jeżeli chodzi o otwory to sprawdzałem wielokrotnie na drążarce wgłębnej i drutowej Charmilles i są praktycznie na 0. Jeżeli chodzi o kształty to nie tyle miałem sprawdzane frezowane elementy co wypraski z formy dla Kia i Hyundai, którzy brali je na jakąś maszynę do laserowego pomiaru i mieściłem się w dość wyśrubowanych tolerancjachDamien 328 pisze:A czy tą dokładność weryfikowałeś jakimiś pomiarami po wykonaniu elementu (maszyna współrzędnościowa, ramię itp.)?
Znaleziono 10 wyników
Wróć do „Wybór pionowego centrum obróbkowego”
- 23 gru 2014, 07:15
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
- 06 lis 2014, 13:30
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
tak, oczywiście w zależności jaką zastosuję obróbkę wykańczającą, no i jaki zrobię skok. Wiadomo, że jak zrobię gęsto ścieżki narzędzia to wyjdzie praktycznie wypolerowane, a jak rzadziej to będą schody. Do wykończenia ładnego powierzchni trzeba zastosować frezy z zaokrąglonym narożnikiem, bo ukrywają łączenia ścieżek. Nie da się zrobić płaskiej powierzchni bez śladów freza, ale lekkie przetarcie po obróbce i jest polerDamien 328 pisze: Czy na Twoim wrzecionie jesteś w stanie tak wykończyć alu żeby zniwelować/zminimalizować ślady po przejściach frezu na "skomplikowanej" kształtowo powierzchni?
- 06 lis 2014, 12:37
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
oni chyba malowali proszkowo i fajnie było pokryte, a po pewnym czasie zaczęło odchodzić mniejszymi bądź większymi płatami w miejscach gdzie są wióry. Pamiętaj, że wióry są ostre, więc obojętnie czym by tego nie pokryli to one to zetrą.Damien 328 pisze:Jak nie ma rdzy to mi pasujeChociaż w dzisiejszych czasach poprawne naniesienie powłoki lakierniczej nie powinno stanowić problemu.
[quote="Damien 328"Wykonujesz detale na niej produkcyjnie czy jednostkowo?
Jak będę wykonywał każdy detal inny, kompletnie nieseryjna obróbka.[/quote]
jednostkowe, serii większych jak 4 sztuki w zasadzie nie mam. Głównie formy wtryskowe, ale czasem różne inne elementy też się trafią - tak jak wspominałem na FB jest kilka z robionych przeze mnie elementów/form/wykrojników
dokładność zależy od wielu czynników - od ostrości frezów, od rodzaju freza, więc czy rano i popołudniu jest tak samo nie odpowiem, bo za dużo czynników ma na to wpływ. Druga sprawa, że zależy co rozumiesz przez dokładność, czy to mają być 0,1mm czy 0,01mm.Damien 328 pisze:Czy wiesz z jaką dokładnością wykonuje Twoje detale? Czy pracując np. cały dzień dokładność się zmienia?
Ja przy formach muszę mieścić się w tolerancjach 0,02mm i nie mam z tym jakiś wielkich problemów. Oczywiśnie niejednokrotnie było poza tolerancją, ale nie myli się ten co nic nie robi

- 06 lis 2014, 09:33
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
Sorry, ze nie sprzątałem, ale jak widać właśnie na niej pracujęDamien 328 pisze:Zdjęcia jak najbardziej są porządane![]()




Jest regulacja na podajniku oleju do smarowania prowadnic, można zmniejszyć dawkowanie. Baniak 20l oleju po zmniejszeniu dawkowania wystarczy na pewno na min. pół roku.Damien 328 pisze:A jak wygląda z zużyciem smaru na który niektórzy narzekają?
- 06 lis 2014, 09:18
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
Wrzeciono jest głośne to fakt, jak byłem w jednej z firm i pracowała DMG to była zdecydowanie cichsza od mojej. Maszyna tak jak mówiłem pracuje od 2007 roku i do dzisiaj z wrzecionem nie robiliśmy nic.Damien 328 pisze: Niektórzy narzekali na tym forum (posty z przed kilku lat) na zużycie środków smarnych i b.głośną pracę - czy rzeczywiście jest to problem?
