Znaleziono 1 wynik

autor: rchobby
25 cze 2004, 08:38
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Po pierwsze założenia
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 25577

Pisząc o tej propozycji do naszego Admina - ukłony, myślałem bardziej o kontynuacji-modernizacji pewnego projektu (wg. mnie super dokumentacja, jest w dziale download cnc3-jgro...) niż tworzeniu całkowicie czegoś nowego. Oryginał jest w systemie calowym i podstawowym materiałem płyta MDF. Sam pomysł jest wart zastanowienia. Maszyna prosta i nie powinna być droga. Można ją zmieniać na różne sposoby. Szkoda czasu na wyważanie otwartych drzwi.

Standardowy układ routera niezbyt skomplikowany nawet dla grzeszących (o cnc piszę) pierwszy raz. Uważam że te rozwiązania jezdne są najlepsze z najtańszych wymagają tylko dopracowania np. ochrona przed kurzem. Nasza praca polagałaby na opracowaniu możliwie uniwersalnego rozwiązania tzn. dla elektronika lub modelarza lub mechanika. Materiały do budowy, niewielkie modyfikacje i można użyć MDF czy aluminium. Przystosować uchwyty do różnych wrzecion. Proste zmiany i łożyska liniowe lub łożyska ślizgowe z tworzyw (im więcej kupujesz tym mniej płacisz, www.igus.de). Sumując, dokumentacja maszyny dostosowana do dostępnych materiałów i różnych rozwiązań. Dokumentacja to rysunki i orientacyjny kosztorys ogólny, plus dodatkowe koszty dla wybranego rozwiązania.

Dokładne wykonanie maszyny przy dobrych właściwościach jezdnych pozwoli na zastosowanie dowolnych silników (bez przesady oczywiście ale zakres od 0.2Nm byłby osiągalny), z przekładnią lub bez (dobór śruby napędowej - patrz opisy Mariusza).

Przekładnie zębate ok. 1:2 (od szlifierek taśmowych), komplet 2 kółka i pasek można kupić w cenie 50-60zł. Jak są zainteresowani tym tematem mogę poszukać dokładniejszych danych, powinienem gdzieś mieć opakowania z numerami katalogowymi Bosch'a. Takie przekładnie stosowałem w swojej pierwszej maszynie (drewnianej, śruby M10, silniki ~0.2Nm, przesuwy do 200mm/min, posuw na otwór w sklejce+smar+pręt 20mm). Będzie konieczne dopasowanie średnic - wstawienie tulejek - do silnika i śruby napędowej.

Pozdrawiam
PS. Załączam zdjęcie oryginału.

Wróć do „Po pierwsze założenia”