Znaleziono 3 wyniki

autor: Mariuszczs
04 maja 2009, 13:19
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Przegrzanie przy spawaniu cienkich blach
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15725

klocek-vw a nie myślałeś o jakiejś małej piaskarce ciśnieniowej - szlifujesz spoiny, wypychasz na dwór i oczyszczasz - jeśli to jakaś reperaturka to minuta roboty. Od razu odtłuszczasz i dajesz podkład. Na to dopiero ewentualna szpahla ale to pewnie wiesz. Chodzi tutaj o najkrótszy czas po oczyszczeniu. Ja stwierdziłem że po piaskowaniu i zabezpieczeniu nie rdzewieje. Jak coś wypiaskuje to też czasem nie maluje od razu tylko przecieram tłustą szmatą i tak potrafi stać miesiące bez oznak korozji. A jeśli po piaskowaniu postoi parę godzin to już jest nalot rdzy ( nie tylko na spawanych rzeczach )

No i jeszcze rdzewieje od spodu do zewnątrz bo często po spawaniu reperaturek nie ma jak zabezpieczyć od środka. Wszelkie lakiery też nie są całkeim nieprzepuszczalne i przepuszczają wodę powietrze. Szlifowanie na mokro to już zamknięcie wody w podkładzie. Łatwo nie jest.

Wracając do pytania to zmienia się struktura materiału ( dowód to podatność na pękanie blisko spawów ) ale to pierwsze rdzewienie to szybkie utlenianie. Wszystko co jest rozgrzewane szybko sie utlenia. Np lutujesz miedź to musisz ją pokryć topnikiem żeby nie dostawało się powietrze, spawasz stal to masz osłonę gazową w migomacie, lub elektrodą tworzy się osłona z otuliny itd.
Niestety z drugiej strony w cienkiej blasze nie masz osłony żadnej więc utlenia się pewnie na wylot. Przy zaawansowanych spawaniach stosuje się osłonę z dwu stron.
W fabryczych zgrzewach w samochodach też pierwsze co lubi rdzewieć to zgrzewy, ale nie we wszystkich autach więc coś robią żeby to nierdzewiało ( chyba trawienie daje rade w połączeniu z dobrą balchą ).
autor: Mariuszczs
29 kwie 2009, 16:18
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Przegrzanie przy spawaniu cienkich blach
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15725

klocek-vw - jak po spawaniu przygotowujesz powierzchnię do malowania ?
autor: Mariuszczs
28 kwie 2009, 21:42
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Przegrzanie przy spawaniu cienkich blach
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15725

Materiał rdzewieje daleko poza spoinę - praktycznie tyle ile potem zostaje przebarwienie na materiale. Rdzewieje obojętnie czy po spawaniu, czy po grzaniu palnikiem, czy po pożarze, tak więc wpływ jest cieplny po prostu. Ale co się dzieje w materiale to też niewiem. Pewnie chodzi o utlenianie które zachodzi po podniesieniu temepratury szybko.
Trzeba się zastanowić czy rdzewieje po naprawde dokładnym oczyszczeniu też. Ja np piaskuję często, ewentualnie czyszczę ściernica listkową i potem rdzy już nie ma - a stoi bez malowania i miesiąc w pomieszczeniu. Tak że uważam że to błąd w przygotowaniu powierzchni przed malowaniem, czyli zostaje część utlenionej powierzchni ( rdzy ) w czasie grzania.

Wróć do „Przegrzanie przy spawaniu cienkich blach”