Znaleziono 2 wyniki

autor: STELMI
02 mar 2015, 07:46
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: łożyska wrzeciona
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 6299

Dudi1203 pisze:
STELMI pisze:Plan jest taki:
uchwyt ER32 - łożysko, łożysko, kawałek przerwy, koło pasowe zębate do napędu wrzeciona, kawałek przerwy, łożysko, łożysko i oczywiście od góry zabezpieczyć ten element przed wypadnięciem (nie było gwintu w trzpieniu, ale go wydrąże i będzie).
I tu mam pytania, bo sposobów na montaż tych łożysk są 3, a do tego nie bardzo rozumiem zasadę tulejek pomiędzy parami łożysk
Kolejnosc kiepska, lozyska parowane mają byc jak najniżej, zaraz za erką, miedzy tym powinna byc jeszcze nakrętka sciskająca łozyska (choc w tym wypadku szukałbym innego rozwiązania). Naped powinien byc na samej górze. Do parowanych łozysk jak podales w chinskim linku nie potrzeba tulejek, lub jesli dajesz to muszą byc tej samej wysokosci (szlifowane w parze na magnesowce, wychuchane i wydmuchane co do mikrona). Jakakolwiek różnica długosci spowoduje nieprawidłową prace łozysk.
Zapoznaj sie z tolerancjami osadzenia takich łozysk, warto. I z góry powiem - sa to zupelnie inne wartosci niż dla typowych łożysk. Wg tego co montowalem w moim wrzecionie na walku szerokosc pola tolerancji to 4 mikrony, w korpusie 5. I trzeba się ich trzymać.
Zostanie Ci jeszcze do rozwiązania kwestia smarowania łozysk, gdyż te sa otwarte - zalecana mgła olejowa.
Droga do stworzenia wysokoobrotowego wrzeciona niestety nie jest taka prosta.
Dziękuję za podpowiedzi, nieco osłabiłeś mój zapał to pracy nad tym wrzecionem i chyba odpuszczę
autor: STELMI
28 lut 2015, 06:50
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: łożyska wrzeciona
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 6299

Pozwolę sobie podłączyć się pod temat, żeby nie robić śmietnika zakładając drugi.

Otóż - robię sobie pionową frezarkę CNC, narazie mam skończoną Z-kę i narysowaną resztę w SW.
Wpadł mi do głowy pomysł jak zrobić sobie wrzeciono, możliwie tanie i podobne w rozwiązaniu jak w mojej AVII, tj. wrzeciono napędzane poprzez pasek.

Kupiłem taki element na koszyki ER32 :

http://www.aliexpress.com/snapshot/6495 ... 5096433184

(generalnie polecam sprzedawcę, dostałem go chyba po 4 dniach, bo paczka przyszła z Holandii)

Ten element niestety ma średnicę trzpienia fi32, więc żeby móc zastosować łożyska parowane muszę zastosować tulejki, żeby zwiększyć średnicę do 40mm. Idzie bez problemu dostać takie tulejki ze stali łożyskowej, więc nie ma problemu.
Pytałem nieco w sklepach z łożyskami o możliwość zastosowania różnych łożysk, niestety zwykłe niepodołają większej prędkości obrotowej jak 6800obr/min a ja bym chciał min te 10.000 z niego mieć.
Pozostały więc łożyska parowane i w nich oczywiście ogromna rozbieżność cenowa - od 75zł netto/szt do 1000zł netto/szt.
Stwierdziłem, że zaryzykuję na początek coś taniego od naszych skośnych dostawców części, a jak się wysra to wtedy pomyślę o czymś innym i tak znalazłem to :

http://www.aliexpress.com/item/40mm-dia ... 80983.html

I teraz przechodzę do meritum.
Plan jest taki:
uchwyt ER32 - łożysko, łożysko, kawałek przerwy, koło pasowe zębate do napędu wrzeciona, kawałek przerwy, łożysko, łożysko i oczywiście od góry zabezpieczyć ten element przed wypadnięciem (nie było gwintu w trzpieniu, ale go wydrąże i będzie).
I tu mam pytania, bo sposobów na montaż tych łożysk są 3, a do tego nie bardzo rozumiem zasadę tulejek pomiędzy parami łożysk. Czy ktoś bardziej ogarnięty w temacie łożysk we wrzecionach podpowiedziałby mi jak bym to miał poskładać?
Dzięki powyższemu rozwiązaniu jest szansa na wykonanie wrzeciona w cenie 1200zł, które będzie miało możliwość frezowania w stali i używania frezów do 20mm średnicy obsady, dlatego też brnę w ten temat

Z góry dzięki za ew. podpowiedzi

Wróć do „łożyska wrzeciona”