Znaleziono 4 wyniki

autor: Roko
05 mar 2009, 23:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: pytanie o zasilacz i transformator
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2533

Cześć.

KAJOS:
Jak śmiga to dobrze.
Może koledze podpowiesz jakiej firmy kondensatory i inne duperelki użyłeś to może skorzysta.
Jaką temperaturę mają twoje silniczki po dłuższej pracy?
autor: Roko
05 mar 2009, 21:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: pytanie o zasilacz i transformator
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2533

Cześć.

Wszystko zależy od rodzaju sterowania. Jeżeli jest najazd do określonej pozycji to np. załóżmy: x- o jedną pozycję, przerwa lub nie w zależności od oprogramowania, następnie y- o jedną pozycję itd. itp. Wówczas wszystko zależy jak długa jest przerwa między załączeniem sterownika x, a załączeniem sterownika y. Jeżeli czas ten jest wystarczająco długi między x a y, diody są szybkie w prostowniku (wolne będą się grzały- nie wstawiaj mostków 25A lub 50A takich metalowych bo w środku są zwykłe diody 5 lub 8A), kondensatory elektrolityczne zdąrzą się naładować to będzie ok. Prąd 2.5A przy stałym poborze prądu nie jest duży, natomiast w pracy impulsowej to dość sporo.
Napisałem '3 sterowniki- trzy zasilacze' nie bez kozery. Tłukłem się z tym kiedyś. Jak jeżdziłem jedną osią (dla prób), a następnie drugą było wszystko ok. Jajki zaczęły się jak póściłem przykładowy pliczek i program sam sterował silnikami. Odłączyłem wówczas sterowanie jedną osią i druga jeździła płynnie. Wniosek był prosty wpływ obciążenia jednego sterownika na drugi. Zmiana transformatora na większy i zwiększenie pojemności polepszyło sytuację, ale nie do końca.
W momencie kiedy sterownik 'zdejmuje' napięcie z uzwojenia silnka prąd w uzwojeniu jeszcze płynie ponieważ prąd jest wolniejszy od napięcia czyli w uzwojeniu silnika jest zaindukowane napięcie. Silnik po wyłączeniu 'odbija i pcha' w zasilacz to czego nie 'zjadł' czyli to co diody zabezpieczające tranzystory w mostku nie zdążyły rozładować.
Przepraszam za łopatologię.

Jak się podłączy oscyloskop do zasilacza to dopiero widać co tam fruwa.
Dlatego lepiej zbudować oddzielne zasilania dla każdego silnika i uniknąć jakichś jajek z czymś tak prostym jak zasilacz.
W fabrycznych maszynach są oddzielne zasilacze lub wyszczególnione uzwojena transformatora wyjściowego w bloku zasilania w przetwornicach nie dlatego, żeby było więcej złomu do psucia tylko dlatego, żeby uniknąć rozbudowy filtrów EMI, niepotrzebnej rozbudowy pojemności i innych. Transformator to najprostszy choć nie tani element zasilacza.
Z tanimi kondensatorami to uważaj szczególnie aukcja. Jak wiesz w życiu nie ma okazji dobre kondensatory kosztują.
Policz jakie będą koszty budowy 3x 2.5A 30V(75W), a 1x 8A 30V(250W). Podejrzewam, że różnica będzie niewielka. Weź jeszcze pod uwagę jaki będzie prąd rozruchowy zasilacza (ładowanie kondensatorów) bo w zasilaczu 8A 16.000uF/40V to min. socjalne nie wspomnę o wielkości radiatora pod diody. Zimą na chłodnej hali z wiatraczkami 'pal sześć', ale latem przy 30st.C to już nie wesoło. Musisz uwzględnić również czas pracy urządzenia bo do obróbki niektórych detali potrzeba trochę (może więcej niż trochę)czasu.

Zrobisz jak uważasz ja mam oddzielne zasilania tradycyjne (najlepsze) czyli 3x5A-20V oraz 12V i 5V z jeszcze jednego zasilcza stabilizowane.
Przez Twój temat to zajżałem do maszynki żeby zobaczyć gdzie wsadziłem zasilacz bo zapomniałem.
To oczywiście żart.
Roko.
autor: Roko
04 mar 2009, 23:12
Forum: Elektronika CNC
Temat: pytanie o zasilacz i transformator
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2533

Cześć.

Podałem trzy ponieważ łatwiej jest zbudować trzy słabsze i jeden sterownik nie będzie wpływał na drugi sterując silnik.

KAJOS. Ciekawe czy liczyłeś jaki duży transformator dla trzech sterowników jakie elektrolity i jake tętnienia dla 3x 2.5A jeden sterownik.

Pewnie, że mozna jeden wspólny zrobić. Ja musiałem zrobić trzy 5A i mam spokój.

ROKO.
autor: Roko
02 mar 2009, 01:09
Forum: Elektronika CNC
Temat: pytanie o zasilacz i transformator
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2533

Cześć.

Trzy sterowniki trzy zasilacze. Trafo 30V*2.5A = 75VA najlepiej :
- trafo 100W
- diody prostownicze Fast (szybkie, impulsowe)
- elektrolit min. 4700uF nawet 6800uF low-res zbocznikowany kond. 100nF
Przy sterownikach blisko końcówek mocy elektrolity 1000uF zbocznikowane kond. 100nF
W miarę krótkie przewody zasilające Zasilacz-sterownik.
Mile widziany Filtr EMI choć nie koniecznie(w zależności od imp. zakłócających).
Teoretycznie dajesz w zasilaczu 1000uF na 1A stałego poboru prądu, ale przy poborze impulsowym można przyjąć 2200uF jest to uzależnione od częstotliwości impulsów obciążających zasilacz im niższa tym większy.
Na zasilaczu nie powinno się oszczędzać. Dobry i mocny zasilacz to połowa sukcesu.
Przez zbyt słaby zasilacz sterowniki potrafią się wzbudzać a silnik zaczyna wydawać dziwne dźwięki.
Roko2

Wróć do „pytanie o zasilacz i transformator”