Znaleziono 4 wyniki

autor: powgreg
01 wrz 2016, 16:58
Forum: Obróbka metali
Temat: szlifierka narzędziowa
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 5203

kamar pisze:
pawel2493 pisze: ja takie dystanse szlifuje po kilkadziesiąt sztuka na raz i to z dokładnością do 0,005mm
Nie wiem czy jeszcze żyje szef kontroli toruńskiej Elany, pięknie by ci to wybrakował :)
Bo nic nie działała na wyobraźnie jak te mikrony :mrgreen:

Prawie siedem ekranów postów i jakie wnioski dla autora, bez lini technologicznej z czujnikami przemieszczeń liniowych docierarek itp plus pana "czesia" z co najmiej 30 stażem do obsługi nie ma co podchodzić do tematu...
Prawda jest taka że wystarczy mala magnesówka z "drobno ziarnistym" magnesem trochę praktyki by złapać tajemną wiedzę cytat dla wybranych :mrgreen:
Lepsza by była karuzelowa jak pisał kamar ale na zwykłej też da się spokojnie szlifować
Pchane się w produkcyjne wielkoseryjne metody to głupota będzie więcej kalibrowania ustawiania i ew strat niż właściwej roboty.
autor: powgreg
31 sie 2016, 00:07
Forum: Obróbka metali
Temat: szlifierka narzędziowa
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 5203

IMPULS3 pisze:
powgreg pisze:w szlifierkach jest jeszcze problem zużywania się tarczy i na to nawet odczyty nie pomagają.
Chyba przesadzasz, zużycie jak masz zeszlifować ponizej setki? :)
powgreg pisze:Przy szlifowaniu wałków mierzysz sobie ile jak chcesz bo masz dostęp do detalu a przy płaszczyznach z reguły musisz zdejmować detal do pomiaru co czyni takie roboty upierdliwe
A głębokościomierz mikrometryczny? A czujnik? Mozna sobie poradzic, szczególnie jak kolega chce to robić częściej to kilka przyrządów pomiarowych i luzik. :)
Racja im mniej naddatku do zeszlifowania tym mniejszy błąd ale kolega pisze że chce dorabiać dystanse z dokładnością poniżej 0.01mm więc do zebrania rożne może być...

Z mierzeniem to też nie taka prosta sprawa, jak zmierzyć głębokościomierzem na zaszlamionym i pracującym stole magnetycznym są owszem stoły w których można zredukować pole magnetyczne ale i tak nie ryzykował bym stawiania czujnika z działką 1mikronową...
Generalne dokładne szlifowanie nie jest takie proste i bardziej liczy się doświadczenie szlifierza plus dobre zaplecze pomiarowe a w dalszej kolejności maszyny.
autor: powgreg
30 sie 2016, 18:13
Forum: Obróbka metali
Temat: szlifierka narzędziowa
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 5203

IMPULS3 pisze:
ALZ pisze: Gorzej jak trzeba zrobić dystanse na konkretną grubość do 0,01mm. Wtedy zaczyna być pod górkę.
I nic dziwnego, bo tokarka nie ma skali w osi zet ponizej setki a zazwyczaj ma 0.05mm. Więc z czujnikiem się da ale to faktycznie udręka. Dlatego szlifierki mają zazwyczaj duze średnice pokręteł ze skalą i jest o wiele prościej. Ale to tylko szczegół.
Skale skalami ale w szlifierkach jest jeszcze problem zużywania się tarczy i na to niestety nawet odczyty nie pomagą.
Nastawisz wymiar według skali przeszlifujesz i zdejmiesz z magnesu a wymiar nie ten bo tarczy ubyło i w kółko zabawa i niech tyko przy którymś kładzeniu detalu podejdzie ci jakiś opiłek i masz brak.
Przy szlifowaniu wałków mierzysz sobie ile jak chcesz bo masz dostęp do detalu a przy płaszczyznach z reguły musisz zdejmować detal do pomiaru co czyni takie roboty upierdliwe trudno się dziwić że szlifierze stękają przy większej dokładności.
autor: powgreg
30 sie 2016, 10:22
Forum: Obróbka metali
Temat: szlifierka narzędziowa
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 5203

ALZ pisze:na czymś takim da radę? http://allegro.pl/szlifierka-narzedziow ... 93320.html
Takie coś nie bardzo się nadaje tak samo jak nua bo oś tarczy nie pokrywa się z osia słupa co skutkuje małą sztywnością osi Y.
Ja próbowałem na nua i na normalnej szerokości tarczy około 1cm i co jakiś czas "zarywało" robiło dołki w materiale, po prostu siły skrawania wciągały tarczę w materiał a na wąskiej 4mm tarcza trudno było uzyskać dokładny wymiar.
Lepsze pod tym względem są "saby" mniej osi skrętnych wrzeciona a kolumna Y miała kasowanie luzu ale i tak moim zdaniem minimum to SPC20 itp.
Szlifowanie cienkich pierścieni nie jest takie proste nawet na magnesówce bo magnes słabo je trzyma wiec dosuw tarczy musi być precyzyjny a posuw szybki i stabilny plus dobre chłodzenie.

Wróć do „szlifierka narzędziowa”