Znaleziono 3 wyniki

autor: cnc3d
30 lip 2008, 18:43
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: problem z cięciem laserem w jednym kierunku
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5944

Zmniejsz prędkość o 20% od nominalnej i zmniejszaj ilość tlenu, aż ząbki znikną. Jak zanim ząbki znikną przestanie przepalać na wylot, to dalej masz problem z optyką.
autor: cnc3d
25 lip 2008, 16:23
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: problem z cięciem laserem w jednym kierunku
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5944

Od końca. Azot sobie odpuść bo to nic nie da. Zobacz czy osłony nie są poprzecierane. Serwisant, który proponuje zmieniać ogniskową w funkcji położenia na stole, powinien snopowiązałki naprawiać. Aby ocenić optykę rozprowadzającą (czy jest wyjustowana) wystarczy użyć celowników, które powinny być na wyposażeniu każdego lasera. Odległość ogniskowej zależy od geometrii soczewki a nie od odległości od rezonatora. Możesz mieć tak rozjustowaną optykę prowadzącą, że jak jest blisko rezonatora to coś częściowo przesłania wiązkę.
autor: cnc3d
24 lip 2008, 20:28
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: problem z cięciem laserem w jednym kierunku
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5944

Taki problem występuje najczęściej jak jest rozjechane justowanie rezonatora. Wtedy występuje praca wielomodowa, która objawia się niejednorodnym rozkładem mocy w wiązce. Niestety, aby to ustawić trzeba mieć trochę sprzętu serwisowego do laserów CO2. W twoim przypadku potrzebny jest analizator rozkładu mocy. Zestaw taki składa się z zestawu ekranów absorpcyjnych, które dobiera się w zależności od mocy podczas pomiaru i oświetla się je promieniowaniem ultrafioletowym, które powoduje fluorescencje preparatu pokrywającego ekrany. Padająca wiązka powoduje osłabienie fluorescencji proporcjonalnie do mocy padającej w danym punkcie. Efekt jest taki, że obserwując "czarne plamy" na ekranach fluorescencyjnych regulujemy kąt zwierciadła końcowego i okna wyjściowego tak, aby rozkład mocy był jak najbardziej koncentryczny. Jeśli w środku wiązki jest mniej mocy (wiązka w kształcie pierścienia), to też jest ok. Najważniejsza jest koncentryczność rozkładu mocy. Niestety nie jest to zadanie dla początkujących. Łatwo laser całkiem rozregulować. Bez odpowiedniego sprzętu najlepiej niczego nie dotykaj -tylko popsujesz.
W twoim rezonatorze chyba jest regulacja. W gorszej sytuacji są osoby posiadające chińskie lasery z tzw. "rezonatorem odciętym". Są to rezonatory napełnione mieszaniną gazów na całą żywotność rury i w takich tubach lustra są wklejone na stałe i niczego się nie da wyregulować. Rozrzuty parametrów wiązki w zależności od sztuki są tak duże, że czasami laser po wymianie zużytej tuby pali gorzej niż przed wymianą. W takich tubach występuje też silna rozbieżność wiązki, która powoduje rozłażenie się jej w funkcji odległości od rezonatora. Wtedy widać wyraźne pogorszenie parametrów w rogu stołu najbardziej oddalonym od rezonatora.

Wróć do „problem z cięciem laserem w jednym kierunku”