rowki o szerokosci 10 mm a "kostki" 8 x 8 mm. Taka plyte mozna zrobic z grubszego MDF, 20 - 30 mm. Trzeba ja tylko dokladnie zaimpregnowac ze wszystkich stron. Po zamontowaniu do konstrukcji maszyny (klej i wkrety na dnie rowkow) planujemy szczyty "kostek". Powierzchni splanowanych nie musimy ipregnowac bo ich przepuszczalnosc nie powoduje strat prozni (istotnych).
Nastepnie uzywamy nakladek z cienkiego MDFu uszczelniajac krawedzie jakas tasma klejaca.

Najlepszym materialem na te plyte z rowkami jest bakielit, tekstolit albo twarde PCV czy tez inne tworzywo sztuczne o odpowiedniej twardosci i dajace sie obrabiac. Frezujac rowki w MDFie trzeba pamietac o tym zeby uzywac ostrego freza i niewielkiej glebokosci skrawania. Scianki rowkow powinny byc lekko pochyle. Wszystko po to zeby uniknac oblamywania kostek pdczas frezowania.

Jeszcze raz pozdrawiam!

Andrzej

Wróć do „Głowica tnąca - noże rolanda”