Wrzeciono pracuje u Ciebie od nowości dalej to samo?
Jak wygląda sprawa obudów po takim czasie użytkowania - rdzewieją czy są ok (jestem związany też z szeroko pojętą ślusarką i jest to moja "choroba zawodowa" - nienawidzę korozji).
Co do obudów to mogę zrobić zdjęcia

Nie rdzewieją, bo są chyba z KO, minus tego, ze są z KO jest taki, ze z czasem farba w części roboczej (wewnątrz maszyny) schodzi płatami i po pewnym czasie nie masz jej wcale

- 06 lis 2014, 07:59
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
brałem do czasu jak zobaczyłem na szkoleniu jak te maszyny pracują - fakt, że to była frezarka a nie centrum, ale pomijając ten fakt, jak zobaczyłem, że maszyna frezując aluminium cała się trzęsie to robiliśmy wszystko, żeby się od niej wycofać i całe szczęście Haas niedotrzymał terminu dostawy, co było pretekstem do naszej rezygnacji.Damien 328 pisze: Czyli Haasa także brałeś pod uwagę?
Druga sprawa to sterowanie - HH opanujesz w 2 dni na poziomie takim, że będziesz na niej robił latami, w Haas już tak łatwo nie jest, znam firmy, które wywalały sterowanie Haasa i wstawiały Mach3, bo był bardziej przyjazny użytkownikowi i łatwiejszy w opanowaniu.
Bez problemu. A jak będziesz chciał coś po gwarancji naprawiać to z chłopakami z serwisu bardzo łatwo idzie się dogadaćDamien 328 pisze:Jak wygląda sprawa serwisu Avii, bez problemu?

AHA - tak gwoli ścisłości - nie jestem ani nie byłem przedstawicielem/sprzedawcą firmy AVIA, opinie które napisałem są z racji zadowolenia z pracy na maszynie od nich. Tak jak pisałem wcześniej - jakbym miał kupić drugi raz, czy nową numeryczną frezarkę to nadal byłaby to AVIA, gdyż jest po prostu bezproblemowa i dobra.
- 05 lis 2014, 14:10
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
TNC i530 miał kilka modernizacji i stąd mogą być niewielkie różnice, nie ma czegoś takiego jak wersja full czy nie full. Ewentualne różnice mogą być przy wersjach 3 i 5 osiowych, ale to wiadomo czym są spowodowane.Damien 328 pisze:Czy sterowanie masz "full", bo są dodatkowo płatne opcje do tego sterowania (chyba są 2 pakiety)?
Kupując SolidWorksa możesz zgodnie z licencją zainstalować go na 2 komputerach jednocześnie, jedynie podczas korzystania z SolidCAMa musisz mieć wpięty klucz USB w komputerze w którym robisz programy do obróbki. Sam z tego korzystam, bo czasem używam drugi komputer w domu podczas konstruowania form wtryskowych, a później przynoszę do firmy gotowe pliki i robię programy na CNC.Damien 328 pisze:Też myślę mocno nad SolidWorksem ale wolałbym raczej do tego Cam zewnętrzny, nie zagnieżdżony żeby móc rozdzielić projektowanie od planowania obróbki.
Jak to jest z tym Camem - czy używając głownie Cama sterowanie nie gra roli?
Używając głównie CAMa sterowanie nie ma znaczenia. Kupując CAMa dostajesz postprocesor pod konkretną maszynę. Ja zanim nauczyłem się obsługi CAD/CAM robiłem dużo przy maszynie, a odkąd robię wszystko to niewiele korzystam z obróbek Heidenhaina. Jednak polecam ci to sterowanie, jest bardzo proste i szybkie w nauczeniu się, a dzięki grafice przy cyklach dokładnie wiesz którym parametrem co zmieniasz, bo obok jest rysunek i na nim widać od czego jest dana rzecz. Miałem kiedyś szkolenie na Haas`a to po 3 dniach nie wiedziałem absolutnie nic, a po 2 czy 3 dniowym szkoleniu z Heidenhaina wiedziałem bardzo dużo. Kolejną zaletą AVII jest to, ze szkolenie jest u Ciebie, przy Twojej maszynie i może brać w szkoleniu tyle osób ile chcesz, biorąc np Haasa musisz jechać do Warszawy (tak było 8 lat temu) na szkolenie i było ono skierowane do tylu osób ilu to szkolenie było opłacone.
