Znaleziono 8 wyników

autor: powgreg
15 sie 2017, 00:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Atrix pisze:Ja mam na myśli powiązanie tych konstrukcji :
Lumber
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/46a8d16336b7.jpg]Obrazek[/url]
jakieś home made:
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/256d195fc201.jpg]Obrazek[/url]

A jako rolka oporowa piły - nic innego jak coś od Panhansa, czyli talerz oporowy.
Wyeliminuje się w ten sposób dwa łożyska. A o klocki z twardego drewna czy poliuretanu ( czy coś podobnego), zawsze łatwo dorobić. Piła i tak nie powinna ich aż tak demolować, jeżeli zostawi się nieco luzu w prowadnicy.
Można spróbować najbardziej obciążona jest tylna rolka bo piła wąska a nacisk ciecia nie mały.

W lepszych piłach do metalu taśmę prowadzą na klockach ze spieków ale to bardziej z powodu metalowych wiórów które ciasno ustawiona rolka ma tendencję do walcowania..

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale na pierwszej fotce do klocka doprowadzone jest jakieś medium rurką powietrze smarowanie czy coś tam, może elastyczny docisk itp
Ja z piłami trakowymi nie miałem do czynienie ale może warto doczytać zanim zrobisz prototyp.
autor: powgreg
14 sie 2017, 14:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Atrix pisze: Ale wpadł mi inny pomysł przy oglądaniu w/w konstrukcji. Można by zastosować inne rozwiązanie, a mianowicie - rolka ułożyskowana z wtoczeniem na piłę. Identycznie jak wygląda rolka prowadząca w ręcznej wyrzynarce - http://allegro.pl/bosch-rolka-kolko-do- ... 3be5c00ee0
I z czego zrobisz tę rolkę ze zwykłej stali to tego wtoczenia nie musisz robić taśma sama sobie zrobi :grin:
Powiem tak u mnie zwykłe polskie łożysko przecinało na pół w ciągu jednego góra dwu miesięcy po prostu na oście wisiały dwie obrączki a kulki zjadał odciąg...
Atrix pisze:
Analizując prowadnice pił , konstrukcja Panhasa tak właściwie nic nie upraszcza ani nie zwiększa żywotności w stosunku do rolki standardowej. Panhas ma trzy punkty łożyskowania, rolka standardowa jeden. Prowadnica na łożyskach o której pisałem na początku tematy to praktycznie nic innego jak prowadnica podobna do konstrukcji stosowanej u Panhasa.
Alternatywą jest ta oto konstrukcja - http://www.logosol.fr/store/logosol-lum ... -twin.html
Wszystko co jest proste jest z zasady niezawodne.
Też tak "mędrkowalem" 20lat temu zacytuje ci dziadka fachowca który dorabiał mi do tego części
"szkoda robić bo to twoje ustrojstwo za miesiąc wyląduje w tym kontenerze (złom)"
chodziło dwa ale tylko dlatego zadziałało moje ego :mrgreen:

Podsumowując prowadzenie na łożyska = wysokie obroty hałas, zacierają się od pyłu, taśma nacina tylne łożysko z powodu punktowego nacisku, kłopotliwa regulacja ja robiłem na mimośrodach przy dokręcaniu kontry zawsze się trochą przestawiało.
autor: powgreg
13 sie 2017, 20:38
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Atrix pisze: Tak się przyglądam i zauważyłem że te rolki regulowane ( tależyki ) są stałe. Patrz - zużycie talerzyków za piłą W obudowie jest widoczne występy materiału, zapewne na kliny.
Chyba że się mylę.
Tak to jest to rozwiązanie wszystkie rolki się kręcą nie wiem o jakich klinach mówisz.

Nie wiem jak w tym jest to rozwiązane ale w mojej maszynie te talerzyki miały ośki które przechodziły przez te gwintowane tuleje na wylot z tyłu były zabezpieczone pierścieniem segera a ta radełkowana część zakończona była kapturkiem pod który ładowało się smar i od czasu do czasu dokręcało co smarowało panewkę i dodatkowo usuwało wszelkie pyły które dostały by się do łożyskowania.
autor: powgreg
13 sie 2017, 00:27
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

InzSpawalnik pisze:Ze co ? Ze niby chinskie uzywaja lozysk a te "lepsze" rolek ?
Bzdura.
Osobiscie mialem do czynienia z takim rozwiazaniem- lozyska toczne prowadzace tasme - powierzchnia kontaktowa to powierzchnia zewnetrzna cylindryczna. Dodatkowo prowadnicami byly plytki z weglikow mocowane do ramy przy pomocy srub.
Calosc byla dodatkowo zasilana w olej obnizajacy tarcie. Obroty samego lozyska byly w normalnych widelkach. Co sie bardziej oplaca - wymienic raz na rok standardowe lozyska za grosze czy co pol roku albo co dwa 10x drozsze wymyslne rolki w ktorych i tak beda lozyska ktore tez bedzie trzeba wymieniac ?
Kolega chyba nie doczytał tematu my tu piszemy o obróbce drewna a nie metali, drewna raczej nie chłodzimy olejem :mrgreen:

Prędkość taśmy w metalu mamy 1-2 m/s w drewnie 25m/s co wymusza inne rozwiązania techniczne...
autor: powgreg
12 sie 2017, 12:50
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

