Znaleziono 5 wyników

autor: Piotr Rakowski
01 gru 2006, 12:21
Forum: eduCAD
Temat: Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4856

No więc tak, mogę zrobić np. interface MDI, albo uruchamiać nowe instancje tego samego obiektu. Zrobię także wczytywanie obok (czyli import bez usuwania poprzedniego rysunku).
autor: Piotr Rakowski
29 lis 2006, 00:38
Forum: eduCAD
Temat: Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4856

1. Czcionki jednoprzebiegowe będą, jako wstawiane bloki rysunkowe. Niestety definicja fontów TrueType opiera się na tzw. glifach (obszarach zamkniętych) i z nich nie da się zrobić fontu jednoprzebiegowego. Blokami rysunkowymi - owszem. Będzie można sobie narysować dowolny font w postaci oddzielnych liter i znich program będzie układał napisy.

2. Ponieważ font będzie się składał z kilku elementów dla każdego elementu będzie można zdefiniować jego kolor - a więc głębokość. Dla pojedynczych punktów niestety nie.

3. Strony - myślałem o tym, ale programowania jest zdecydowanie więcej, a i tak ludzie rzadko korzystają z takiej opcji, jak tworzenie stron. Zobaczę...
autor: Piotr Rakowski
27 lis 2006, 10:56
Forum: eduCAD
Temat: Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4856

MAAK pisze:Panie Piotrze może jakieś opcje do automatycznej produkcji żeby nie tracić czasu na niepotrzebne operacje?
1) Może żeby eduCADzie była opcja frezuj ( zdefiniowanie programów do frezowania cos podobnego do drukarek) np. pod skr. Ctr-F oczywiście włącznie z Pana programem STEP2CNC. Jeśli pogram jest ustawiony i zapisany to klikam tylko enter?
Tak, oczywiście że coś takiego zrobię.
MAAK pisze:2) Obcja numerowanie automatyczne z czcionek zwykłych lub jednoprzebiegowych ( program zmienia tylko cyfry kolejno do ustawionego w opcji Ctr-F (frezarki- enter) i Ctr-P (drukarki-do ilości stron)?
Szczerze powiem, że nie bardzo rozumiem...
MAAK pisze:3) Opcja ustawienia elementów na arkuszu maksymalnie wykorzystujący powierzchnię materiału?
W sensie optymalizacji? Co prawda na studiach miałem algorytm SIMPLEX (jeszcze w Fortranie), ale pamiętam że jest to mocno bezsensowne, bo algorytmy tego typu sprawdzją wersję najbardziej zbliżoną do optimum z wariantów podanych algorytmowi, a nie optymalizują de facto. Raczej tego nie zrobię, chyba że któryś z kolegów podpowie mi algorytm.
MAAK pisze:4) Brak zamiany na krzywe tekstu i figur,
Będzie!
MAAK pisze:nie widać końca i początku linii,
:?:
MAAK pisze:nie mozna zmienić kierunku frezoawia linii
Będzie!
MAAK pisze:Dodanie punktu powinno być w miejscu zaznaczonym kursorem, dodany punkt dweformuje obiekt
Zobaczę, ale raczej bez problemu.

Kol. MAAK - dzięki za podpowiedzi.
autor: Piotr Rakowski
25 lis 2006, 01:33
Forum: eduCAD
Temat: Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4856

chaos pisze:Przydała by się opcja wyświetlania atrybutów obiektu po kliknięciu myszką w ten obiekt. Na palecie atrybutów lub tak jak to jest w np. corelu prawym klawiszem->właściwości
W eduCADzie wszytkie obiekty po kliknięciu prawym klawiszem ma swoje właściwości. Jedne mają ich więcej inne mniej. Proszę pamiętać, że Corel pracuje na b-splinach (zwanych od ich wynalazcy Bezier) i każdy obiekt ma praktycznie takie same właściwości. W programach CADowskich jest inaczej. Rysunek CAD powstaje z tzw. prymitywów rysunkowych - linii, kółek, łuków itd. W Corelu (czy innych ilustracyjnych programach wektorowych) każdy obiekt traktowany jest mocno dowolnie - może być zarówno linią, jak i po przekształceniu okręgiem. W CADie tak nie jest. Oczywiście jest jeden obiekt uniwersalny - w przypadku eduCADa jest nim wielobok, który można przekształcić właściwie we wszystko, ale tylko dlatego, że każdy z jego segmentów traktowany jest jak oddzielny obiekt: linia, łuk lub krzywa.
chaos pisze:Kolejna sprawa, która ułatwiła by prace z programem to zapamiętywanie atrybutów obiektu jako domyślnych w/g własnego bo teraz za każdym razem rysując np. prostokąt jest on narysowany najcięszą linią, bez wypełnieni, itp
Takie zapamiętywanie jest. Tyle, że niestety trzeba trochę poczytać dokumentację. Jeśli w oknie atrybutów linii (po prawej pod paletą kolorów) wybierze się atrybut linii lub/i wypełnienia to od tej chwili obowiązuje on dla wszystkich rysowanych obiektów. To sam tyczy się np. koloru wypełnienia i koloru linii obrysu.
chaos pisze:Brakuje mi również możliwości ręcznego wpisywania rozmiaru obiektu (znowu przyzwyczajenie z corela)
Także jest, tyle że w formie CADowskiej, nie Corelowej. Po narysowaniu obiektu można od razu zmienić jego wymiary w kontrokach skalowania. Poza tym w CADach jeśli chce się coś zrobić precyzyjnie i od razu nie robi się tego inaczej, niż ze skryptu. Otwiera się okno skryptu, wybiera nowy skrypt i pomiędzy liniami wpisuje: np.

RECTANGLE(2.345,23.142,162.05,162.34);

albo po polsku (bo wszystkie komendy można także wpisać w języku polskim):

PROSTOKAT(2.345,23.142,162.05,162.34);

Teraz wystarczy nacisnąć przycisk "Uruchom makro" i już jest OK. Mało tego to jest tak wydajny mechanizm, że dzięki temu można "ręcznie wpisać" i wykonać cały blok rysunkowy i dotego z super precyzją!!! Tego nie da Wam żaden CorelDraw!
autor: Piotr Rakowski
09 lis 2006, 01:04
Forum: eduCAD
Temat: Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4856

Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?

Informuję, że nowa wersja powstaje właśnie od dzisiaj. Jeśli programowanie i testy skończą się pomyślnie, ujrzy światło dzienne wczsną wiosną 2007.

Przewidywane opcje:

- import: WMF, DXF, DWG, HPGL i CNC,
- export: DXF, HPGL, IGES, BMP, WMF.
- export WMF do schowka,
- offset narzędzia,
- zamiana każdego obiektu na Bezier (b-spline),
- cięcie i spajanie dowolnych obiektów,
- zamiana fontów na krzywe (z opcją offsetu także),
- wydruk w postaci mapy bitowej (zrastrowany),
- narzędzie: nóż,
- narzędzie: rysowanie odręczne,
- pasek promptu do wpisywania poleceń "z ręki"
- tworzenie napisów fontami jednoelementowymi (jednoprzebiegowymi).
- autozapis
- kofigurowalne opcje z zapisem w pliku INI.

Jeśli komuś przychodzą do głowy jeszcze inne opcje - proszę o uwagi.

Nowa wersja wejdzie do sprzedaży w nowym wcieleniu i nową nazwą "cncCAD"

Wróć do „Powstaje nowa wersja eduCADa. Co w nej będzie?”