Nie miałem okazji zobaczyć HH620, więc ciężko mi porównać, ale miałem okazję porównać mojego i530 do nowszej wersji i530 (nowsza maszyna) i było kilka różnic w cyklach frezerskich:Damien 328 pisze:Większość przedstawicieli poleca Heidenheina i właśnie tą wersję 530 w porównaniu z nowszą 620 choć ponoć na dniach ma być coś jeszcze "lepszego" od 530.
-u mnie w frezowaniu kieszeni mam zarówno obróbkę zgrubną i wykańczającą, a na frezowaniu czopów mam tylko jeden rodzaj obróbki, natomiast w nowszym wydaniu i530 widziałem już, że też była obróbka zgrubna i wykańczająca. Oczywiście u siebie rozbijam to na 2 obróbki i samu wymiary wpisuję, ale to zawsze większe prawdopodobieństwo pomyłek jak masz wszystko w jednej obróbce.
Heidenhain ma opinie najlepszego sterowania i najłatwiejszego w nauce, ale jednocześnie najdroższego, stąd ta dopłata przy zmianie z Siemensa.Damien 328 pisze:Avia przemawia do mnie też rzeczową ofertą, bo z niektórych firm to opcje są tak powypisywane że ciężko coś z tego zrozumieć. Ciekawi mnie też fakt że u Nich mogę wybrać między sterowaniem 530 a 620 a np. w TBI samo zastąpienie Siemensa już słono kosztuje a przejście z 620 na 530 to jeszcze dodatkowy koszt.
Ja nic nie zmieniałem. Prawda jest taka, że sama maszyna się nie wyczyści i zawsze trzeba jej lekko pomóc. Jak maszyna jest nowa, ma nowe filtry od chłodziwa i czyste chłodziwo to kurtyna, która spłukuje wióry daje dość duże ciśnienie i całkiem nieźle sobie radzi ze spłukiwaniem, ale dość szybko trzeba sobie dopomóc jakimś ręcznym pogrzebaczem, żeby skierować wióry do ślimaka odprowadzającego wióry na zewnątrz.Damien 328 pisze:Czy transporter wiórów standardowy jest wystarczający czy nie ma co sobie takimi tematami głowy zawracać?
Fajne transportery mają maszyny DMG, ale nie kupiłbym tej maszyny, są zbyt delikatne
- 05 lis 2014, 13:11
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
Ja frezuję głównie stal, w podpisie mam moją stronę na FB i można też na niej znaleźć sporo elementów wykonywanych z aluminium.Damien 328 pisze:A czy poza obciążalnością stołu można porównywać Kimlę z Avią? Bo cenowo Kimla jest dosyć blisko Avii (trochę tańsza od Avii).
Czy frezujesz głównie alu czy stal? Masz doświadczenie z innymi producentami?
Mam sterowanie Heidenain TNC i530. Oprogramowanie jakie używam to SolidWorks i SolidCAM.
Odnośnie Kimli to ja miałem jedynie z nimi styczność oglądając ich maszyny na targach i zapamiętałem ich jako producenta ploterów, a nie dużych frezarek.
Warto zadać pytania producentom o szczegóły konstrukcyjne - szerokości prowadnic, średnice śrub kulowych itp i na tej podstawie też możesz sobie porównać te maszyny.
Na pewno gdybym kupował drugą frezarkę numeryczną to bez zastanowienia wybrałbym ponownie Avię, gdyż jest tak jak powyżej napisałem praktycznie bezproblemowa. Mam nową drążarkę drutową Charmilles (czyli najwyższa półka) i z nią mam ciągłe problemy i wzywam serwis, z Avią takich problemów nie miałem nigdy.
