Znaleziono 10 wyników

autor: anjinsan
07 cze 2009, 10:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

pogrzebałem, poszukałem w zapasach i znalazłem LM339 - toż to ładniutki komparator - który daje równie śliczne 0 i 1 logiczne :mrgreen: Układ zmontowany i na razie z braku zasilacza pod ręką przetestowany na 12V - działa piknie aczkolwiek górne Mosfety trochę się grzeją ze zrozumiałych powodów - na bramce +10.5V na Źródle wychodzi uśrednione +6V (4.5V) różnicy - mosfet lekko otwarty. Super dokładne sterowanie natężeniem. Ciekawe jak to będzie pracować przy 30V - według mnie powinno dobrze. Ale najpierw sprawdzę swoje przypuszczenia i wyliczenia w praktyce ;-) Można najprościej dać tam typu p - ale mam o niskim amperażu pod ręką więc to ostateczność - wolę mieć z zapasem możliwości. Fotki niebawem.

[ Dodano: 2009-06-11, 11:30 ]
no i niestety działa ale... grzeją się górne pioruńsko (chyba są ledwo otwierane) - musiałem zbić napięcie rezystorem w gałęzi moSfetów i jest lepiej ale o pełnym wysterowaniu nie ma mowy - zamówiłem mocniejsze typu p na te 3 górne (nie będę tych słabych co mam pakował).
tak to wygląda:

Obrazek

[ Dodano: 2009-06-28, 23:43 ]
no to już działa. Musiałem jednak parę rzeczy pozmieniać.
1. Komparator zamiast wzmacniacza op. zmienił się schemat - doszła histereza by za szybko nie "migał " Mosfetami

2. Górne zmienione na typ P, ale zrodził się problem zasilania bramki - potrzebna odwrotna polaryzacja na sterowanie bo tu wysoki stan ~ V zasilania to bramka wyłączona (mosfet zamknięty), a dzięki temu że dałem dzielnik pomiędzy kolektor układu 7406 a bramkę mosfeta mam pół nap. zasilania - tu 15V przy załączaniu bramki - Mosfet full otwarty. By nie przeprogramować sterownika musiałem na górne zmienić sygnały na odwrotne. Początkowo odwracałem bramkami i podawałem na ten sam układ 7407 ale z innym nap. na kolektorze. Coś nie grało do końca, więc bramki zamieniłem na układ odwracający z otwartymi kolektorami czyli stąd jest układ 7406. Na focie nie widać bo podlutowany bezpośrednio nóżkami do płytki od dołu.

I działa - i to dobrze - silnik pracuje aż miło popatrzeć - natężenie jak nominalnie wpisane na tabliczkę silnika. Napięcie też jest OK. Testy na sucho bez obciążenia ale widzę że jest mocny moment trzymający - jutro testuję w maszynie. Radiatory bardzo ciepłe ale chwilowy dotyk nie parzy trale skóry - zresztą będzie podpięty pod wentylatorem, a grzanie jest wynikiem raczej pulsowego zasilania bramek - miernik pokazuje 5V na dolnych - oscyloskop natomiast ładne impulsy 12V ;-)

A oto schemacik tego co spłodziłem - prosty co nie ;-) :


Obrazek
p.s. na schemacie górne mosfety odwrotne strzałki maja mieć ale juz nie chciało mi się zmieniać -tak że uwaga tam są typu P i dreny do drenów dolnych a Źródło do +30V - czyli odwrócić do góry nogami ;-) Sorki ale w paint rysowałem - jak ktoś koniecznie będzie chciał to spróbuję w Eagle to zrobić.

sam sobie odpowiedziałem :razz: Aczkolwiek histereza to był dobry trop ;-)

Temat zamykam. no chyba że ktoś może coś dodać do schematu istotnego ale bez przesadnej rozbudowy. Lubię proste rozwiązania :wink:
autor: anjinsan
23 maja 2009, 00:02
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

Nie ma za co przepraszać - po to jest forum by wymieniać poglądy ;-)

Jeżeli podane jest coś na tacy to nie ma impulsu do poznania o co tutaj chodzi i często człowiek nie może sobie poradzić z stosunkowo prostym układem.

