Znaleziono 13 wyników

autor: ar_gon
12 lut 2014, 19:44
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

No przecież napisałem, że mam za nisko. Na noże czekam - kolega ma mi kilka sprezentować, więc brane było co leżało. Nie miałem nic innego co pasowało by profilem do kuli.
Touchscreena jeszcze nie uruchomiłem, na razie musiałem z całym sprzętem ewakuować się do piwnicy, a że jest trochę ciasno, więc prace idą wolniej.
autor: ar_gon
06 lut 2014, 23:24
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Dzięki, ściągnąłem jutro sprawdzę. Co do panelu dotykowego, to może wewnątrz monitora jakaś tasiemka, lub drucik od diod IR. Pewnie trzeba by posprawdzać z miernikiem. Lepiej żeby nie diody, bo pewnie ciężko byłoby wymienić.
Co do klawiatury, to prezentuje się ciekawie.

Dzisiaj zamontowałem inny silnik na 230V, zamontowałem imak i po założeniu noża udało mi się przetoczyć wałeczek drewniany, niestety tak jak myślałem na stal jest zbyt delikatna. Jutro wrzucę filmik.

[ Dodano: 2014-02-07, 14:08 ]
Dzisiaj pierwsze toczenie, nie mogłem znaleźć odpowiedniej podkładki pod nóż i zamocowany był o milimetr za nisko. Jednak działa.
[youtube][/youtube]
autor: ar_gon
06 lut 2014, 09:47
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Ustaw com2, tam chyba idzie transmisja dwukierunkowa, w jedną stronę odczyt współrzędnych, w drugą zapis do VFD, wrzuć link do sterownika.
autor: ar_gon
04 lut 2014, 19:38
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

W związku z kilkoma innymi zajęciami, trochę hobby zostało zepchnięte na bok. Jednak niedziela i dzisiejsze popołudnie posunęły nieco prace do przodu.
Przede wszystkim stoi stolik, pospawany z profili 30x30x5 i 50x50x5, dół chciałbym obłożyć blachami i obciążyć, ale to potem. Na razie tokarynka "stoi" na stoliku. A w zasadzie jest do niego klejem do granitu przytwierdzona.
Silnik wyczyszczony, odmalowany i na sam koniec rozkręciłem puszkę elektryczną i szlag jasny - silnik jednofazowy 1.1kW z kondensatorem. Nie wiem czy go w tej chwili zamocować do testów, czy lepiej od razu szukać 3x220 pod falownik. A miało być tak pięknie...
Obrazek
autor: ar_gon
26 sty 2014, 18:49
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Po dłuższej walce z kilkoma programami, nie udało mi się oprócz terminala windowsowego, w niczym odczytać czy zapisać danych do portu COM2, ani jakaś procedurka w delphi, ani pomoc kolegi w C+.
Już miałem się poddać, jak znalazłem qbasic na dysku. Śmieszne, ale szybko napisałem programik i działa od strzału. Więc już nie wiem co jest z innymi, może nie tak otwierają porty, może Qbasic w swoim zacofaniu do tego jest dobry.
Programik kilkulinijkowy:

Kod: Zaznacz cały

OPEN "com2:9600,n,8,1,ds," FOR RANDOM AS #1
CLS
FOR a = 1 TO 500
skok:
i$ = INPUT$(3, #1)
x$ = LEFT$(i$, 1)
y$ = MID$(i$, 2, 1)
z$ = RIGHT$(i$, 1)
x = ASC(x$)
y = ASC(y$)
z = ASC(z$)
IF z <> 13 THEN GOTO skok:
LOCATE 10, 10
PRINT x$, y$
LOCATE 11, 10
PRINT x, y, z
x1 = ((x - 104) * -1)
y1 = ((y - 94) * -1)
x2 = (790 - (20 * x1))
y2 = (590 - (20 * y1))
LOCATE 12, 10
PRINT x2, y2
PRINT #1, x2, y2
NEXT a
CLOSE #1
Wyświetla odpowiadającą literę, zmienia ją na kod, który wyświetla i oblicz współrzędne, które wysyła na ekran i na wyświetlacz VFD (klienta).
Zadziałało, więc jutro powalczę z wysłaniem kliknięcia z poziomu Basica, tylko jak na razie nie znalazłem w jakich komórkach siedzą kliknięcia myszą.
Załadowałem filmik:
autor: ar_gon
25 sty 2014, 17:40
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