- 05 lis 2014, 10:01
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
z chin są tylko magazyny AVII z tego co wiem, jednak jest bezawaryjny, działa mi bez problemu do dzisiaj.
Nie porównuj Kimli do Avii, to tak jakbyś chciał na malucha wstawić ciężar, który powinien być na ciężarówce.
Ja mam 10.000 obrotów, oczywiście można robić nimi w alu. Nigdy nie używałem więcej jak 8.000 obrotów, jednak gdybym miał wrzeciono na większą ilość to do alu pewnie bym zwiększył, bo jest ładniejsza powierzchnia i szybciej można frezować.
Sondę do materiału obecnie rozważam czy dokupić, jednak jest dość droga (ponad 20.000zł). Narzędziową bardzo polecam, z nią będziesz dopiero miał precyzję, gdyż miałem już głowce, których płytki oscylowały w 0,5mm na średnicy.
Aha - pamiętaj, że przy centrum dochodzą dodatkowe wydatki, których możesz nie brać pod uwagę jak chociażby kompresor i osuszacz. Avia potrzebuje w okolicy 8 bar stałego ciśnienia powietrza bo przy zmianie narzędzia mocno spada ciśnienie na linii i może zatrzymać zmianę narzędzia (odblokowanie to 2 min. więc nie jest problemem, ale po co sobie dodatkową pracę robić).
Osuszacz też się przydaje, bo swego czasu woda, która była w sprężonym powietrzu sprawiła, ze tłok w magazynie odpowiadający za podawanie narzędzia nie miał siły. Wyczyszczenie z wody jest banalnie proste, ale dla pewności dołożyłem osuszacz, żeby mieć już spokój
Nie porównuj Kimli do Avii, to tak jakbyś chciał na malucha wstawić ciężar, który powinien być na ciężarówce.
Ja mam 10.000 obrotów, oczywiście można robić nimi w alu. Nigdy nie używałem więcej jak 8.000 obrotów, jednak gdybym miał wrzeciono na większą ilość to do alu pewnie bym zwiększył, bo jest ładniejsza powierzchnia i szybciej można frezować.
Sondę do materiału obecnie rozważam czy dokupić, jednak jest dość droga (ponad 20.000zł). Narzędziową bardzo polecam, z nią będziesz dopiero miał precyzję, gdyż miałem już głowce, których płytki oscylowały w 0,5mm na średnicy.
Aha - pamiętaj, że przy centrum dochodzą dodatkowe wydatki, których możesz nie brać pod uwagę jak chociażby kompresor i osuszacz. Avia potrzebuje w okolicy 8 bar stałego ciśnienia powietrza bo przy zmianie narzędzia mocno spada ciśnienie na linii i może zatrzymać zmianę narzędzia (odblokowanie to 2 min. więc nie jest problemem, ale po co sobie dodatkową pracę robić).
Osuszacz też się przydaje, bo swego czasu woda, która była w sprężonym powietrzu sprawiła, ze tłok w magazynie odpowiadający za podawanie narzędzia nie miał siły. Wyczyszczenie z wody jest banalnie proste, ale dla pewności dołożyłem osuszacz, żeby mieć już spokój
- 05 lis 2014, 07:52
- Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
- Temat: Wybór pionowego centrum obróbkowego
- Odpowiedzi: 28
- Odsłony: 5505
ja używam od 8 lat Avię i nie mam z nią żadnych problemów, a frezuję stale, bardzo często ulepszane. Do aluminium na pewno przydadzą ci się wyższe obroty wrzeciona.
Tutaj masz przykładowy filmik, który nagrałem kalkulatorem
Do uzyskania większej precyzji warto doposażyć maszynę w sondę do pomiaru narzędzi TT-140.
Tutaj masz przykładowy filmik, który nagrałem kalkulatorem

Do uzyskania większej precyzji warto doposażyć maszynę w sondę do pomiaru narzędzi TT-140.