No i ostatecznie cały projekt CNC to dla mnie coś ekstra nowego i wartego poznania. Doszło do tego że wszystkie inne projekty poszły w poczekalnię... ja się bawię tym a nie traktuję jako cel życiowy, nie zamierzam również konkurować supermaszynkami, czy też ich powielać.

Co do projektu - już siedzi kostka 74ls07 na otwarty kolektor mogę podać max 30V - więc czy to ujemny czy dodatni potencjał powinien się dobrać jak należy by wysterować mosfety. Napięcie mogę dowolne od 5 do 30V wysterować. Ale wystarczy te 12V gdyż według symulacji w spice na górnym wachania będą w okolicy -17 do -18 V a na dolnych +5 do 10V ale biorąc pod uwagę że czoper ma pilnować prądu więc dolne powinny byś w granicach +9V. To teoria - zobaczymy co wyjdzie.
autor: anjinsan
22 maja 2009, 13:23
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

Tak ale znajdź spec. mojego serwa? i przy uruchomianiu (a z reguły ja zawsze sobie pod górkę robię ;) i sam wymyślam układ (bo z reguły gotowe rozwiązania z jakiś powodów mi nie odpowiadają) dobór elementów jest niezwykle kluczowy - a to da się jedynie eksperymentalnie dobrać ideał, bo każdy element ma tolerancje i zawsze może się zdarzyć że tolerancje się nałożą w nieodpowiednim kierunku i nic nie zadziała.

Ideał konstrukcja kolegi piotr jub -ale na same elementy ile trzeba wyłożyć. Ja jestem za prostotą do bólu.
autor: anjinsan
22 maja 2009, 12:40
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

Dobra - układ mało skomplikowany - to zmontuję w weekend i po testuję, pomierzę itd. itp. Mosfet mosfetowi nie równy więc może być dobrze. Tak czy owak napiszę czy udało się coś spalić ;) moje mosfetki są mocne, ale stosunkowo wolne - do sterowania silnika w sam raz.

Użyję ua741 bardzo wolnej kostki więc na razie bez histerezy. Z reguły tak właśnie dochodzę do ideału - montuje prostacki układ (przekaźniki) ;-) a potem modernizuje, ulepszam itd...
autor: anjinsan
22 maja 2009, 09:01
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

No ja się zgadzam ale napięcie na Bramie (G) może mieć też wartości ujemne.

Napięcie G, D o tym samym potencjale masy, na Drenie +30V na G +12V czyli -18V różnicy? dobrze kombinuję?
autor: anjinsan
22 maja 2009, 07:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

no OK -zgadzam się ale mi ten układ działa, pomimo tego że nie powinien ;-) i mosfety nie grzeją się czyli otwarte są w pełni. A tak poważnie to dlatego że jeszcze mam opornik na plusie który mi zbija zasilanie i ogranicza prąd, w wersji z choperem go nie będzie - czyli trzeba pokombinować.
Co daj napięcie powyżej napięcia zasilania ( > 30V ) na bramkach górnych tranzystorów.
niekoniecznie - max bramki to +/-20V natomiast V zasilania może być w niektórych mosfetach i ponad 100V - w moim jest 55V
autor: anjinsan
21 maja 2009, 22:09
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

Problem w tym że bez tego chopera działają wyśmienicie! Ten układ jest przetestowany.

Dlaczego po dodaniu dodatkowego sterowania nagle przestanie działać - przecież tylko będą odcinane (wszystkie naraz) na krótko by ograniczyć prąd, dolne MOSFETy? Proszę uważniej się przyjrzeć A, B, C to końcówki silnika, czyli górne połączone z dolnymi przez 2 cewki silnika (zawsze 2).

A sterowanie to A+B-, A+C-, B+C-, B+A-, C+A-, C+B- natomiast nigdy A+A-, B+B-, C+C-