No i dzisiaj dzięki córce zgłupiałem już totalnie. Włączyłem komputer. Uruchomiłem terminal windowsowy, połączyłem się z portem COM, 9600, N,8,1
Klikam w klawiaturę, ładnie na wyświetlaczu pojawiają się dane, okno terminala wyświetla wciąż dwa symbole "@". W tym momencie córka przyszła zobaczyć co robię, przejechała palcem po ekranie i "at" zmieniły się w co innego. Jak jedzie się palcem w dół zmienia się pierwsza, jak w bok druga. Wyświetla znaki Ascii, więc trzeba by to zmienić.
Spróbowałem z tymi samymi ustawieniami w innym programie Terminal.exe, bardziej rozbudowanym - i o ile wysłać można na wyświetlacz, o tyle nic nie odczytuje z portu.
W każdym razie najważniejsze, że działa i coś wysyła, teraz tylko napisać jakiś mikroprogramik, który nie gryząc się z machem, odczyta dane z portu COM2, zmieni ASCII na współrzędne. Jadąc w bok wyświetla od A - h. Czyli ASCII o kodach 65 - 104. Co daje 39 odczytywanych pozycji w poziomie, czyli co 20 pikseli. I w dół od A-^ czyli 29, odczytanych pozycji - również co 20 pikseli. Myślę, że żeby to miało sens, to trzeba by te dane odczytane zmienić na środek tej kolumny, czy rzędu - znaczy pierwsza kolumna od 0 do 20 pikseli, musiała by zwracać wartość 10. Podobnie z wierszami.
Czyli starczyło by, odczytywać port, sprawdzać czy:
X$=64 i Y$=64, jeśli nie to
X$=((X$-104)*-1)
X=(790-(20*x))
Y$=((Y$-94)*-1)
Y=(590-(20*Y))
SetCursorPos (X,Y)
;mamy ustawioną współrzędną, teraz trzeba by kliknąć czyli wywołujemy mouse event
mouse_event (mouseclicdown, 0, 0, 0, 0)
itd.

Teraz druga sprawa, po pierwsze w czym to napisać by zżerało minimalną ilość zasobów, pewnie dałoby się to zrobić w formie sterownika, ale mnie to przerasta.
Po trzecie i najważniejsze trzeba by stworzyć ekran Macha lub Linuxa w odpowiedniej podziałce, żeby nie było, że dwa klawisze na jednych współrzędnych. Czyli najlepiej jak było w oryginalnym oprogramowaniu niewiele i spore. Nie wiem czy gra warta świeczki, ale jak już gada ze mną, to szkoda by było nie spróbować.


Tak w ogóle w ramach dobrze przyjętej kryptoreklamy zapraszam wszystkich mających ogródki do czytania "Przepis na Ogród" wydawanego przez Burda Media - mam tam swoją rubryczkę. Kosztuje całe 1,99.
autor: ar_gon
23 sty 2014, 23:43
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

No załóżmy, że tak jest, to czy otwierając ten port, muszę wysłać do niego taki ciąg bajtów. Bo coś tam na drugim końcu kabla jest i musi wiedzieć, że chcemy odczytywać dane. I chyba jest to raz wysyłane przy otwieraniu portu, a touch panel potem już wysyła dane, w paczkach z bitami stopu i startu.

[ Dodano: 2014-01-24, 01:46 ]
Z rzeczy, które znalazłem:
pdf opisujący, programowanie, odczytywanie, kompletna dokumentacja: http://media.elotouch.com/pdfs/manuals/program.pdf

