Znaleziono 1 wynik

autor: zlp
12 paź 2020, 23:52
Forum: WARSZTAT
Temat: Fotowoltaika
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 1872

Re: Fotowoltaika

Daniu pisze:Bo znalazłem chinczyki (tak wiem, większości paneli jest tam robiona) co maja 440w, cos co ma 360w,
Jeśli masz dużo miejsca patrz ma koszt 1kW. Jeżeli mało, to bierz droższe, ale wydajniejsze.
elektro nik pisze:
Mnie osobiście przytłacza zabawa w jakieś hybrydowe kupywanie o odsprzedawanie prądu, z tego powodu czekam aż stanieją akumulatory energii. Jak będą tańsze a ich żywotność się wydłuży to zacznę myśleć nad systemem fotowoltaicznym. Interesuje mnie tylko instalacja niezależna po której uruchomieniu będę mógł odłączyć się od obecnego dostawcy, wypierdulkać jego licznik, abonament i babranie się w podpisywanie umów
Obawiam się, że się nie doczekasz. Nadmiar prądu masz w lecie, a największe potrzeby zimą. Chciałbyś zakumulować kilka tysięcy kWh prądu tylko do domu, czy kilkadziesiąt do firmy?
Wyobrażasz sobie taki własny akumulator w rozsądnej cenie?
Możemy narzekać na dostawców prądu, ale oferują nam właśnie taki akumulator za darmo. Można przyjąć, że ma sprawność 80% dla instalacji do 10kW i 70% powyżej. To bardzo rozsądna opcja. Akumulatorem o nieograniczonej wręcz pojemności jest sieć. Oddajesz prąd jak świeci słońce, odbierasz kiedy potrzebujesz.
Jeśli miałbyś własny, to oprócz ceny zakupu, żywotności też musiałbyś się liczyć z jego sprawnością. Na chwilę obecną Twój pomysł jest bez sensu.
Myślę, że w niedługim czasie rozwiązania z akumulatorami mogą zacząć się kalkulować, ale akumulatory niewielkie, kilku, kilkunastu kilowatowe, zależnie od dziennego zapotrzebowania. Coś w stylu samochodów hybrydowych, w trasę tym się nie puścisz, ale wokół komina możesz trochę zaoszczędzić. Na akumulatorze inwerter może działać całą dobę, można sobie kompensować moce i wyłapywać piki, ładować w tańszej, korzystać w droższej taryfie. Jednak bez sieci to na razie nie wypali. I rozwiązania o których piszę nie są dzisiaj tak tanie, aby były opłacalne. Chyba że sam potrafisz sobie zbudować tak zaawansowany system, to może załapiesz się na krawędź opłacalności.

Dodane 7 minuty 33 sekundy:
antybeton pisze:Jeżeli chcesz uniknąć opłat za moc bierną ( indukcyjną) załóż baterię kondensatorów i stosowny regulator. Tak sie robiło od lat i to działa i jest wielokrotnie tańsze od fotowoltaiki.
Dzisiaj fotowoltaika jest opłacalna, więc rada przestaje być na czasie. Odpowiedni inwerter skompensuje moce na całej instalacji, więc nie ma potrzeby bawić się w dławiki i inne rzeczy koło każdego urządzenia. Nie jestem pewien, czy to również działa, kiedy brakuje słońca, czy jest czym kompensować, ale może wystarczy skompensować część energii, aby wypaść z limitów i nie płacić. Nie znam sytuacji.

Dodane 8 minuty 18 sekundy:
Ogólnie fotowoltaika to rozległy temat. Najgorsze jest to, że spotykamy się z handlowcami, a Ci są fachowcami od skutecznej sprzedaży, a na niuansach fotowoltaiki niekoniecznie się znają. A są istotne szczegóły, na które trzeba zwracać uwagę, a o których handlowiec nie wie, albo nawet nie chce powiedzieć. Użytkownicy najczęściej uczą się na własnych błędach, kiedy jest już za późno.

Wróć do „Fotowoltaika”