Atrix pisze: Tylko o którym rozwiązaniu piszesz? czy tym z tzw pieskami czy rolce z krawędzią. Bo jak o rolce standardowej to na krawędzi rolki występuje dość spore tarcie. I to tarcie dwojakiego rodzaju - bieżnia + krawędź. czyli przykład z oponą. W przypadku piesków, tarcie występuje najwięcej na rolce oporowej. I moim zdaniem było by to rozwiązanie bardziej trwałe.
Pisze o rozwiązaniu z trzema gładkim rolkami bez żadnych rantów dwie rolki bokami trzymają taśmę a trzecia podpiera od tyłu.
To rozwiązanie przy odpowiedniej konstrukcji ma własności "samo regenerujące" po prostu talerzyki zużywają się równomiernie nie robią się na nich żadne rowki czy uskoki tip
Uszkodzenia talerzyków zdarzają się tylko gdy z braku obsługi staną podczas pracy ale regeneracja jest prosta wystarczy przeszlifować im czoło...
autor: powgreg
11 sie 2017, 23:38
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

Atrix pisze: W tym układzie z " pieskami " rolka oporowa jest dość duża. Co za tym idzie jej obroty są mniejsze.
Chyba nie zatrybiłeś o co mi chodzi...
Napisze inaczej jadąc samochodem kiedy przytrzemy bokiem opony o wyskoki krawężnik wyrywa nam kierownicę i mocno hamuje dlaczego przecież droga i krawężnik maja tę samą prędkość względem auta ale bok opony ma mniejszy promień niż bieżnik (obwód) opony, bok opony chciałby się kręcić szybciej ale nie może bo stanowi całość z oponą.

Istotą tego rozwiązania jest to że rolki stykają się z taśmą właśnie bokami przez to raz że nie osiągają dużych obrotów dwa zużywają się równomiernie.

Jest to szczególnie istotne dla rolki oporowej bo cienki tył taśma oporuje siły skrawania i w zwykłym rozwiązaniu wypiłuje szybko rowek w każdą stali, natomiast w tym rozwiązaniu zużycie rozkłada się na całej powierzchni rolki po prostu taśma piłuje rolkę za każdym razem w inny miejscu a ślad zużycia rolki wygląda podobnie jak po szlifierce do czół.
autor: powgreg
11 sie 2017, 09:04
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

Atrix pisze:
Piła trakowa ma prędkość liniową około 25m/s, to takie optimum. Łożysko o średnicy 25 mm będzie obracać się z prędkością około 2000 obr/min - obwód łożyska o srednicy 25 mm to 78 mm, pole liniowe 2500mm/s.
Nie bardzo wiem skąd Ci się wzieło to 40000 obr/min?
Koła główne mają obroty około 1000/min, by zachować wymaganą prędkość liniową piły.
Panhans stosuje do prowadzenia pił tzw pieski czyli prowadnice ślizgowe. Jednak z tyłu jest koło oporowe piły. zapewne ułożyskowane.
Nad tymi pieskami warto pomyśleć. Kiedyś jako materiał ślizgowy w pieskach stosowano drewno grabowe ustawione czołowo do elementu łożyskowanego , czyli klocek w sztorc do piły. Dodatkowo gotowało się takie klocki w oleju, można też namoczyć w oleju.
Chyba się pomyliłeś o jedno zero..
Policzę od Twojej strony zakładasz obroty łożyska 2000obr/min czyli około 33,3obr/s obwód łożyska podałeś 78mm x 33,3 = 2500mm/s czyli 2,5m/s a piła ma 25m/s...

Ja też kombinowałem łożyskami powiem tak szybko wróciłem do oryginału i chylę czoła przed konstruktorem który to wymyślił, choć na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się nielogiczne bo rolka toczy się nie obwodem ale czołem (bokiem) po taśmie.
Istotą tego rozwiązania jest to że rolki nie osiągają dużych obrotów bo rożne promienie toczenia rolki dają jej poślizg względem taśmy.
Male obroty rolek pozwalają na łożyskowanie ślizgowe z doprowadzeniem smaru od tyłu kapturkiem rozwiązanie bardzo trwałe i proste.
Oczywiście rolki muszą być hartowane ze względu na poślizg ale zużywają się równomiernie nie robią się rowki itp.

Polski żefam miał coś pośredniego dwie rolki z rantem na wahadełku ale moim zdaniem trudniejsze w ew regeneracji.
autor: powgreg
10 sie 2017, 23:34
Forum: Obróbka metali
Temat: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6008

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

Atrix pisze: W necie natknąłem się na rozwiązanie gdzie nie ma rolki prowadzącej a prowadzenie jest zrobione na trzech łożyskach. Dwa łożyska są pionowe ze szczelina na piłę a trzecie pracuje poziomo i zastępuje krawędź rolki. Tył piły w takim przypadku ma o wiele mniejsze tarcie aniżeli w przypadku standardowej rolki prowadzącej.
Które zatem rozwiązanie jest lepsze - rolka prowadząca czy łożyska prowadzące?
Na łożyskach robią z reguły chińczyki albo gorsze firmy w małych maszynach.
Policz sobie jakie będą obroty tych dwóch łożysk "ściskających taśmę" np główne koła traka 50cm obroty 2000 a łożysko toczące się po taśmie 2,5cm obroty x 20 czyli 40000obr/min temperatura plus pył zrobi swoje, długo to nie pochodzi wiem z doświadczenia....

Wpisz na allegro piła taśmowa np panhans i poszukaj fotek w nich rolki prowadzenia są łożyskowane na panewkach ślizgowych a chodzą latami.

Wróć do „Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja”