Znaleziono 5 wyników

autor: AndrzejJS
18 kwie 2010, 14:42
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: NESTING - ktos pomoze?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 18059

Witam, bardzo interesujacy wynik!
Uzywajac Corela potrzebowalem kilkanascie minut zeby ulozyc 21 sztuk. Odliczajac czas na otworzenie pliku rysunku i na zapisanie gotowego ukladu to jednak zostaje jeszcze okolo osmiu - dziesieciu minut. Kolegi program zrobil to pewnie w kilka sekund (uzywajac mojej strategii :-) ). Mozna powiedziec ze programy komputerowe sa coraz madrzejsze i wymagaja coraz mniej od uzytkownika.
Przypomina mi to troche fotografowanie cyfrowym aparatem fotograficznym, takim troche bardziej zaawansowanym ktory ma kilka roznych programow, ustawienia reczne oraz pozycje zupelnej automatyki, czesto oznaczona kolorem zielonym. Czasem udaje sie zrobic bardzo dobre zdjecie uzywajac tego zielonego ustawienia ale czesto warto albo trzeba przejsc na sterowanie reczne. Wtedy przydaje sie troche doswiadczenia.

Pozdrawiam

Andrzej
autor: AndrzejJS
20 lis 2009, 08:26
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: NESTING - ktos pomoze?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 18059

Witam kolegow.
Koledze yoyer, dziekuje za punkt i mile slowa :-).

Koledze artmachining dziekuje za informacje o ArtCAMie. Obejrzalem rysunek ktory kolega dolaczyl i widac ze ArtCAM radzi sobie swietnie z problemem. Jesli idzie o wycinanie liter albo innych detali ktore wygladaja podobnie to problem jest nieco bardziej zlozony (w kazym razie w moich warunkach) Musze ukladac detale tak zeby najpierw wycinac te najmniejsze i najbardziej ,,rozgalezione'' bo na poczatku pracy stol prozniowy dziala najlepiej, później, w miare przybywania ciec to sie pogarsza ale i tak wystarczy zeby kontynuowac frezowanie wiekszych detali o prostszym obrysie.

Teraz troche o komentarzach innych kolegow.
Zanim odpowiedzialem po raz pierwszy w tym temacie przeczytalem dokladnie to co kolega yoyer napisal w swoim pytaniu otwierajac temat i staralem sie znalezc najlepsze rozwiazanie i w jak najprostszy sposob probujac odpowiedziec na kolegi pytanie. Dodalem pare uwag o ukladaniu detali na arkuszu materialu opierajac sie o teorie i praktyke. Te moje uwagi dotycza frezowania a nie ciecia laserem albo plazma i moga pomóc tym kolegom ktorzy frezuja uzywajac stolu prozniowego tak jak ja. Moja ukladanke da sie wyciac na frezarce zakladajac ze linie widoczne na rysunku to sciezki freza. Ja tak to rzeczywiscie robie, uzywam sciezek freza do nestingu. Ktorys z kolegow pisal ze nie po to kupuje sie program za 4000 euro zeby potem ,,uzywac mózgu''. Uwazam ze to zalezy od konkretnego przypadku. Czasem lepiej, a u mnie jest tak najczesciej, ,,uzywac mózgu'' niz programu za ,,4000 tysace euro'' zwlaszcza jesli idzie o ulozenie kilkunastu detali w okreslony sposob na okreslonej powierzchni i zwlaszcza jesli ten drogi program robi to zle. Przypuszczam ze kiedy program za ,,4000 euro'' , w jakims konkretnym prostym przypadku takim jak ten tutaj, okazuje sie niewystarczajacy a ukladanie reczne lepszy rezultat i zabiera mniej czasu to uzytkownik tego drogiego programu czuje sie troche rozgoryczony.

Oczywiscie sa sytuacje kiedy automatyzacja jest naprawde jedynym rozwiazaniem.

Przepraszam kolegow ktorych te moje teksty poirytowaly. Nie bylo to moim zamiarem. Sadze ze lepiej jest pisac na tym forum w sposob zrozumialy dla wszystkich, nawet dla poczatkujacych amatorow i mlodziezy niz uzywac okreslen zrozumialych tylko przez specialistow ale zdaje sobie sprawe ze takie "kawa na lawe" denerwuje tych bardziej zaawansowanych kolegow ktorzy wola poslugiwac sie jezykiem bardziej fachowym ktory, jednak, skutecznie utrudnia prawdziwym amatorom/milosnikom CNC dostep do wiedzy. Szkoda ze czesc kolegow preferuje ten sposob pisania.

Pozdrawiam kolegow!

Andrzej
autor: AndrzejJS
16 lis 2009, 23:44
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: NESTING - ktos pomoze?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 18059