to również ciekawe: http://www.maximumpc.com/article/featur ... r?page=3,0

i tu ciekawie: http://www.sunrom.com/254
autor: ar_gon
23 sty 2014, 22:51
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Szczerze mówiąc kupiłem bo wcześniej znalazłem ten post ;-)
Ten łańcuch otwiera port w Linuxie, ale muszę się szybko podszkolić co oznaczają te dane. Inna sprawa odczytanie, wynika z tego, że musi zwracać po COMie trójkami liczb, koordynaty i czy naciśnięte czy nie. Tylko że wydaje mi się, że po włączeniu hyperterminala i otwarciu portu powinny na ekranie pojawiać się bajty wysyłane przez port, a nie ma nic. Więc pewnie muszą być do niego wysłane jakieś dane w czasie otwierania.
Jak mi kurcze wychodzą braki w angielskim .
Kilka rzeczy znalazłem i teraz przez nie się przedzieram.
autor: ar_gon
22 sty 2014, 23:46
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Jutro zrobię zdjęcie, bo żona wywaliła mnie ze stołu i na labor zaadoptowałem biurko od córy, a ona już śpi (w piwnico warsztacie to dzisiaj nieee, jest koło zera).
Jak zapytałeś o kartę na PCI, to dopiero spojrzałem, że skaczkisyn ma złącze VGA na płycie głównej, a myślałem że to dwa wyprowadzone COMy są. Czyli pewnie z Linuxem też dało by radę opanować na zewnętrznym monitorze, a potem tylko X skonfigurować.
KARTA
No to tak, do tego czegoś co włożone jest w slot PCI, dochodzi kabel z gniazd COM z płyty głównej, na pewno COM1, którym wysyłane są informacje dla wyświetlacza. Dochodzi również kabel napięciowy, napięcia jeszcze nie mierzyłem. Sam monitor-panel dotykowy-wyświetlacz vfd, jednym kablem zakończonym wtykiem DB25 są podłączone do tejże karty. Ale że też za łatwo nie było to w samym "ekranie" kabel ten podłaczony jest do kolejnej płyty, która rozdziela sygnały na matrycę Toshiba, panel dotykowy IR i dekoduje dane dla wyświetlacza VFD. Tyle, że karta działa w normalnym trybie 24bit koloru i 800x600, czyli nie żaden safe mode. Dane wysłać od biedy idzie, choćby tekst "zmień narzędzie", czy porady dnia.
Bardziej interesowałoby mnie odczytanie koordynat i zaaplikowanie ich do OS, czy to windows, czy linux.
Silniczki na sterowniku - 5-osiowym chińczyku działają. Można to wykorzystać tak jak jest, bo obudowa jest solidna.

Znalazłem coś na temat danych na zewnętrzy wyświetlacz LCD: macropump
SetUserLabel (101, "X" & Format (GetDRO (0) "+0000, -0000")) SetUserLabel (102, "Y" & Format (GetDRO (1), "+0000, -0000")) SetUserLabel (103, "Z" & Format (GetDRO (2), "+ 0000 -0000 ")) SetUserLabel (104, "" & Format (GetDRO (3), "+0000, -0000"))
Teraz tylko przerobić z pinów LPT, na COM igotowe ;-)

[ Dodano: 2014-01-23, 13:08 ]
No to dalej w temacie tokarki. Jako że pierwszym moim wykształceniem był kierunek elektryczny, to lubuję się w kabelkach, styczniczkach i przekaźniczkach. Dlatego też oprócz komputera i ekranu, chciałem przy tokarce mieć panel sterujący.
Części ani komponentów nie miałem, więc pozamawiałem na allegro, notując sobie jakie otwory muszę mieć pod dany element. Następnie poszła w ruch kalka techniczna milimetrowa, naszkicowałem panel, z boku wpisałem cyfry co 10mm. Na panelu powytyczałem sobie środki elementów, porozmieszczałem wszystko i zabrałem się za A9cada. Mając cyfry z boku wytyczonego prostokąta, starczyło tylko wpisywać, środki okręgów i promienie, rogi prostokątów. W sumie roboty 20 minut i rysunek .dxf wysłałem do osoby, u której zamawiam części z lasera. Wczoraj dotarła paczka, elemencik piękny, z jednym "ale" - ale o tym potem.
Obrazek

Blachę przemyłem acetonem, przetarłem wełną stalową, rozwierciłem dwa otwory, pilniczkiem potraktowałem inny i pomalowałem szarą farbą w sprayu:
Obrazek

Kolejnym etapem było naszkicowanie ołówkiem kształtu sekcji:
Obrazek

Na allegro kupiłem taśmę 3mm, do oklejania aut:
Obrazek

Za pomocą tej taśmy wykleiłem linie wzdłuż naszkicowanych kresek, naroża nieudolnie zaokrągliłem:
Obrazek

Kolejną czynnoscią było nałożenie warstwy czarnej farby: Obrazek

Po przeschnięciu, nożykiem podważamy taśmę i zrywamy. W tym momencie zobaczymy, wszystkie niedociągnięcia i miejsca gdzie taśma nie była dostatecznie przyklejona do farby. Zaokrąglenia rogów powinny być większe, wtedy taśma dobrze się układa.
Obrazek

