Znaleziono 4 wyniki

autor: Majosa
28 paź 2005, 18:13
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5163

Khehe. Wiedzialem, ze piszac o listwach predzej czy pozniej padnie taka koncepcja. Otoz bralem ja pod uwage, ale jak pisalem wczesniej, sterownik jest wlasnego wykonania i nie obsluguje listew ani enkoderow. Ponadto z listwa jest tez pewien problem. Jakoze ma ona 6 m dlugosci, jest bardzo poddatna na odksztalcenia i uszkodzenia. W pewnym momencie cala maszyna byla "przeprowadzana" z jednego konca miasta na drugi (czyt. rozbierana na kawalki) i podczas tej przeprowadzki listwa ulegla jakiejs dziwnej awarii. Na pewnych odcinkach zaczela przeklamywac. Do czytnika mozna wprowadzic tylko ogolna korekte dla calej dlugosci listwy (wspolczynnik odchylenia wymiaru wskazywanego od rzeczywisytego), a przeklamania sa rozne na poszczegolnych odcinkach listwy. W praktyce jednak cala os X zostala obmierzona odcinkami 0,5m na czujnik zegarowy i plytki wzorcowe. Dalo to tyle, ze frezer mial sciagawke przyklejona do maszyny i wiedzial na jakich dystansach jakie musi korekty wprowadzac. Upierdliwe jak jasna cholera. Dlatego tez postanowilem zrobic z maszyny CNC i uniezaleznic odczyt polozenia od listew. Uff.. mam nadzieje, ze nie zamotalem zanadto... I ciagle nie uzyskalem odpowiedzi na nurtujace mnie pytania... :(
autor: Majosa
28 paź 2005, 15:22
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5163

Coz, tak naprawde od strony sterowania nie zadnej roznicy, czy obszar roboczy bedzie 200x200x10 (np w grawerkach), czy 5000x800x200. A sama konstrukcja maszyny jest banalnie prosta. Wszystko oparte na gotowych rozwiazaniach (prowadniki, wozki, sruby itd...), ktore mozna bez problemu kupic. No i plus troche zelaza pospawanego i poskrecanego do kupy... Wg mnie zadna filozofia. Coz z tego, ze mam taka maszyne, skoro nie moge z niej normalnie kozystac, bo przycialem sie na takiej dupereli?
autor: Majosa
27 paź 2005, 20:57
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5163

Maszyna jest od poczatku do koca wlasna konstrukcja, a na potrzeby papierologii nadany jej zostal symbol FBP-6000 Long. To jest frezarka bramowa z ruchoma brama. Maszyna byla budowana pare lat temu pod obrobke bardzo konkretnego elementu - typowa zadaniowka. Obrabiane sa na niej dlugie aluminiowe belki z profilu zamknietego o dlugosciach od 1700 do 4500. Maszyna ma obszar roboczy ok. 5000x800x200 (x,y,z). Brama jezdzi po X-sie, a po Y i Z porusza sie (miedzy slupami bramy) standardowa glowica frezerska. Na calej dlugosci takiej belki obrabiana jest powierzchnia rownologle do stolu a pozniej wiercone sa w niej otwory rozstawione co 120 mm (na calej dlugosci belki robi sie paredziesiat takich otworow). Wlasnie do rozstawiania tych otworow postanowilem przerobic maszyne na CNC, bo przy takiej ilosci latwo sie pomylic, a ponadto celowanie, nawet na czytnik, jest dosyc upierdliwe.

Silniki pracuja na 4,5A przy 50V. Mocowa czesc ukladu pracuje na mosfetach o wydolnosci do 10A, o ile dobrze pamietam, ale juz przy 4,5 grzeja sie niemilosiernie, wiec sa "przyklejone" do wielkiego radiatora z dwoma wentylatorami. Nie pamietam w tej chwili jakie scalaki tam sa uzyte. Prawde powiedziawszy nie ja robilem ten uklad tylko nasz "nadworny" elektoronik, ale schemat sterownika mozna skads zciagnac. Jak chcesz, moge sprawdzic. Do samego sterownika robi sie wlasnie "centralka" do obslugi wszystkich wejsc/wyjsc obslugujaca drugi port LPT izolowana opto-elektronicznie. Jeszcze nie wiem jak to bedzie dzialalo dopoki nie wyjdzie w praniu.

