Znaleziono 3 wyniki

autor: pasierbo
14 kwie 2012, 16:57
Forum: Elektronika ogólna
Temat: DRO - dla " ubogich "
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16535

Wymyśliłem sobie że można to zrobić na pasku zębatym o dwóch końcach. Kwestia tylko dobrania kółka zębatego odpowiedniej średnicy i odpowiedniej tarczy enkodera. I ciekawe czy takie coś byłoby wystarczająco dokładne.
poorchava pisze:btw. Jeżeli chodzi o wyświetlacze to uważam, że do takich zastosowań LED-owe sa lepsze niż LCD, ponieważ są bardziej czytelne, mają wieksze znaki i czytelność praktycznie nie zależy od kąta patrzenia. Dodatkowo LCD sa znacznie bardziej wrażliwe na temperaturę niż LED.
Też tak myślę
autor: pasierbo
09 kwie 2012, 19:38
Forum: Elektronika ogólna
Temat: DRO - dla " ubogich "
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16535

Yogi_ pisze:pasierbo napisał/a:
Robiłem takie rzeczy i jestem w stanie zrobić tarczkę o każdej ilości kresek.

Podziel się wiedzą jak? :-)
Ja to robiłem programikiem znajdującym sie w tym linku:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic317294.html
Jak dobrze pamiętam to można tam dokonać podziału tarczy na dowolną ilość kresek. Wszelkie wskazówki co do obsługi są pod linkiem. Ten programik generuje plik postscript który można otworzyć w corelu i ewentualnie coś dorysować. Ja dorysowałem sobie czarne po środku i oznaczenie jaka to tarczka. Potem to do pdf i do naświetlarni. Za format A4 wyszło mi z przesyłką kurierem jakoś 30pln. Na A4 zmieści się bardzo dużo tych tarczek.
Yogi_ pisze:Albo w drugą stronę - transoptor szczelinowy TCST2300 ma rozdzielczość 0,2 mm czyli dla 400 kresek daje to średnicę wewnętrzną (dla kodu Gray'a) 50,96 mm
dw=2*lkr*rzd/Π
Tu pojawia się pytanie czy nasze dywagcje nie zaczną cenowo przebijać fabrycznych enkoderów?
Wydaje mi sie że to trochę skomplikowane ustawiać te transoptory żeby dawały sygnal A i B do tego jeszcze jakąs dodatkowa elektronikę, a w starych drukarkach HP jest gotowy zminiaturyzowany sensor dający sygnały A i B za darmo.
Yogi_ pisze:zastosować przełożenie. A może to i to. I kurde czemu nikt nie idzie tą drogą, przecież i tak trzeba przenieść jakoś napęd na enkoder, postawiony obok sam z siebie działał nie będzie, a raczej nie ma (w większości przypadków (?)) możliwości zamontowania bezpośrednio na śrubie.
Masz rację tylko ja mam kupę kół zębatych w domu a nigdy takich jak potrzeba. Najlepsza byłaby przekładnia na pasku zębatym a to skolei drogie:/ Na pewno w większości przypadków niestety nie będzie innego wyjścia.
Yogi_ pisze:Przy gwincie 4mm (rozdzielczość 0.01) 400/250 = 1,6 czyli koła zębate 20 i 32 zęby. Tada! :-)
Wpisujemy w ZADRO 400 impulsów na obrót i po krzyku
Czyli w to zadro gdzies sie wpisuje ilośc impulsów na jeden mm dobrze rozumiem? jak tak to prosta sprawa.
Przykład: Mamy srube 4mm dajemy na śrubie encoder z tarczą 400 w Zadro wpisujemy 400 i ma działac bez żadnych zaokrągleń? dobrze rozumiem?
autor: pasierbo
09 kwie 2012, 12:07
Forum: Elektronika ogólna
Temat: DRO - dla " ubogich "
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16535

Witam,
To jak to w końcu jest? Da się gdzieś ustawić parametry do konkretnego enkodera i śruby?
Yogi_ pisze:albo kombinować ze zrobieniem samemu: http://code.google.com/p/wheel-encoder-generator/ - tylko pytanie jaką szerokość szczeliny mają popularne transoptory.
Robiłem takie rzeczy i jestem w stanie zrobić tarczkę o każdej ilości kresek. Tylko to na nic się nie zda jeżeli wymagana jest ułamkowa ilość kresek. Lipa.
Enkodery z drukarek HP mają 150 kresek na cal. kiedys wyprowadziłem sobie wzór na średnicę podziałową tarczki.
d=lkr*25,4/(150*pi)
Gdzie lkr to liczba kresek które chcemy uzyskać
Przy zbyt małej ilości kresek to niestety ta tarczka wychodzi trochę zbyt mała. Tak minimum to 300/400. Czy dałoby się to jakoś przerobic żeby to zadro miało pełna ilośc kresek na jeden mm? Mielibysmy sprawę załatwioną. Czy ja może źle coś zrozumiałem?
Obrazek

Wróć do „DRO - dla " ubogich "”