Znaleziono 1 wynik

autor: Kowal
31 paź 2007, 20:36
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: odlewy epoksydowo-kwarcowe
Odpowiedzi: 315
Odsłony: 132483

Witam wszystkich zaangażowanych w tym temacie
Od pewnego czasu przyglądam się tej części forum poświęconej odlewom. Uważam ten temat za bardzo ciekawy w budowie amatorskich (i nie tylko) maszyn CNC.
Bardzo doceniam prace kolegi Walter~. Ponieważ sam podjąłem się budowy frezarki CNC :mrgreen: a może wcześniej zrobię jeszcze numeryczną giętarkę do rur chciałbym się przyłączyć do forum i wnieść swój wkład.
Pierwsza moja taka uwaga a może raczej spostrzeżenie jest takie, że wszyscy usiłują odpowietrzać odlew po zalaniu formy żywicą. Wpadłem na pomysł :mrgreen: ( pewnie ameryki nie odkryłem a morze? :mrgreen: ) że odpowietrzanie można zrobić w trakcie mieszania składników: widzę to tak-
wrzucamy do pojemnika, w którym będziemy robić mieszankę potrzebne składniki i szczelnie ja zamykamy i zaczynamy odpowietrzanie. Kiedy już osiągniemy potrzebne podciśnienie zaczynamy proces mieszania i możemy oczywiście całe „pudło” z naszą miksturą wibrować do woli bez narażania naszej formy na uszkodzenia? Możemy ja mieszać a nawet podgrzewać no i wykorzystać jeszcze inne sposoby ( liczę na pomysły forum) tak, aby wszystko pięknie się nam połączyło :lol: .
Kolejny etap: zalewanie formy.
Jeśli bediemy mieli w naszej mieszarce taka rurę jak na zdjęciach w tej profesjonalnej maszynie której foto przesłał kolega walter~ to zalejemy nią formę na zasadzie naczyń połączonych. Postawimy nasze pudło gdzieś wysoko i poczynając od dna naszej formy zalejemy nasz produkt. Jeśli nie dopuścimy do wyjęcia końcówki rury z mieszanki to mamy zagwarantowane ze nie nabierze powietrza a różnica poziomów spowoduje wypełnienie formy od dna w górę. Ideałem było by zalewanie w podciśnieniu tak, aby nie nabrać ponownie powietrza. Teraz może jeszcze jakieś delikatne wibracje :mrgreen: w celu równomiernego rozprowadzenia mieszanki w formie i gotowe. Może stygnąc.

Druga uwaga to ogólne podejście do sprawy budowy maszyn CNC. Każdy chce zrobić wszystko od początku do końca sam. Uważam to za błąd bo nie wyobrażam sobie żeby wszyscy zainteresowani „dłubali” oprzyrządowanie do takich odlewów. Każdy dla własnych potrzeb organizował składniki ( mam na myśli piasek kwarcowy, pył granitowy, odpowiednia żywice utwardzacz itd.) potem kupował pompę, robił wibratory itd. A po tym wszystkim zostanie z górą niepotrzebnego materiału i maszynami które będą stały.

Po trzecie to bardzo dobry pomysł z tym wibratorem buławowym. Nie wyobrażam sobie wibrowania całej chociażby 500 kilogramowej formy. Rozleci się w drobny mak jak to wszystko będzie drgać. Ten sposób uważam za dużo prostszy i mający zastosowanie w dużych odlewach.
A tak ogólnie rzecz biorąc to niedługo może startuje z budowa własnej maszyny wiec wszystko przede mną :grin: Jestem z warszawy wiec może gdzieś w okolicy jest ktoś kto też „jest w temacie” wiec krótko mówiąc w grupie łatwiej.
Pozdrawiam wszystkich.

Wróć do „odlewy epoksydowo-kwarcowe”