Jezeli chcesz, to moge wygrzebac djecia maszyny sprzed przerobki.
autor: Majosa
27 paź 2005, 18:57
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5163

Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby

Jako ze jest to moj pierwszy post, wartaloby sie przywitac.
A zatem witam wszystkich :wink: .

Po prawie roku przerabiania mojej maszyny na CNC i zabawy z Mchem na "sucho" przyszlo do odpalenia i testowania... I natknalem sie na problem. Otoz nie dziala mi do konca tak jak powinno zerowanie maszyny. Na kazdej z trzech osi mam po jednej krancowce "Home" i po dwie krancowki "Limit" (po jednej na kazdym koncu osi). Krancowki limitowe sa spiete razem do kupy i tak naprawde zamontowalem je tak na wszelki wypadek, gdy cos... Problem mam natomiast z powrotem na krancowki "Home". Sprawa jest o tyle dziwna, ze dla osi X wszystko dziala tak, jak powinno. Maszyna jedzie w okreslonym w ustawieniach kierunku, az napotka krancowke. Wtedy zatrzymuje sie, zjezdza z krancowki, po czym zeruje os. Natomiast nie dziala to dla osi Y i Z. Jak nacisne "Ref all home", os X zachowuje sie poprawnie, natomiast os Y i Z sa natychmiast zerowane a maszyna na tych osiach nawet nie drgnie. Wyglada to tak, jakby w chwili uruchomienia opcji powrotu do zera maszynowego suporty stalyby juz na krancowkach. Przegrzebalem wszyystkie opcje i nie mam bladego pojecia co zrobic. Soft Limity dla Y i Z sa ustawione analogicznie do X, wiec wszystko powinno dzialac... Prosze o pomoc w tej sprawie. Tak jak w temacie kozystam w tej chwili z Macha 3, ale w 2-ce sytuacja jest podobna.

Druga rzecz o jaka chcialbym spytac to kalibracja sruby. W Machu 3 jest taka opcja pt. "ScrewMapping". Jak wiadomo sruby napedowe, czy toczone, czy szlifowane, czy wygniatane, czy cokolwiek, maja swoja pewna klase dokladnosci i powtarzalnosci gwintu. Ponadto zastosowalem przelozenie pasowe 2:1 i kola zebate tez wykonane sa z jakas tam dokladnoscia, wiec przelozenie rowniez nigdy nie bedzie dokladnie 2:1 tylko bedzie mialo jakies odchylki. Wydaje mi sie, ze problem mozna obejsc kozystajac wlasnie z narzedzia mapowania sruby. I moje pytanie brzmi nastepujaco. Jak zrobic to poprawnie? Czy ktos z Was bawil sie tym? Jak robie to "zgodnie z tym co rozum podpowiada", korekta nie przynosi zadnego skutku. Problem jest dla mnie o tyle istotny, ze os X ma prawie 5000 (5m) przejscia i na takim dystansie blad drastycznie sie kumuluje. Jestem w o tyle komfortowej sytuacji, ze maszyna znim zostala przerobiona na CNC byla wyposazona w listwy optyczne (rowniez w 5-cio metrowa na osi X), wiec w kazdej chwili mam faktyczne polozenie narzedzia na calej dlugosci przejscia.

Na koniec kilka parametrow maszyny, zeby dac pelen obraz sytuacji:
- 3 silniki krokowe unipolarne 4,2 Nm, 200 krokow
- Os X: srednica sruby 40mm, skok gwintu 10, dl. 6000
- Os Y i Z: srednica sruby 20mm, skok 5, dl. okolo 1000 i 500
- przelozenie na 2:1 na paskach zebatych
- Program Mach3Mill
- sterownik wlasnej roboty (ale dziala i to bez zarzutu 8) )

Prosze o pomoc.

Wróć do „Mach3 - Problem z Home i z korekcja geometrii sruby”