Znaleziono 5 wyników

autor: S4jm0n
09 lut 2010, 16:19
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Termoformierka próżniowa - budowa .
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 28848

podrzeźbi pisze:Jak ja robiłem na tym to miała zbiorniczki może do 40 l. Próżnia to tylko >0 atmosfery i nie wymaga pancernego zbiornika.
Pisząc, że robiłeś "na tym" chodzi Ci o termoformierkę, czy o pompę o podobnym wydatku? Ja rozumiem, że chodzi Ci ogólnie o takie urządzenie tak? Nie wiesz/nie pamiętasz jaka pompa była użyta przy 40l zbiorniku?

"Próżnia to tylko >0 atmosfery"... ciężko to zrozumieć.
Na wiki znalazłem, że od 1 do 300 mbar to już próżnia (niska). W takim układzie ta pompa gwarantuje takową (150 mbar). Pytanie moje dotyczy raczej tego, jakiej pojemności potrzebny jest zbiornik, aby wszystko dobrze współpracowało. To, że się nie pognie to raczej jestem pewien. Jak po prostu uzasadnić wybór pompy i odpowiedniego do niej zbiornika. Żeby nie wyglądało to na wróżenie z fusów tylko konkretny wybór był czymś uargumentowany :/
podrzeźbi pisze: Nagrzewało się to do ok. 1 min. Czas nagrzewu zależy także od odległości piekarnika i trzeba to stwierdzić doświadczalnie. Widziałem też w firmie reklamowej termoformierkę 2 m * 2m. Nie miała wstępnego dmuchu ale można było nie nagrzewać całego pola.
O taką odpowiedź mi chodziło. Czyli przyjmę sobie czas 1 minuty, reszta wyjdzie w praniu. Dzięki.
autor: S4jm0n
08 lut 2010, 19:50
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Termoformierka próżniowa - budowa .
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 28848

No dobra. Grzałki będą cztery, podłączone równolegle. Mam teraz problem z doborem mocy. Wiem ile potrzeba ciepła dostarczyć aby ogrzać arkusz ABS grubości 5mm o wymiarach 480x480mm (Q = Masa * Ciepło właściwe * delta T) do temperatury 110 stopni. Q = 143 000 J.
Żeby policzyć potrzebną moc trzeba podzielić ciepło przez czas. No i teraz moje pytanie - skąd wziąć potrzebny czas. Jasne, mogę przyjąć 30 sekund i wtedy dowalić grzałki o mocy 5kW ale pytanie, czy ABS się nie spali? Skąd wziąć informacje na temat tempa w jakim powinien być rozgrzewany ABS. Minuta to będzie optymalny czas? 5 minut? 10 minut?

--->Barbarjan
Co do pompy i zbiornika. OK. Wybrałem tą pompę: http://www.pneumat.com.pl/pompy_bezolejowe model GS-10. Napisane jest, że próżnia końcowa to 150 mbar = 0,15 bar (podciśnienie). Chcę zastosować pierwszy zbiornik od góry: http://www.pneumat.com.pl/zbiorniki_cisnieniowe_poziome o pojemności 27 litrów. Ciśnienie 10 bar (nadciśnienie). Skąd mam wiedzieć, czy utrzyma podciśnienie 0,15 bar?
autor: S4jm0n
30 sty 2010, 18:40
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Termoformierka próżniowa - budowa .
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 28848

Podłączę się pod pytanie Barbarjana. Załóżmy, że będziemy wybierać pompę z tego asortymentu:
http://www.pneumat.com.pl/pompy_bezolejowe

Obrazek

Powierzchnia zasysania (2) ma wymiary 440x440 [mm], a komora pod nią widoczna (3) na przekroju ma objętość 0,00375 m^3. Jak policzyć potrzebną wydajność pompy w moim przypadku i jak dobrać zbiornik próżniowy do wybranej pompy? Bo w końcu po tym jak opadnie rama (1) z arkuszem plastiku na powierzchnię formowania (2) to powietrze będzie musiało być odessane z komory 3 oraz spod tego płatu plastiku, a tam objętość będzie zmienna zależnie od formy. Jeśli nie dokładnie, to przynajmniej orientacyjnie doradźcie jaka pompa i zbiornik będą dobre, lub jak to oszacować.

I kolejne pytanie. Elementy grzejne. Chcę zastosować ceramiczne płyty do grzania. Coś takiego jak tutaj widzimy:
http://hurtownia.czesciagd.pl/pole-grze ... p-601.html
Załóżmy, że zamontował bym takie 4 (po ok. 250zł za sztukę). Wydaje mi się, że powinno wystarczyć? Jak i do czego je podłączyć, żeby regulować ich moc grzania, w dodatku jednocześnie wszystkich razem?

Kolejna sprawa. Mając siłowniki takie jak wcześniej na zdjęciu zamieszczałem, czyli dwustronnego działania - jak je podłączyć do kompresora? Bo tam będą szły po dwa przewody na jeden siłownik, będą dwa.
autor: S4jm0n
25 wrz 2009, 13:16
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Termoformierka próżniowa - budowa .
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 28848

Dzięki! Pomyliły mi się "lejce" ;) Jasne, że chodziło mi o lewą stronę.
A czy w tym przypadku, układ jest tam zbudowany tak, że siłownik pneumatyczny w jakiś sposób jest zasilany także pompą próżniową? (możliwe to w ogóle?) Bo ja bym chyba dla tych siłowników wstawił oddzielny agregat i już.
autor: S4jm0n
10 wrz 2009, 14:38
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Termoformierka próżniowa - budowa .
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 28848

Witam,
również zajmuję się obecnie tworzeniem termoformierki ale nie w praktyce, a w teorii. Konkretnie tworzę projekt koncepcyjny, który będzie w fazie końcowej "zbudowany" w Solidzie albo Catii. Nie potrzebuję wykonywać tego urządzenia w rzeczywistości, ale potrzebuję jak najwięcej danych, rysunków, zdjęć, wszelkiego rodzaju materiałów i informacji dotyczących każdego z elementów. Jakie siłowniki, jakie sterowanie (moduły itp.), jaka pompa próźniowa itd. itd.
Za wszelkie linki i materiały (nawet tytuły/namiary publikacji, książek) będę niezmiernie wdzięczny. Oczywiście sam również googluję ale do niektórych stron/materiałów znanych innym użytkownikom, ja na pewno nie dotarłem.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-09-15, 21:51 ]
Witam ponownie,
czy może mi ktoś odpowiedzieć co to za czarne ustrojstwa na prawo od siłownika pneumatycznego?
Obrazek

Zdjęcie ze strony http://www.steltercreative.com/STELTER1 ... rminx.html

Wróć do „Termoformierka próżniowa - budowa .”