Znaleziono 3 wyniki

autor: rchobby
09 lut 2007, 13:35
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: silnik z wkretarki
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11500

hitech pisze:Czyli biorąc zwykły silnik DC+ np.enkoder , gdzie zasilamy go z odpowiedniego drivera uzyskujemy "wydajny serwonapęd" - w opinowaniu na nieco większy silnik taki jak np. silnik DC z wętylatora od chłodnicy w samochodzie zakupiony za pare złotych.
Jak zwykły silnik to i zwykły serwonapęd mimo super sterownika. Taki napęd będzie dobry do sterowania drzwiami ale nie sprawdzi się w tokarce czy frezarce. Zwykle silniki do serwonapędów mają 'lepsze/specjalne' wykonanie i są przystosowane do montażu enkodera.

Praktycznie z każdego silnika DC można zrobić serwo, wystarczy wstawić 'czujnik' obrotów (optyczny, mechaniczny, magnetyczny) i sprzęgnąć ze odpowiednim sterownikiem, ale już działanie takiego układu napędowego nie musi być zgodne z tym co oczekujemy od serwonapędu.
Jakis czas temu wziąłem mały silnik 12V, przeciągnąłem mu ośkę aby była również dostępna z drugiej strony. Założyłem kółko ze szczelinkami i optoelektronikę od myszy komputerowej do tego podłaczyłem sterownik - działało jak serwo ale taki napęd był dobry jedynie do 'zabawy'.
autor: rchobby
09 lut 2007, 08:12
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: silnik z wkretarki
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11500

hitech pisze:A czy nie jest tak ,że te silniki w czasie startu będą w stanie zwarcia ...
Nie, w momencie włączenia zasilania będą rozwarciem. Silnik to cewka/indukcyjność plus rezystancja i dopiero brak obrotów (duże obciążenie) spowoduje 'przejście' silnika na rezystancję i umownie zwane zwarcie (bardzo mała rezystancja), wszystko będzie zależało od parametrów silnika i zasilania. Jeżeli silnik będzie miał 'dużą' rezystancję to przy małym napięciu zasilającym nic sie nie stanie. Zwarciem przy włączeniu zasilania jest kondesator/pojemność.
Cewki i kondensatory charakteryzuje reaktancją (X) lub tzw. opórem biernym zależnym od częstotliwości prądu zasilającego. Przy włączeniu zasilania przyjmuje się że częstość prądu ma wartość nieskończoną a X(L)=2 * 'pi' * f * L oraz X(C) = 1 / (2 * 'pi' * f * C).
autor: rchobby
07 lut 2007, 07:42
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: silnik z wkretarki
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 11500

Z moich doświadczeń rozbiórkowo-naprawczych wynika że wkrętarki akumulatorowe mają silniki klasy 540/600 z prądami ok. 6-10A. Należy pamiętać że taki silnik kręci na luzie ponad 10000obr/min a w wkrętarce ma bardzo duże przełożenie które zwiększa moc zmniejszając obciążenie silnika a tym samym pobór prądu. Dodatkowo silnik sterowany jest z generatora PWM.

Wróć do „silnik z wkretarki”