Po zerwaniu taśmy, zostawiamy panel do wyschnięcia i bierzemy się za montowanie części elektrycznej. W tym momencie pojawiło się owo "ALE" czyli zorientowałem się że fajnie szkicuje sę po kalce, ale tam nie uwzględniałem, że oprócz otworu, każdy element ma jakieś tam swoje gabaryty, na wierzchu panelu i co za tym idzie kilka elementów jest po prostu zbyt blisko siebie.
Podzieliłem to sobie na sekcje:
1- zasilanie (w niej E-stop, włącznik stycznika-idzie pocztą, lampki wskaźnikowe i włącznik zasilacza 24V/15A)
2- mierniki - (voltomierz, amperomierz, temperatura silnika, dwie diody wskazujące zasilanie sterowników)
3- sterowanie obrotami wrzeciona - potencjometr, dioda(zasilanie falownika), przełącznik AUTO/Manual (czyli sterowanie falownika za pomocą modułu spindle control, lub również napięciem 0-10, ale ręcznie potencjometrem)
4- sterowanie osiami - przełącznik 5 pozycyjny (milimetr, dziesiąte, setne), przełącznik oś X,Z i auto, diody informujące, którą osią sterujemy, i enkoder obrotowy:
Obrazek

Tak to z grubsza wygląda. Kilka rzeczy bym poprawił, przynajmniej wiem na co uwagę zwracać następnym razem. Teraz jeszcze tokarkę postawić na nowym stoliku, obudować, pozakładać osłony i panele... i chyba sprzedać, bo się kasa kończy, albo dorabiać jakieś elementy i sprzedawać ;-)

[ Dodano: 2014-01-23, 13:23 ]
Zienek pisze: A na tym minikomputerku nie ma miejsca na kartę graficzną na pci?
Będę wdzięczny za fotki bebechów, jak będziesz miał na to wolną chwilę.
Poniżej zdjęcie zawartości komputera po rozebraniu:
Obrazek

Tutaj natomiast ta karta PCI - przejściówka, dla grafiki, zasilania i COMów:
Obrazek
autor: ar_gon
22 sty 2014, 19:46
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokarka CNC do drewna i tworzyw
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 12090

Nie będę zakładał osobnego tematu, w sprawie terminala POS Till Systems, który to nabyłem na allegro za 400. Nie będę teraz dyskutował czy drogo czy nie (do innej maszyny całość z monitorem 19" kupiłem za 150zeta, więc wolę uwag nie słuchać). Za terminalem przemawia komp w małej stalowej obudowie i monitor w obudowie z nierdzewki, stan idealny.
Linux był oryginalnie, działał dotyk ekranu, niestety żadnych haseł by zalogować się głębiej, włączała się tylko nakładka terminala do kasowania za pieczywo.
No to łapię płytę z Linuxcnc i heja, rozebrany komp, dołożone ramu do 512Mb, podłączony Cdrom. Początek obiecujący, pojawia się ten pierwszy ekran i po chwili znika, na matrycy widać skośne kreski, jakby złe było odświeżanie lub rozdzielczość. Klikanie w F, ctrl+alt, esc nic nie zmienia. Po kilku próbach stwierdziłem, że może to coś z kartą, albo lcd. Wziąłem XP - ten od strzału ruszył i poinstalował wszystko z wyjątkiem sterów karty graficznej, jakiś Blade3D Tridend, (jak na razie ich nie znalazłem). Jak już miałem winde, to wrzuciłem macha.
Ruszył bez żadnych oporów - żadnych niebieskich ekranów.
Jak było tak daleko, to zacząłem szukać (pół dnia) jak uruchomić dotyk, znalazłem na elektrodzie, że jest na COM2. Może i tak ale jak zmusić go do wymiany informacji z windowsem to nie wiem.
Wyświetlacz klienta jest na COM1 i po uruchomieniu hyperterminala z prędkością 9600bodów, udało mi się wysłać znaki alfanumeryczne prosto na wyświetlacz vfd. Pomyślałem sobie, że całkiem ciekawym rozwiązaniem mogło by być branie w postaci zmiennych - np a$-pozycja x, b$-pozycja y, s$-prędkość wrzeciona, łączenie tego w jeden łańcuch i wysyłanie na wyświetlacz coś w tym guście:
Obrazek
Oczywiście myślałem raczej o Linuxie, ale tam to już wcale nie wiem jak to ugryźć, w VisualBasicu programowałem, więc chyba dało by radę, pobrać jakimś makrem dane z Macha i przerzucić na port COM, tudzież z drugiego koma odczytać pozycję palca na ekranie.
Chyba, że ma ktoś w tym temacie doświadczenie i poratuje.
Obrazek

Mach wygląda tak:
Obrazek

Wróć do „Tokarka CNC do drewna i tworzyw”