Chyba że czegoś nie rozumiem, albo kolega nie do końca rozumie zasadę sterowania?
autor: anjinsan
20 maja 2009, 21:58
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

właśnie znam ten wątek ;-) - chcę coś prostszego - parę elementów i działa... nie musi być super stabilnie i super dokładnie. Wahania prądu też są nieistotne, nominalne 2.2 A +/- 20% to nic. Potrzebuję po prostu utrzymać w miarę stałe natężenie ale przy jak największym napięciu.
Widać postęp w pracach Kolegi (na początku był sterownik na przekaźnikach)
Jestem bardziej praktykiem i jak coś sam sobie udowodnię to lepiej rozumiem - to był pierwszy etap zabawy silnikiem BLDC i testowania pomysłów programowych na ATMELka. Teraz steruję 6 MOSFETami, stały prąd ale malutkie jak na możliwości napięcie. Prędkość jaką uzyskałem stabilną to 140 mm/min. nominalne silnik ma 30V - obecnie przez ograniczenie prądowe ~5V
a co da Ci ręczna regulacja prądu? będziesz patrzył na miernik i kręcił potencjometrem?
- dokładnie tak zamierzałem to zrobić, ale w celu ustalenia max. prądu jaki jest dostarczony do silnika (czyli taki ogranicznik prądowy) ale wiem że to nie jest dobre rozwiązanie gdyż indukcyjność sprawi, że przy sztywnym ustawieniu silnik się nie spali podczas przestoju ale będzie brakować prądu podczas pracy silnika.

a to mnie zaciekawiło:
najprostszy czopper wg mnie to komparator z histerezą który porównuje napięcie na oporniku kontrolnym z napięciem ze źródła napięciowego (którym regulujemy nasz prąd maksymalny), na wyjściu 3 tranzystory NPN które zwierają do masy bramki dolnych tranzystorów mocy, układ ten ma swoje wady ale jest prosty i tani
- znam się odrobinę na elektronice więc liczę na więcej podpowiedzi i że ta wypowiedź to tylko wstęp ;-)

[ Dodano: 2009-05-21, 13:08 ]
dobra - cisza więc zająłem się tą histerezą ;-) doszedłem do takowych wniosków (sorki za jakość w paint rysowałem ;)

Obrazek

Jak zwykle proszę o podpowiedź czy popełniłem błędy i dlaczego to może nie działać .... ewentualnie co wymaga korekty?

*te 12v przy buforach to do podkreślenia że to bufory podciągające napięcie do 12V
*przeglądając parametry wzmacniaczy operacyjnych to najwolniejsze są w stanie około 5 razy zmienić wartość w czasie trwania impulsu macha (25kHz) szybsze nawet kilka tysięcy razy - czyli powinno działać z każdym nawet ua741. Aczkolwiek lepiej szybki.

chciałbym już teorie w praktykę zmieniać ;-)
autor: anjinsan
20 maja 2009, 15:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

a jakiś przykład - schemacik?
autor: anjinsan
20 maja 2009, 13:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: uniwersalny choper prądowy
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 4091

uniwersalny choper prądowy

Chciałbym więcej wycisnąć ze swojego silnika BLDC który ma napięcie max 30V i natężenie 2,2A.

Obrazek

Ale jest problem bo uzwojenie ma 1,6 Ohm. No i z prawa Ohma nic nie pasuje, bo przy 30V i tym oporze to prąd będzie 18,75 A (dużo za dużo) teraz mam ogranicznik prądowy z żarówek (ładnie mygaja przy pracy ;-) ale napięcie na silniku niestety ~ 5V.

Nie ma gotowych przepisów i zwróciłem uwagę na choppery. Nie mam o nich zielonego pojęcia, bo nigdy nie interesowałem się tym tematem bo nie miałem potrzeby. Opisane są wszędzie po łepkach. Mam konkretne pytanie - czy to będzie działać? Co dodać? na co zwrócić uwagę itp.

Obrazek

No i jeszcze jedno Mach podaje sterowanie z częstotliwością 25khz - jeżeli ustawię generator na mniej niż 25khz - czy nie zgubię kroków?

[ Dodano: 2009-05-20, 14:12 ]
a i jaki sygnał z generatora - domyślam się że najlepszy byłby przebieg prostokątny. a może jednak sinusojda - płynne otwieranie zamykanie MosFeta?

Problem jest też w tym że przy pracy silnika prąd (z zabezpieczeniem żarówą) jest znacznie mniejszy od 1 A - dopiero w momencie zatrzymania silnika idzie max. prawie 3A. Jak ograniczę sztywno przez choper prąd silnika w przestoju to zapewne ograniczę jeszcze bardziej w trakcie pracy?
Może bardziej inteligentne sterowanie zrobić - z pomiarem natężenia i z płynnym doborem freq - ma ktoś pomysła?

Wróć do „uniwersalny choper prądowy”