Znaleziono 2 wyniki

autor: AndrzejJS
31 gru 2009, 02:55
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wyginanie poliwęglanu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 12494

Witam, jest tak jak kolega Paweł2420 pisze. Wygięcie kawałka poliwęglanu i pozostawienie go w stanie naprężonym na dłużej rujnuje najwyraźniej wewnętrzną strukturę materiału i w końcu tworzywo kruszeje i pęka. Poliwęglan jest bardzo wytrzymały mechanicznie ale jest wrażliwy na nadfiolet i niektóre chemikalia. No i nie jest taki czysty optycznie jak akryl. Płyty o grubości kilku mm przypominają bardziej blachę niz. tworzywo sztuczne, można je wyginąć pod katem prostym na giętarce na zimno i zachowują ten kształt bez żadnych pęknięć przez lata. Być może jest różnica miedzy takim formowaniem po którym wewnętrzne naprężenia uspokajają sie same a sprężystym nagięciem w czasie którego naprężenia cały czas niszczą materiał. Co dwa lata dostarczam do pewnej fabryki osłony z poliwęglanu o długości 3 m, szerokości 400 mm i grubości 5 mm.
Jedna długą krawędź tych osłon jest właśnie zagięta na zimno pod katem prostym. Najwyraźniej wytrzymują te 2 lata bez problemu.

Zupełnie inne własności ma akryl (plexiglas, perspex i inne nazwy handlowe) jest bardzo odporny na nadfiolet, producent daje 10 lat gwarancji! Jest super czysty optycznie, producent twierdzi ze jest bardziej przezroczysty od powietrza! (Po wypolerowaniu przeciwległych krótkich krawędzi płyty akrylu o wymiarach 2000 x 1000 x 40 mm nie widać żadnego zabarwienia albo przyciemnienia kiedy patrzy sie przez cala długość tej płyty. Dwa metry tworzywa i żadnego zmętnienia! Sprawdzilem sam.) Trzeba jednak pamiętać o paru sprawach. Po jakimkolwiek formowaniu albo klejeniu trzeba usunąć naprężenia wewnętrzne wygrzewając przedmiot przez kilka godzin w temperaturze około 55 stopni. Wykluczyć środki myjące zawierające alkohol i nie narażać przedmiotu na naprężenia mocując go w nieodpowiedni sposób.

Wracając do tematu uważam ze osłonka z cienkiego akrylu (odlewanego) wygięta na zimno ale wysezonowana w np. piekarniku w odpowiedni sposób powinna wytrzymać co najmniej kilka lat.

Jest kilka innych tworzyw sztucznych które tez są przezroczyste: PET, PCV, polistyren i inne ale albo żółkną i mętnieją albo kruszeją.

Pozdrawiam

AndrzejJS
autor: AndrzejJS
26 gru 2009, 17:26
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Wyginanie poliwęglanu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 12494

Witam, jest tak jak kolega podrzeźbi pisze.
Starannie wypolerowane, matryca i stempel, odpowiednia temperatura akrylu (pleksi)i odpowiednie chłodzenie. Używalem w mojej pracy soczewek skupiających z akrylu (stanowiły częśc większego urządzenia) i byly one wytwarzane ta metoda. Byly doskonale optycznie. Inna metoda to obróbka mechaniczna i polerowanie już po formowaniu akrylu na ciepło. Mam skaner bębnowy a do niego akrylowe cylindry (bębny) na które zakłada sie przeźrocza, negatywy albo oryginały nieprzezroczyste. Te cylindry są toczone z grubościennych rur akrylowych (odlewanych) i następnie polerowane i też są doskonałe optycznie. Przypuszczam jednak że w przypadku kolegi wystarczyłoby użyc cienkiej płytki (około 0,5 mm) akrylu i umieścic ją w odpowiedniej oprawie nadąjacej ten żądany ksztalt ,,C'', żeby uniknąć ewentualnych mikropęknieć można pozbyc sie naprężen umieszczając oprawę razem z wygietą plytką w temperaturze 55 stopni Celsiusza na kilka godzin. (powtarzam za firmą która jest wlaścicielem nazwy handlowej ,,Plexiglas'')

Pozdrawiam

Andrzej

Wróć do „Wyginanie poliwęglanu”