Znaleziono 3 wyniki

autor: ArturM
06 sty 2011, 13:57
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Linux i CNC
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 20982

markcomp77 pisze: hehe.... kiedyś miałem openbsd - podobnie jak w freebsd system pakietów oprogramowania jest oparty głównie na źródłach, jednak wszystko działa automatycznie... zależności są wykrywane i brakując składniki są dociągane...
Podobnie jest w Gentoo - dystrybucja bardzo fajna i akurat dla kogoś kto chce poznać jak Linux działa i jak się to wszystko ustawia, wszystko ma sie skompilowane pod swój sprzęt, łatwo flagi do kompilacji wszystkiego zmieniać, itp, itd.

No ale jak sie okazuje że trzeba 'na szybko' zainstalować/zaktualizować Mozillę czy Xy to się robi problem - niby można ustawić żeby Gentoo ściągało binarki - no ale wtedy to cała zabawa traci sens.

Dlatego od 2004 jadę wyłącznie na Ubuntu na wszystkich kompach - co chce mieć ze źródeł to mam, a praktycznie do wszystkiego są gotowe pakiety.

No i dlatego tez zawsze marudzę, żeby EMC2 stawiac prosto z płytek ściągniętych z LinuxCNC.org - niby żaden problem np. na Gentoo skonfigurowac jądro realtime i skompilowac na tym EMC2. Gorzej jak jest awaria dysku i trzeba na szybko postawic od nowa - Ubuntu z EMC2 pod VirtualBoxem to postawię w pół godzinki, a na Gentoo bym sie ze dwa dni ganiał z tym wszystkim.
No i aktualizacje - jak wychodzi nowe stabilne EMC2 czy aktualizacja jądra to po prostu przenoszę deby na pendrive i w kilka minut mam 'nowy' system - a jakbym miał na każdym złomie stojącym przy maszynie robić co pół roku kompilację jądra i emc2 to bym osiwiał do końca :)
autor: ArturM
03 sty 2011, 23:40
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Linux i CNC
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 20982

syntetyczny pisze:ja używam ubuntu od wersji 6.10 i do tej pory skompilowałem może z 3 programy. Tak to wszystko z repozytoriów, albo z gotowych wersji .deb.
Pewnie, że tak - Ubuntu jest na tyle popularne, że praktycznie do wszystkiego są paczki.
A takie kompilowanie wszystkiego jak leci i instalowanie przez 'sudo make install' to tylko niepotrzebne robienie bałaganu w systemie (zwłaszcza na początku - jak się jeszcze nie wie dokładnie co i jak).

Mam dosłownie kilka programów ze źródeł (Emacs, org-mode, EMC, Blender, AndEngine i chyba nic więcej) - no ale to bardziej moja fanaberia 'żeby mieć wersję z dziś' niż konieczność :)
autor: ArturM
22 mar 2009, 16:19
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Linux i CNC
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 20982

Łomatko, a czemu tak kombinujecie?

Nie lepiej postawić Ubuntu 8.04 EMC2 które jest do ściągnięcia z linuxcnc.org ?
Można EMC2 zaszczepić na innej dystrybucji, ale nie widze powodu. Rozumiem, że ktoś może miec takie wymagania jeżeli jest obryty z linucha i sobie jądro przekompiluje na RT. No ale to by oznaczało że potrafi tez sobie poradzić z wyłapaniem komunikatów błędów z dmesga czy nawet spod strace. Ale na początek to ja proponuję postawic Ubuntu - samego EMC jest sporo nauki - więc może na poczatek tylko skupić sie na konfigurowaniu EMC a nie walczyć jednoczesnie z EMC, Linuksem i jądrem RT.

Nowego Ubuntu tez nie polecam - namotali coś z togl (w EMC jest z tk8.4 a w nowym Ubuntu jest już tk8.5 i jest sporo rzeźby z kompilacją tk, tcl i tego togl) - więc jeżeli mogę radzić to:

Postawić wszystko z obrazka iso z linuxcnc.org. I ustawic maszynę do pracy.


Potem, jeżeli ktoś lubi wyzwania to może sobie zainstalowac betę 2.3 na tym Ubuntu - sporo rzeczy się zmieniło - można np. podprogramy sobie nazywac jak zmienne - znaczy tak:

o<#wiercenie> sub
...
...
o<#wiercenie> endsub


i wywoływać:

o<#wiercenie> call

Bardzo miła sprawa :D

Wróć do „Linux i CNC”