Znaleziono 2 wyniki

autor: Adalber
12 mar 2006, 12:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Próbny schemat sterowanika silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2829

Na diodach D6 i D7 występuje tylko spadek napięcia i nie bardzo wiem jak one zabezpieczają przed zakłóceniami .Diody D9,D8 chronią układ przed odwrotną polaryzacją ,ale wątpie byt taki przypadek miał miejsce ,chyba ,że odwrotnie podłączysz napięcie zasilające.R18 i C11 tworzą pewien układ całkujący który trochę zabezpieczy przed przenikaniem zakłóceń ,ale w tej roli dobrze sprawdzi się U6 .Jeśli tak boisz się zakłóceń lepszym rozwiązaniem będzie np koralik ferytowy na R18 ,a najlepiej w pobliżu zasilania procesora.
W twoim układzie podłączenie R5 do masy i żródeł zwiększy "grzanie" tranzystorów .Przyczyna jest taka jak napisałeś spadek napięcia na rezystorze powoduje zmniejszenie napięcia między G-S i tranzystor nie otwiera się do końca .Ale rezystory R19-R22 też zmniejszają niepotrzebnie napięcie na bramkach .
Na schemacie masz błąd rysunkowy ,rezystor R25 ma być między wejściem bramki a + zasilania inaczej nigdy nie nastąpi zerowanie przerzutnika R-S .
Pomysł z generatorem i przerzutnikiem jest niezły ,ale jeśli weżmiesz pod uwagę opóżnienie wnoszone przez transoptor ,szybkość ładowania pojemności bramek tranzystorów przy takim driverze ,częstotliwośc generatora to napewno sterownik nie pracuje stabilnie .
autor: Adalber
11 mar 2006, 20:28
Forum: Elektronika CNC
Temat: Próbny schemat sterowanika silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2829

Można trochę uprościć schemat :usuń diody D6-D9,spokojnie można usunąć rezystory R23,R24 tworzą one niepotrzebny dzielnik napięcia ,bez nich rezystor R5 może być dwa razy mniejszy (mniejsza moc wydzielana na nim).Rezystor R5 można umieścić między żródłami tranzystorów a masą wtedy niepotrzebny będzie transoptor.
Myśle ,że można usunąć rezystory R19-R22 ,problematyczne są kondensatory C3-C6. Po co ten generator ,jak ma w przyszłości działać ten czoper?

Wróć do „Próbny schemat sterowanika silnika krokowego”