Witam kolege ganzi. Jest dokladnie tak jak kolega pisze. Tej mojej ukladanki nie da sie wypalic (sam nigdy tego nie robilem ale wierze koledze) i nie da sie wyfrezowac (da sie ale w specjalny sposob, troche klopotliwy). Podczs frezowania te male resztki moga narobic klopotu klinujac frez itd. W tym przypadku jednak kolega yoyer napisal:
,,Uklad nieistotny, ma byc optymalny pod wzgledem jak najwiekszej ilosci rozkrojow na arkuszu.'' No wiec potraktowalem to jak lamiglowke i ulozylem detale zostawiajac pare dziesiatek mm miedzy nimi. Czesto frezuje litery w blasze aluminiowej, w akrylu, poliweglanie, mosiadzu i innych materialach. Takie ,,ciasne ukladanki'' robie tylko wtedy kiedy material jest bardzo drogi (np. gruby mosiadz albo miedz) albo kiedy mam go za malo a pora pozna i klient przyjdzie rano odebrac swoje zamowienie.
Zaczynam od wyposazenia detali w ,,outline'' o wielkosci rownej 1/2 zadanego odstepu miedzy nimi, kazdy detal tworzy, na razie, grupe ze swoim outline. Ukladam teraz detale recznie na pow. roboczej. (Ten moj outline robi najczesciej za sciezke freza.) Nastepnie wybieram recznie kolejnosc frezowania detali i miejscca w ktorych frez zaglebia sie w material. To jest bardzo wazne i od tego zalezy czy caly arkusz, czasem 2 x 3 m, bedzie frezowany spokojnie czy detale beda lataly w powietrzu! W znanych mi programach sa mozliwosci zostawiania ,,mostkow'', automatyczne wybieranie kolejnosci frezowania (najczesciej: od prawej do lewej albo od gory do dolu) kierunku frezowania itd. Te mostki trzeba potem recznie usuwac dla tego nie uzywam ich a automatyczny wybor kolejnosci frezowania nie jest w stanie zagwarantowac ze detale beda spokojnie lezaly na stole maszyny do konca. Idzie, przede wszystkim, o to zeby zaczac frezowac kazdy detal od strony przeciwnej niz najwieksza powierzchnia materialu, jeszcze nie frezowana, przylegajaca do tego detalu. Detal powinien byc jak najdluzej polaczony z reszta materialu. Na maszynach do ciecia plazma albo palnikiem gazowym obowiazuja, pewnie, troche inne strategie. Podsumowujac mozna zacytowac kolege Emergency_Stop:
,,Ludzie w ramach (pozornej) oszczędności pakują na blachę ile wlezie detali nie patrząc na to z jakimi problemami technologicznymi mogą się spotkać. ''
Normalnie jestem ,,bardzo rozrzutny'', aluminium i tworzywa sztuczne nie sa w koncu takie drogie i najwazniesza jest bezpieczna praca ale dobrze jest miec mozliwosc oszczednego korzystania z materialu kiedy to jest naprawde potrzebne.
Jesli chodzi o programy to mam u siebie Type3, Signlab i Corel. Te dwa pierwsze maja nesting, Type3 wg tego co mowil przedstawiciel producenta, ma ,,najlepszy nesting na swiecie'' (to trzeba wziac z przymruzeniem oka :-) )cena tej funkcji wynosila przed kilku laty okolo 10000 zl. Nesting w Signlabie to raczej zabawa.
Mam jeszcze dostep do programu Enroute4 i ArtCAM, znajomy ma obia programy ale nie daje sobie z nimi rady wiec mu pomagam. Enrote4 ma nesting ale nie wiem czy ArtCAM, nie sprawdzalem. Jescze jedno, uwazam Corel jest bardzo dobrym programem do rysowania w 2D ale bardzo niedocenianym.
A moja maszyna to kanadyjska AXYZ, 3300 x 2150 x 190 mm i dwie mniejsze Techno Isel.
Jescze o wielkosci zlecen. Przewaznie to pojedyncze litery o wielkosci od paru cm do paru m. Casem jakis napis w kilkudziesieciu egzemplarzach.

Pozdrawiam
autor: AndrzejJS
16 lis 2009, 21:15
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: NESTING - ktos pomoze?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 18059

Witam kolegow!

Sprobuje opisac moj sposob postepowania, moze komus sie przyda. W przypadku tych detali widac ze mozna je ulozyc parami tak ze dwa detale przylegaja prawie do siebie. Nastepnie trzeba obracac taka pare tak zeby przylegala do krawedzi arkusza materialu. Potem trzeba sprobowac skopiowac te pare n. p. w pionie tyle razy ile pozwoli material i zweryfikowac kat obrotu tej pierwszej pary i jej kopii jesli trzeba. Kiedy ma sie pierwsza ,,kolumne" wypelniona szczelnie detalami kopiuje sie ja w poziomie tyle razy ile pozwala material. Teraz trzeba sprawdzic czy te kolumny mozna ustawic blizej siebie przesuwajac je w pionie albo obracajac nieco poszczegolne detale w nich. Po tym wszystkim mamy kilka identycznych kolumn ktore wypelniaja material w pionie i w poziomie ale pozostaje reszta na ktorej miesci sie polowa kolumny i duzo wolnej przestrzeni. Tak, przypuszczalnie, zrobil kolega bigdaaddy. Teraz trzeba ustawic reszte detali obracajac i przesuwajac kazdy detal z osobna i tu uzyskuje sie miejsce na ten 21.
Kupa pisania a w Corelu trwa to 10 do 15 minut.

Pozdrawiam serdecznie!

AndrzejJS

P.S.
Wydaje mi sie ze tam jest miejsce na jeszcze jeden detal ale pewnosci nie mam :-)
autor: AndrzejJS
16 lis 2009, 15:09
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: NESTING - ktos pomoze?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 18059

Witam, szkoda ze kolega zamknal temat.
Na powierzchni 1000 x 700 mm mozna zmiescic, bez problemu, 21 sztuk (detali z kolegi rysunku).

Pozdrawiam serdecznie!

Andrzej


P. S.
Nie jestem handlarzem softu do nestingu a takie rzeczy robie w Corelu dlatego ze ten program bije na glowe wszystkie inne jesli idzie o latwosc manewrowania detalami na powierzchni roboczej rysunku. Do obracania, kopiowania i przesuwania obiektow uzywa sie tylko myszy i jej przyciskow. Mam dwa inne programy wyposazone w automatyczny nesting ale do tej pory Corel i ja wygrywamy z nimi :-)

Wróć do „NESTING - ktos pomoze?”